Sagen om matchfixing i FC Roskilde eksploderede sidste år, hvor det kom frem, at der var blevet udbetalt, hvad der svarer til cirka 300.000 kroner på klubbens kamp mod Næstved gennem spilfirmaet Tipico i forskellige, sydtyske kiosker. Men østeuropæisk mand spillede også mere end 100.000 kroner på FC Roskilde-Silkeborg IF en måned tidligere, fremgår det nu af mandens afhøringsrapport fra politiet, som Operation X og TV2 Sport har fået indsigt i.
FC Roskildes kamp mod Næstved er den eneste, der hidtil har været fremme i medierne i forbindelse med matchfixingsagen.
Politiet endevendte Roskilde-spillernes økonomi, og der blev foretaget utallige afhøringer af Midt- og Vestsjællands Politi. Men man kunne aldrig påvise forbrydelser og droppede efterforskningen tilbage i marts.
Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse
Nu kan Operation X og TV2 Sport så altså fortælle, at et mistænkeligt spil desuden har fundet sted på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF, som sidstnævnte vandt 2-1 efter tre scoringer i overtiden.
Manden bag spillet er en 20-årig, østeuropæisk mand, der bor med sine forældre i en boligblok på Midtsjælland. Han kom til Danmark for to år siden og har efterfølgende studeret, arbejdet i et supermarked og i et vikarbureau.
Trods de beskedne vilkår viser det sig, at manden har spillet 104.124 kroner på kampen.
– Der er ikke nogen historie i det. Jeg har ikke noget at skjule. Jeg startede min spilkonto op med cirka 1000 kroner. Det var mine egne penge. Efter tre måneder havde jeg vundet over en million på alle mulige spil, fortæller østeuropæeren til Operation X.
Manden brugte bettingsitet 888 til at spille på kampen. Fire dage efter kampen mellem FC Roskilde og Silkeborg IF overførte han 200.000 kroner til sin egen konto og sendte 179.000 kroner videre til sin mor.
Han fortæller til Operation X, at han efterfølgende har tabt alle sine penge og lukket sine spilkontoer, fordi han ikke kunne styre det.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
