På sidstedagen af sommerens transfervindue sikrede AC Horsens sig 20-årige Mikkel Lassen på en lejaftale med en indbygget købsoption. Det er nu en option, som man har valgt at benytte sig af.
Det melder AC Horsens på klubbens hjemmeside, og det er et indkøb, som glæder cheftræner Jens Berthel Askou.
– Vi har endnu engang hentet en dygtig spiller, der har været igennem et godt elitemiljø i en større klub, og som vi nu får mulighed for at samle op. Mikkel har vist sig godt frem og arbejdet stenhårdt de seneste tre måneder, og han har bevist, at han er en spiller med mange kvaliteter, siger han og fortsætter:
– Han er en ung spiller, der stadig har meget at lære, men han er arbejdsom og har den rigtige mentalitet og indstilling. Mikkel er faldet godt ind i gruppen og har bidraget med gode præstationer i både startopstillingen og via indhop, og vi glæder os til at bygge videre på hans gode udvikling, lyder det fra Jens Berthel Askou.
Den nye aftale mellem Horsens og Lassen gælder frem til 31. december 2024, og spilleren selv slår fast, at han har været meget tilfreds med den første tid i 1.divisionsklubbens.
– Jeg har kun modtaget kærlighed her i AC Horsens, hvor jeg er blevet taget godt imod fra dag ét, og man kan mærke, at alle i og omkring klubben brænder for AC Horsens. Vi har et topprofessionelt setup og et stærkt træningsmiljø, og generelt er det bare en fed klub, fastslår Mikkel Lassen.
AC Horsens ser desuden nærmere på en række spillere, som kan blive nye i klubben. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN