AC Horsens har ikke fået nogen prangende start på tilværelsen i NordicBet Ligaen, hvor det indtil videre kun er blevet til fire point for fire kampe.
Nu er der dog lidt at glæde sig over for fans af Superliga-nedrykkeren. Klubben har nemlig bekræftet købet af Lubambo Musonda, der er landsholdsspiller for Zambia.
26-årige Musonda har er købt fri af Slask Wroclaw i den bedste polske række og har indtil videre spillet 23 landskampe og scoret to mål for Zambia.
Sportschef Niels Erik Søndergård glæder sig også over købet.
– Lubambo kommer med masser af erfaring, selvom han kun er 26 år gammel, og han har været væk fra Zambia i en del år med ophold i Armenien og Slask Wroclaw, der er en ret stor klub i Polen, som købte ham i januar 2019.
– Nu har de været igennem et trænerskifte, der har gjort, at de satser på andre spillere, og vi er glade for, at vi har været i stand til at tilknytte ham, for han kommer til at bidrage med sin gennembrudshidsighed, fart og evne til at udfordre begge veje, fortæller Niels Erik Søndergård.
Lubambo Musonda spiller som højre wingback, som er en position, hvor Horsens har mistet flere spillere. Derfor glæder cheftræner Jens Berthel Askou sig også over købet.
– Efter afgangen af Buus, Nymann og Dyhr og i og med, at Rune Frantsen skifter klub til januar, så har vi søgt efter mere konkurrence på wingback-positionen, og Lubambo er en rigtig spændende spiller, der har prøvet lidt af hvert på internationalt niveau. Han har indtil videre i karrieren spillet i Armenien og Polen, og undervejs har han været fast mand og en profil på Zambias landshold, og han vil med sine kvaliteter løfte os i denne sæson og fremadrettet, fortæller Jens Berthel Askou og fortsætter:
– Han har iøjnefaldende kvaliteter qua sin enorme speed, acceleration og gode indlægsfod, og så er han god en mod en begge veje. Han har alle forudsætninger for at sætte fart i vores offensive spil og levere noget kvalitet, og han er en hårdtarbejdende fyr, der vil passe godt ind i kulturen. Vi glæder os rigtig meget over, at han er blevet en del af vores klub, lyder det fra Askou.
Selv er landsholdsspilleren glad for skiftet til den jyske klub.
– Jeg har sat mig ind i klubben og dens historie, og det er stort for mig at blive en del af AC Horsens og en god mulighed for, at jeg kan udvikle mig endnu mere. Jeg har mødt nogle af spillerne, der virker til at være nogle gode fyre, og klubben har nogle flotte faciliteter, så jeg glæder mig. Fansene kan forvente en spiller, der elsker at angribe og vil gøre sit bedste for holdet, siger Lubambo Musonda.
A-landsholdsspilleren nåede at spille to og et halvt år for Slask Wroclaw.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Eriksen ude med hård kritik
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
