OB tog skærtorsdag endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen. På hjemmebane lykkedes det for fynboerne at vinde med 4-3 over Kolding.
Det holdt dog meget hårdt for Søren Kroghs tropper. Først i dommerens tillægstid scorede den 18-årige Julius Askou sejrsmålet.
Han var gået med frem i jagten på et sent mål, og han kom med fuld fart ind i feltet og pandede kampens syvende mål i kassen til stor fynsk jubel.
Det var fjerde gang, at OB bragte sig foran i kampen. De første gange udlignede Kolding, men udeholdet havde ikke tid til at svare tilbage i sidste tilfælde.
Meget skal gå galt, hvis ikke odenseanerne skal spille på første klasse efter sommerferien.
Med seks runder tilbage fører OB 1. division med 58 point, og der er 15 point ned til nummer tre, Horsens, der er den nærmeste konkurrent til at kunne fravriste OB den forventede oprykning. Horsens har dog spillet en kamp færre.
Torsdag spillede OB ikke den bedste kamp, men var effektiv og slog til på flere Kolding-fejl.
Det havde ikke været ufortjent, hvis Kolding havde fået noget med hjem, men holdet står nu uden de store muligheder med sine 37 point på femtepladsen.
Luca Kjerrumgaard scorede to gange og lavede assist, da OB senest nedsablede Esbjerg, og han fulgte op med en ny stærk præstation skærtorsdag.
Midtvejs i første halvleg stjal Kjerrumgaard bolden fra en Kolding-forsvarer og satte Jay-Roy Grot op til en nem åbningsscoring, og 13 minutter senere headede Kjerrumgaard en perfekt servering fra Louicius Don Deedson i nettet til 2-1.
Men i begge tilfælde svarede Kolding igen med udligning kort efter. Først scorede Christoffer Palm fladt fra godt 20 meter, og kort før pausefløjtet flugtede Albert Nørager 2-2-målet ind efter klumpspil i OB’s felt.
Ti minutter efter pausen opsnappede Louicius Don Deedson bolden efter en Kolding-fejl og scorede til 3-2, men midtvejs stod Sterling Yateke for Koldings tredje udligning med et hovedstød fra klos hold.
Det lignede en pointdeling, men i de døende minutter dukkede teenageren Julius Askou op og skabte fynsk forløsning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Scorer kongeløn i Real Madrid
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Stor profil ude af Frankrig-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Pontus Texel skifter til Académica
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED