Østeuropæisk mand spillede 104.124 kroner på Roskilde-Silkeborg

En 20-årig mand fra Østeuropa, der bosat i Danmark, spillede sidste år mere end 100.000 kroner på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF.



Sagen om matchfixing i FC Roskilde eksploderede sidste år, hvor det kom frem, at der var blevet udbetalt, hvad der svarer til cirka 300.000 kroner på klubbens kamp mod Næstved gennem spilfirmaet Tipico i forskellige, sydtyske kiosker. Men østeuropæisk mand spillede også mere end 100.000 kroner på FC Roskilde-Silkeborg IF en måned tidligere, fremgår det nu af mandens afhøringsrapport fra politiet, som Operation X og TV2 Sport har fået indsigt i.

FC Roskildes kamp mod Næstved er den eneste, der hidtil har været fremme i medierne i forbindelse med matchfixingsagen.

Politiet endevendte Roskilde-spillernes økonomi, og der blev foretaget utallige afhøringer af Midt- og Vestsjællands Politi. Men man kunne aldrig påvise forbrydelser og droppede efterforskningen tilbage i marts.

Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse

Nu kan Operation X og TV2 Sport så altså fortælle, at et mistænkeligt spil desuden har fundet sted på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF, som sidstnævnte vandt 2-1 efter tre scoringer i overtiden.

Manden bag spillet er en 20-årig, østeuropæisk mand, der bor med sine forældre i en boligblok på Midtsjælland. Han kom til Danmark for to år siden og har efterfølgende studeret, arbejdet i et supermarked og i et vikarbureau.

Trods de beskedne vilkår viser det sig, at manden har spillet 104.124 kroner på kampen.

– Der er ikke nogen historie i det. Jeg har ikke noget at skjule. Jeg startede min spilkonto op med cirka 1000 kroner. Det var mine egne penge. Efter tre måneder havde jeg vundet over en million på alle mulige spil, fortæller østeuropæeren til Operation X.

Manden brugte bettingsitet 888 til at spille på kampen. Fire dage efter kampen mellem FC Roskilde og Silkeborg IF overførte han 200.000 kroner til sin egen konto og sendte 179.000 kroner videre til sin mor.

Han fortæller til Operation X, at han efterfølgende har tabt alle sine penge og lukket sine spilkontoer, fordi han ikke kunne styre det.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland er ude



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

John Stones tager sydpå

Tottenham-flop i stor transfer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hvor er I vilde, AGF!

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe