Med indkøbet af Cho Gue-sung er vejen til spilletid ikke blevet kortere for FC Midtjyllands angriber Frederik Heiselberg.
Derfor skal han i den kommende sæson score sine mål i 1. division hos AC Horsens. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.
Den 20-årige angriber har sat sin underskrift på en lejeaftale for hele den kommende sæson, hvor målsætningen bliver at rykke retur i Superligaen.
– Først og fremmest er lejeopholdet i AC Horsens en god mulighed for at udvikle mig endnu mere i en super god klub med et højt ambitionsniveau. Min ambition er selvfølgelig at score en masse mål og være en del af et hold, der skal rykke op i denne sæson, og det er et fantastisk match for mig og AC Horsens, siger Frederik Heiselberg.
Sportschef i AC Horsens, Niels Erik Søndergaard, glæder sig også over aftalen med den unge angriber.
– Vi har ikke lagt skjul på, at vi har været på udkig efter en angriber, og ham har vi fundet i Frederik Heiselberg, der er en vaskeægte 9’er, som både kan spille alene på toppen eller ved siden af en angriber. Han har altid været et stort talent og har scoret mange mål på alle U-holdene, og han viste sig flot frem på lejeophold i FC Fredericia, inden FC Midtjylland hentede ham hjem igen.
– Han har siden spillet 10 superligakampe og to europæiske kampe, men der er som altid hård konkurrence i FC Midtjylland, og han skal som ung spiller fortsat udvikle sig med masser af spilletid. Det får han mulighed for hos os, og vi glæder os over at få en stærk angriber, der bevæger sig godt i feltet og er en klinisk afslutter.
Udover Frederik Heiselberg råder AC Horsens også over Anders K. Jacobsen, som man for nyligt forlængede aftalen med frem til 2025. Frederik Heiselberg har sin første træning i AC Horsens i dag.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’