Officielt: Serie A-klub henter HB Køge-spiller

HB Køge fra den danske 1. division udlejer den 18-årige fodboldspiller Marius Elvius til Verona i Serie A



Det er sjældent, at en fodboldspiller fra den næstbedste danske fodboldrække skifter til en klub i Serie A.

Men det er tilfældet for 18-årige Marius Elvius, som torsdag er blevet udlejet fra HB Køge til Verona i den bedste italienske fodboldrække.

Serie A-klubben har lejet Elvius for resten af sæsonen og sikret sig en købsoption på kantspilleren fra 1. division. Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.

– Marius har været igennem en rigtig god udvikling de seneste år, og han har i denne sæson lagt yderligere på sit spil.

– Han er kun lige fyldt 18 år, så det er helt naturligt, at der er opstået interesse for ham, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside.

Økonomien i aftalen er ikke afsløret, men der er tilfredshed i den sjællandske klub.

– Hellas Verona er kommet med en rigtig fornuftig “pakke” for både Elvius og HB Køge.

– Lejeaftalen betyder, at Hellas Verona nu kan se ham an i deres omgivelser i det kommende halve år, inden de beslutter sig for, om de vil købe ham, siger Per Rud.

Marius Elvius, som har spillet 36 kampe og står noteret for 6 mål for HB Køge, kalder skiftet for en drengedrøm.

– Det er et skifte, jeg har tænkt meget over, siden muligheden dukkede op. Det er en stor italiensk klub, og det er en drengedrøm at spille på det niveau.

– Aftalen med Hellas Verona giver mig mulighed for at teste mig selv i rammer, jeg ikke er vant til og til at lære, hvad det vil sige at være professionel i udlandet.

Marius Elvius debuterede for HB Køge i foråret 2019 og blev samme år kåret som årets talent i klubben.

– I min dialog med Verona har jeg fået et godt indtryk, og de har lagt en god plan for mig. Samtidig har jeg kunnet se på holdet, at de klarer sig godt, og træneren har et godt øje til unge spillere.

– Det har også betydet noget, da jeg selvfølgelig gerne vil spille fast på førsteholdet i fremtiden, siger Marius Elvius.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Udpeger VM’s tre bedste trænere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’