ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.
Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.
Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.
I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.
I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.
Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.
Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.
– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.
– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.
Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.
For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.
– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.
Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.
– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.
OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Prominente navne på Danmarks U17-landshold
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
LIGE NU
Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
Et slag fra førstepladsen
Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC
Delte meldinger om Christian Nørgaard
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TOPNYHED
Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Ajax fyrer cheftræner John Heitinga
LIGE NU
Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER