OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris

OB-træner Søren Krogh vil meget gerne holde på profilerne i truppen men erkender, det kan blive udfordrende.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.

Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.

Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.

I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.

I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.

Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.

Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.

– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.

– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.

Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.

For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.

– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.

Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.

– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.

OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.





LIVE

TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Den værste i 18 år – de overvejer det

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer

Er det Narteys kongeløn i Lyon?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Michael Carrick storhylder

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Nyt tilbageslag for Hjulmand

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

‘Det kommer aldrig til at ske’

Bretonere bøllebanker normannere

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!