OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris

OB-træner Søren Krogh vil meget gerne holde på profilerne i truppen men erkender, det kan blive udfordrende.



ÅRHUS (Tipsbladet): OB fik torsdag eftermiddag en lektion i, hvad det kræver, hvis klubben en dag igen skal spille i toppen af Superligaen.

Fynboerne begyndte godt men var ellers klart næstbedst i et 1-4-nederlag, hvor cheftræner Søren Kroghs meget unge hold slog sig på AGF og kunne have indkasseret flere end fire mål.

Oprykningen fra 1. Division bør OB sikre i relativt sikker stil med en stor margin ned til de øvrige klubber i vinterpausen, men på den anden side af sommerferien får OB sandsynligvis brug for al den firepower, man kan skrabe sammen til Superligaen.

I Århus spillede Luca Kjerrumgaard godt og viste, at han kan begå sig mod nogle af Superligaens stærkeste forsvarsspillere, og angriberen er en af flere attraktive OB-spillere.

I sommer var der Superliga-klubber på spil, rygterne gik om mulige tilbud, og siden har Kjerrumgaard scoret flittigt og er topscorer i rækken med 12 mål.

Også Tobias Slotsager og Max Fenger, der har uafklarede situationer med kontraktudløb til sommer, kan være i spil, og det samme gør sig gældende for eksempelvis forwarden Louicius Don Deedson.

Hvordan OB håndterer mulige afgange er i sidste ende fodbolddirektør Troels Bech og den øvrige ledelse og bestyrelses beslutning, men som cheftræner håber Søren Krogh på at holde på sin trup i det omfang, det er muligt.

– Der vil sikkert ske et eller andet, både den ene og den anden vej hen over januar. Hvem og hvad det er, det har jo at gøre med det om, at alt har en eller anden form for pris. Jeg har en stærk trup, og vi har masser af unge spillere med masser af power, siger Søren Krogh til Tipsbladet.

– De spillere, jeg har nu, er jeg glad for, og jeg håber, de bliver her, siger OB-træneren.

Som for de fleste Superliga-klubber gælder det også for OB, at tilbuddene kan blive så interessante, at man må forholde sig til dem.

For Søren Krogh må håbet være, at der ikke kommer alt for mange gode tilbud samtidig, mens OB-ledelsen med et erklæret mål om ikke bare at rykke op men få fodfæste givetvis også vil have det stærkest mulige OB-hold på banen i foråret.

– Alt har vel en eller anden form for en pris. Men som udgangspunkt, ja. Jeg synes, vi har arbejdet meget ambitiøst her. Vi har haft alt for mange spillere, og der har været i gang i den proces i en sommer, hvor vi har snævret det ind til nogle af de spillere, vi tror på.

Og gabet op til Superliga-toppen er stort, som OB oplevede torsdag.

– Her fik vi virkelig en pejling på, hvad det vil sige at være et kontinuerligt tophold. I særdeleshed på kvalitet og duelstyrke. Vi havde problemer med lange bolde, hvor AGF er veltimede i det, de gør. Det var en megafed kamp for os. Vi havde en god halv time, hvor vi kom foran og havde et par store chancer. Vi ka lave gode mål, Men vi har ikke modstanden i os endnu til at holde et hold som dem. De trykkede os så hårdt, siger Søren Krogh.

OB har en uge ekstras forberedelsestid til forårssæsonen end Superliga-klubberne med første kamp ude mod Hillerød 21. februar.





LIVE

TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Danskerklub fyrer træneren

AGF var klar med rekordbeløb

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Froholdt med klar transfermelding

David Moyes griner over gult kort for jubel

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Stjerne flirter med Brøndby

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’