OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris

OB-træner Søren Krogh vil meget gerne holde på profilerne i truppen men erkender, det kan blive udfordrende.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.

Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.

Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.

I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.

I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.

Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.

Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.

– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.

– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.

Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.

For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.

– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.

Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.

– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.

OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.





Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

– De skal skille sig af med ham!

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Det er fuldkommen meningsløst

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Voldsom Franculino-spådom

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Thomas Frank afviser at tale om det

Det var fuldstændig galimatias!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Klubboss i angreb på FCK

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Krisemøde: Stjernetræner på vej?