På sidstedagen af sommerens transfervindue sikrede AC Horsens sig 20-årige Mikkel Lassen på en lejaftale med en indbygget købsoption. Det er nu en option, som man har valgt at benytte sig af.
Det melder AC Horsens på klubbens hjemmeside, og det er et indkøb, som glæder cheftræner Jens Berthel Askou.
– Vi har endnu engang hentet en dygtig spiller, der har været igennem et godt elitemiljø i en større klub, og som vi nu får mulighed for at samle op. Mikkel har vist sig godt frem og arbejdet stenhårdt de seneste tre måneder, og han har bevist, at han er en spiller med mange kvaliteter, siger han og fortsætter:
– Han er en ung spiller, der stadig har meget at lære, men han er arbejdsom og har den rigtige mentalitet og indstilling. Mikkel er faldet godt ind i gruppen og har bidraget med gode præstationer i både startopstillingen og via indhop, og vi glæder os til at bygge videre på hans gode udvikling, lyder det fra Jens Berthel Askou.
Den nye aftale mellem Horsens og Lassen gælder frem til 31. december 2024, og spilleren selv slår fast, at han har været meget tilfreds med den første tid i 1.divisionsklubbens.
– Jeg har kun modtaget kærlighed her i AC Horsens, hvor jeg er blevet taget godt imod fra dag ét, og man kan mærke, at alle i og omkring klubben brænder for AC Horsens. Vi har et topprofessionelt setup og et stærkt træningsmiljø, og generelt er det bare en fed klub, fastslår Mikkel Lassen.
AC Horsens ser desuden nærmere på en række spillere, som kan blive nye i klubben. Læs mere om det her.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS