Det er sjældent, at en fodboldspiller fra den næstbedste danske fodboldrække skifter til en klub i Serie A.
Men det er tilfældet for 18-årige Marius Elvius, som torsdag er blevet udlejet fra HB Køge til Verona i den bedste italienske fodboldrække.
Serie A-klubben har lejet Elvius for resten af sæsonen og sikret sig en købsoption på kantspilleren fra 1. division. Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.
– Marius har været igennem en rigtig god udvikling de seneste år, og han har i denne sæson lagt yderligere på sit spil.
– Han er kun lige fyldt 18 år, så det er helt naturligt, at der er opstået interesse for ham, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside.
Økonomien i aftalen er ikke afsløret, men der er tilfredshed i den sjællandske klub.
– Hellas Verona er kommet med en rigtig fornuftig “pakke” for både Elvius og HB Køge.
– Lejeaftalen betyder, at Hellas Verona nu kan se ham an i deres omgivelser i det kommende halve år, inden de beslutter sig for, om de vil købe ham, siger Per Rud.
Marius Elvius, som har spillet 36 kampe og står noteret for 6 mål for HB Køge, kalder skiftet for en drengedrøm.
– Det er et skifte, jeg har tænkt meget over, siden muligheden dukkede op. Det er en stor italiensk klub, og det er en drengedrøm at spille på det niveau.
– Aftalen med Hellas Verona giver mig mulighed for at teste mig selv i rammer, jeg ikke er vant til og til at lære, hvad det vil sige at være professionel i udlandet.
Marius Elvius debuterede for HB Køge i foråret 2019 og blev samme år kåret som årets talent i klubben.
– I min dialog med Verona har jeg fået et godt indtryk, og de har lagt en god plan for mig. Samtidig har jeg kunnet se på holdet, at de klarer sig godt, og træneren har et godt øje til unge spillere.
– Det har også betydet noget, da jeg selvfølgelig gerne vil spille fast på førsteholdet i fremtiden, siger Marius Elvius.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
DAGENS SPILFORSLAG
AGF møder Europa-virkelighed i Randers
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
