OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris

OB-træner Søren Krogh vil meget gerne holde på profilerne i truppen men erkender, det kan blive udfordrende.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.

Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.

Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.

I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.

I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.

Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.

Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.

– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.

– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.

Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.

For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.

– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.

Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.

– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.

OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.



Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Har talt med Ferguson om United-job

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Eriksen og Kjær tager afsted

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Her er Ajax-danskers millionløn

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne