OB tog skærtorsdag endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen. På hjemmebane lykkedes det for fynboerne at vinde med 4-3 over Kolding.
Det holdt dog meget hårdt for Søren Kroghs tropper. Først i dommerens tillægstid scorede den 18-årige Julius Askou sejrsmålet.
Han var gået med frem i jagten på et sent mål, og han kom med fuld fart ind i feltet og pandede kampens syvende mål i kassen til stor fynsk jubel.
Det var fjerde gang, at OB bragte sig foran i kampen. De første gange udlignede Kolding, men udeholdet havde ikke tid til at svare tilbage i sidste tilfælde.
Meget skal gå galt, hvis ikke odenseanerne skal spille på første klasse efter sommerferien.
Med seks runder tilbage fører OB 1. division med 58 point, og der er 15 point ned til nummer tre, Horsens, der er den nærmeste konkurrent til at kunne fravriste OB den forventede oprykning. Horsens har dog spillet en kamp færre.
Torsdag spillede OB ikke den bedste kamp, men var effektiv og slog til på flere Kolding-fejl.
Det havde ikke været ufortjent, hvis Kolding havde fået noget med hjem, men holdet står nu uden de store muligheder med sine 37 point på femtepladsen.
Luca Kjerrumgaard scorede to gange og lavede assist, da OB senest nedsablede Esbjerg, og han fulgte op med en ny stærk præstation skærtorsdag.
Midtvejs i første halvleg stjal Kjerrumgaard bolden fra en Kolding-forsvarer og satte Jay-Roy Grot op til en nem åbningsscoring, og 13 minutter senere headede Kjerrumgaard en perfekt servering fra Louicius Don Deedson i nettet til 2-1.
Men i begge tilfælde svarede Kolding igen med udligning kort efter. Først scorede Christoffer Palm fladt fra godt 20 meter, og kort før pausefløjtet flugtede Albert Nørager 2-2-målet ind efter klumpspil i OB’s felt.
Ti minutter efter pausen opsnappede Louicius Don Deedson bolden efter en Kolding-fejl og scorede til 3-2, men midtvejs stod Sterling Yateke for Koldings tredje udligning med et hovedstød fra klos hold.
Det lignede en pointdeling, men i de døende minutter dukkede teenageren Julius Askou op og skabte fynsk forløsning.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER