Østeuropæisk mand spillede 104.124 kroner på Roskilde-Silkeborg

En 20-årig mand fra Østeuropa, der bosat i Danmark, spillede sidste år mere end 100.000 kroner på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF.



Sagen om matchfixing i FC Roskilde eksploderede sidste år, hvor det kom frem, at der var blevet udbetalt, hvad der svarer til cirka 300.000 kroner på klubbens kamp mod Næstved gennem spilfirmaet Tipico i forskellige, sydtyske kiosker. Men østeuropæisk mand spillede også mere end 100.000 kroner på FC Roskilde-Silkeborg IF en måned tidligere, fremgår det nu af mandens afhøringsrapport fra politiet, som Operation X og TV2 Sport har fået indsigt i.

FC Roskildes kamp mod Næstved er den eneste, der hidtil har været fremme i medierne i forbindelse med matchfixingsagen.

Politiet endevendte Roskilde-spillernes økonomi, og der blev foretaget utallige afhøringer af Midt- og Vestsjællands Politi. Men man kunne aldrig påvise forbrydelser og droppede efterforskningen tilbage i marts.

Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse

Nu kan Operation X og TV2 Sport så altså fortælle, at et mistænkeligt spil desuden har fundet sted på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF, som sidstnævnte vandt 2-1 efter tre scoringer i overtiden.

Manden bag spillet er en 20-årig, østeuropæisk mand, der bor med sine forældre i en boligblok på Midtsjælland. Han kom til Danmark for to år siden og har efterfølgende studeret, arbejdet i et supermarked og i et vikarbureau.

Trods de beskedne vilkår viser det sig, at manden har spillet 104.124 kroner på kampen.

– Der er ikke nogen historie i det. Jeg har ikke noget at skjule. Jeg startede min spilkonto op med cirka 1000 kroner. Det var mine egne penge. Efter tre måneder havde jeg vundet over en million på alle mulige spil, fortæller østeuropæeren til Operation X.

Manden brugte bettingsitet 888 til at spille på kampen. Fire dage efter kampen mellem FC Roskilde og Silkeborg IF overførte han 200.000 kroner til sin egen konto og sendte 179.000 kroner videre til sin mor.

Han fortæller til Operation X, at han efterfølgende har tabt alle sine penge og lukket sine spilkontoer, fordi han ikke kunne styre det.





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Frankrig – Spanien

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

England – Argentina

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM