Med indkøbet af Cho Gue-sung er vejen til spilletid ikke blevet kortere for FC Midtjyllands angriber Frederik Heiselberg.
Derfor skal han i den kommende sæson score sine mål i 1. division hos AC Horsens. Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.
Den 20-årige angriber har sat sin underskrift på en lejeaftale for hele den kommende sæson, hvor målsætningen bliver at rykke retur i Superligaen.
– Først og fremmest er lejeopholdet i AC Horsens en god mulighed for at udvikle mig endnu mere i en super god klub med et højt ambitionsniveau. Min ambition er selvfølgelig at score en masse mål og være en del af et hold, der skal rykke op i denne sæson, og det er et fantastisk match for mig og AC Horsens, siger Frederik Heiselberg.
Sportschef i AC Horsens, Niels Erik Søndergaard, glæder sig også over aftalen med den unge angriber.
– Vi har ikke lagt skjul på, at vi har været på udkig efter en angriber, og ham har vi fundet i Frederik Heiselberg, der er en vaskeægte 9’er, som både kan spille alene på toppen eller ved siden af en angriber. Han har altid været et stort talent og har scoret mange mål på alle U-holdene, og han viste sig flot frem på lejeophold i FC Fredericia, inden FC Midtjylland hentede ham hjem igen.
– Han har siden spillet 10 superligakampe og to europæiske kampe, men der er som altid hård konkurrence i FC Midtjylland, og han skal som ung spiller fortsat udvikle sig med masser af spilletid. Det får han mulighed for hos os, og vi glæder os over at få en stærk angriber, der bevæger sig godt i feltet og er en klinisk afslutter.
Udover Frederik Heiselberg råder AC Horsens også over Anders K. Jacobsen, som man for nyligt forlængede aftalen med frem til 2025. Frederik Heiselberg har sin første træning i AC Horsens i dag.
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER