Officielt: Horsens køber landsholdsspiller

AC Horsens har forstærket sig med den zambianske landsholdsspiller Lubambo Musonda.



AC Horsens har ikke fået nogen prangende start på tilværelsen i NordicBet Ligaen, hvor det indtil videre kun er blevet til fire point for fire kampe. 

Nu er der dog lidt at glæde sig over for fans af Superliga-nedrykkeren. Klubben har nemlig bekræftet købet af Lubambo Musonda, der er landsholdsspiller for Zambia. 

26-årige Musonda har er købt fri af Slask Wroclaw i den bedste polske række og har indtil videre spillet 23 landskampe og scoret to mål for Zambia. 

Sportschef Niels Erik Søndergård glæder sig også over købet. 

– Lubambo kommer med masser af erfaring, selvom han kun er 26 år gammel, og han har været væk fra Zambia i en del år med ophold i Armenien og Slask Wroclaw, der er en ret stor klub i Polen, som købte ham i januar 2019.

– Nu har de været igennem et trænerskifte, der har gjort, at de satser på andre spillere, og vi er glade for, at vi har været i stand til at tilknytte ham, for han kommer til at bidrage med sin gennembrudshidsighed, fart og evne til at udfordre begge veje, fortæller Niels Erik Søndergård.

Lubambo Musonda spiller som højre wingback, som er en position, hvor Horsens har mistet flere spillere. Derfor glæder cheftræner Jens Berthel Askou sig også over købet. 

– Efter afgangen af Buus, Nymann og Dyhr og i og med, at Rune Frantsen skifter klub til januar, så har vi søgt efter mere konkurrence på wingback-positionen, og Lubambo er en rigtig spændende spiller, der har prøvet lidt af hvert på internationalt niveau. Han har indtil videre i karrieren spillet i Armenien og Polen, og undervejs har han været fast mand og en profil på Zambias landshold, og han vil med sine kvaliteter løfte os i denne sæson og fremadrettet, fortæller Jens Berthel Askou og fortsætter:

– Han har iøjnefaldende kvaliteter qua sin enorme speed, acceleration og gode indlægsfod, og så er han god en mod en begge veje. Han har alle forudsætninger for at sætte fart i vores offensive spil og levere noget kvalitet, og han er en hårdtarbejdende fyr, der vil passe godt ind i kulturen. Vi glæder os rigtig meget over, at han er blevet en del af vores klub, lyder det fra Askou.

Selv er landsholdsspilleren glad for skiftet til den jyske klub. 

– Jeg har sat mig ind i klubben og dens historie, og det er stort for mig at blive en del af AC Horsens og en god mulighed for, at jeg kan udvikle mig endnu mere. Jeg har mødt nogle af spillerne, der virker til at være nogle gode fyre, og klubben har nogle flotte faciliteter, så jeg glæder mig. Fansene kan forvente en spiller, der elsker at angribe og vil gøre sit bedste for holdet, siger Lubambo Musonda.

A-landsholdsspilleren nåede at spille to og et halvt år for Slask Wroclaw.



Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Alle storroser Dario Osorio

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Millionregn over Ståle Solbakken

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Her trækkes der lod til VM

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Steve Coopers højre hånd afviser

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Mål i luften i London

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder