OB tog skærtorsdag endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen. På hjemmebane lykkedes det for fynboerne at vinde med 4-3 over Kolding.
Det holdt dog meget hårdt for Søren Kroghs tropper. Først i dommerens tillægstid scorede den 18-årige Julius Askou sejrsmålet.
Han var gået med frem i jagten på et sent mål, og han kom med fuld fart ind i feltet og pandede kampens syvende mål i kassen til stor fynsk jubel.
Det var fjerde gang, at OB bragte sig foran i kampen. De første gange udlignede Kolding, men udeholdet havde ikke tid til at svare tilbage i sidste tilfælde.
Meget skal gå galt, hvis ikke odenseanerne skal spille på første klasse efter sommerferien.
Med seks runder tilbage fører OB 1. division med 58 point, og der er 15 point ned til nummer tre, Horsens, der er den nærmeste konkurrent til at kunne fravriste OB den forventede oprykning. Horsens har dog spillet en kamp færre.
Torsdag spillede OB ikke den bedste kamp, men var effektiv og slog til på flere Kolding-fejl.
Det havde ikke været ufortjent, hvis Kolding havde fået noget med hjem, men holdet står nu uden de store muligheder med sine 37 point på femtepladsen.
Luca Kjerrumgaard scorede to gange og lavede assist, da OB senest nedsablede Esbjerg, og han fulgte op med en ny stærk præstation skærtorsdag.
Midtvejs i første halvleg stjal Kjerrumgaard bolden fra en Kolding-forsvarer og satte Jay-Roy Grot op til en nem åbningsscoring, og 13 minutter senere headede Kjerrumgaard en perfekt servering fra Louicius Don Deedson i nettet til 2-1.
Men i begge tilfælde svarede Kolding igen med udligning kort efter. Først scorede Christoffer Palm fladt fra godt 20 meter, og kort før pausefløjtet flugtede Albert Nørager 2-2-målet ind efter klumpspil i OB’s felt.
Ti minutter efter pausen opsnappede Louicius Don Deedson bolden efter en Kolding-fejl og scorede til 3-2, men midtvejs stod Sterling Yateke for Koldings tredje udligning med et hovedstød fra klos hold.
Det lignede en pointdeling, men i de døende minutter dukkede teenageren Julius Askou op og skabte fynsk forløsning.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet