OB sejrer i målfest

Den 18-årige Julius Askou scorede sejrsmålet i tillægstiden og sendte OB et skridt nærmere Superligaen.



OB tog skærtorsdag endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen. På hjemmebane lykkedes det for fynboerne at vinde med 4-3 over Kolding.

Det holdt dog meget hårdt for Søren Kroghs tropper. Først i dommerens tillægstid scorede den 18-årige Julius Askou sejrsmålet.

Han var gået med frem i jagten på et sent mål, og han kom med fuld fart ind i feltet og pandede kampens syvende mål i kassen til stor fynsk jubel.

Det var fjerde gang, at OB bragte sig foran i kampen. De første gange udlignede Kolding, men udeholdet havde ikke tid til at svare tilbage i sidste tilfælde.

Meget skal gå galt, hvis ikke odenseanerne skal spille på første klasse efter sommerferien.

Med seks runder tilbage fører OB 1. division med 58 point, og der er 15 point ned til nummer tre, Horsens, der er den nærmeste konkurrent til at kunne fravriste OB den forventede oprykning. Horsens har dog spillet en kamp færre.

Torsdag spillede OB ikke den bedste kamp, men var effektiv og slog til på flere Kolding-fejl.

Det havde ikke været ufortjent, hvis Kolding havde fået noget med hjem, men holdet står nu uden de store muligheder med sine 37 point på femtepladsen.

Luca Kjerrumgaard scorede to gange og lavede assist, da OB senest nedsablede Esbjerg, og han fulgte op med en ny stærk præstation skærtorsdag.

Midtvejs i første halvleg stjal Kjerrumgaard bolden fra en Kolding-forsvarer og satte Jay-Roy Grot op til en nem åbningsscoring, og 13 minutter senere headede Kjerrumgaard en perfekt servering fra Louicius Don Deedson i nettet til 2-1.

Men i begge tilfælde svarede Kolding igen med udligning kort efter. Først scorede Christoffer Palm fladt fra godt 20 meter, og kort før pausefløjtet flugtede Albert Nørager 2-2-målet ind efter klumpspil i OB’s felt.

Ti minutter efter pausen opsnappede Louicius Don Deedson bolden efter en Kolding-fejl og scorede til 3-2, men midtvejs stod Sterling Yateke for Koldings tredje udligning med et hovedstød fra klos hold.

Det lignede en pointdeling, men i de døende minutter dukkede teenageren Julius Askou op og skabte fynsk forløsning.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Her er VM-turneringens hold

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Han er VM’s bedste spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-vækkeuret kommer med surt opstød

FC København kan miste endnu en stjerne

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau