Officielt: Serie A-klub henter HB Køge-spiller

HB Køge fra den danske 1. division udlejer den 18-årige fodboldspiller Marius Elvius til Verona i Serie A



Det er sjældent, at en fodboldspiller fra den næstbedste danske fodboldrække skifter til en klub i Serie A.

Men det er tilfældet for 18-årige Marius Elvius, som torsdag er blevet udlejet fra HB Køge til Verona i den bedste italienske fodboldrække.

Serie A-klubben har lejet Elvius for resten af sæsonen og sikret sig en købsoption på kantspilleren fra 1. division. Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.

– Marius har været igennem en rigtig god udvikling de seneste år, og han har i denne sæson lagt yderligere på sit spil.

– Han er kun lige fyldt 18 år, så det er helt naturligt, at der er opstået interesse for ham, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside.

Økonomien i aftalen er ikke afsløret, men der er tilfredshed i den sjællandske klub.

– Hellas Verona er kommet med en rigtig fornuftig “pakke” for både Elvius og HB Køge.

– Lejeaftalen betyder, at Hellas Verona nu kan se ham an i deres omgivelser i det kommende halve år, inden de beslutter sig for, om de vil købe ham, siger Per Rud.

Marius Elvius, som har spillet 36 kampe og står noteret for 6 mål for HB Køge, kalder skiftet for en drengedrøm.

– Det er et skifte, jeg har tænkt meget over, siden muligheden dukkede op. Det er en stor italiensk klub, og det er en drengedrøm at spille på det niveau.

– Aftalen med Hellas Verona giver mig mulighed for at teste mig selv i rammer, jeg ikke er vant til og til at lære, hvad det vil sige at være professionel i udlandet.

Marius Elvius debuterede for HB Køge i foråret 2019 og blev samme år kåret som årets talent i klubben.

– I min dialog med Verona har jeg fået et godt indtryk, og de har lagt en god plan for mig. Samtidig har jeg kunnet se på holdet, at de klarer sig godt, og træneren har et godt øje til unge spillere.

– Det har også betydet noget, da jeg selvfølgelig gerne vil spille fast på førsteholdet i fremtiden, siger Marius Elvius.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte