OB tog skærtorsdag endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen. På hjemmebane lykkedes det for fynboerne at vinde med 4-3 over Kolding.
Det holdt dog meget hårdt for Søren Kroghs tropper. Først i dommerens tillægstid scorede den 18-årige Julius Askou sejrsmålet.
Han var gået med frem i jagten på et sent mål, og han kom med fuld fart ind i feltet og pandede kampens syvende mål i kassen til stor fynsk jubel.
Det var fjerde gang, at OB bragte sig foran i kampen. De første gange udlignede Kolding, men udeholdet havde ikke tid til at svare tilbage i sidste tilfælde.
Meget skal gå galt, hvis ikke odenseanerne skal spille på første klasse efter sommerferien.
Med seks runder tilbage fører OB 1. division med 58 point, og der er 15 point ned til nummer tre, Horsens, der er den nærmeste konkurrent til at kunne fravriste OB den forventede oprykning. Horsens har dog spillet en kamp færre.
Torsdag spillede OB ikke den bedste kamp, men var effektiv og slog til på flere Kolding-fejl.
Det havde ikke været ufortjent, hvis Kolding havde fået noget med hjem, men holdet står nu uden de store muligheder med sine 37 point på femtepladsen.
Luca Kjerrumgaard scorede to gange og lavede assist, da OB senest nedsablede Esbjerg, og han fulgte op med en ny stærk præstation skærtorsdag.
Midtvejs i første halvleg stjal Kjerrumgaard bolden fra en Kolding-forsvarer og satte Jay-Roy Grot op til en nem åbningsscoring, og 13 minutter senere headede Kjerrumgaard en perfekt servering fra Louicius Don Deedson i nettet til 2-1.
Men i begge tilfælde svarede Kolding igen med udligning kort efter. Først scorede Christoffer Palm fladt fra godt 20 meter, og kort før pausefløjtet flugtede Albert Nørager 2-2-målet ind efter klumpspil i OB’s felt.
Ti minutter efter pausen opsnappede Louicius Don Deedson bolden efter en Kolding-fejl og scorede til 3-2, men midtvejs stod Sterling Yateke for Koldings tredje udligning med et hovedstød fra klos hold.
Det lignede en pointdeling, men i de døende minutter dukkede teenageren Julius Askou op og skabte fynsk forløsning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
FANKLUBBEN