Østeuropæisk mand spillede 104.124 kroner på Roskilde-Silkeborg

En 20-årig mand fra Østeuropa, der bosat i Danmark, spillede sidste år mere end 100.000 kroner på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF.



Sagen om matchfixing i FC Roskilde eksploderede sidste år, hvor det kom frem, at der var blevet udbetalt, hvad der svarer til cirka 300.000 kroner på klubbens kamp mod Næstved gennem spilfirmaet Tipico i forskellige, sydtyske kiosker. Men østeuropæisk mand spillede også mere end 100.000 kroner på FC Roskilde-Silkeborg IF en måned tidligere, fremgår det nu af mandens afhøringsrapport fra politiet, som Operation X og TV2 Sport har fået indsigt i.

FC Roskildes kamp mod Næstved er den eneste, der hidtil har været fremme i medierne i forbindelse med matchfixingsagen.

Politiet endevendte Roskilde-spillernes økonomi, og der blev foretaget utallige afhøringer af Midt- og Vestsjællands Politi. Men man kunne aldrig påvise forbrydelser og droppede efterforskningen tilbage i marts.

Læs også:NordicBet Ligaen domineres af jyske hold: Vi har en stor talentmasse

Nu kan Operation X og TV2 Sport så altså fortælle, at et mistænkeligt spil desuden har fundet sted på opgøret mellem FC Roskilde og Silkeborg IF, som sidstnævnte vandt 2-1 efter tre scoringer i overtiden.

Manden bag spillet er en 20-årig, østeuropæisk mand, der bor med sine forældre i en boligblok på Midtsjælland. Han kom til Danmark for to år siden og har efterfølgende studeret, arbejdet i et supermarked og i et vikarbureau.

Trods de beskedne vilkår viser det sig, at manden har spillet 104.124 kroner på kampen.

– Der er ikke nogen historie i det. Jeg har ikke noget at skjule. Jeg startede min spilkonto op med cirka 1000 kroner. Det var mine egne penge. Efter tre måneder havde jeg vundet over en million på alle mulige spil, fortæller østeuropæeren til Operation X.

Manden brugte bettingsitet 888 til at spille på kampen. Fire dage efter kampen mellem FC Roskilde og Silkeborg IF overførte han 200.000 kroner til sin egen konto og sendte 179.000 kroner videre til sin mor.

Han fortæller til Operation X, at han efterfølgende har tabt alle sine penge og lukket sine spilkontoer, fordi han ikke kunne styre det.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s Europa League-modstander

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Rangerer AGF over Lech Poznan

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Brøndby henter keeper – her er planen

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK