Officielt: Serie A-klub henter HB Køge-spiller

HB Køge fra den danske 1. division udlejer den 18-årige fodboldspiller Marius Elvius til Verona i Serie A



Det er sjældent, at en fodboldspiller fra den næstbedste danske fodboldrække skifter til en klub i Serie A.

Men det er tilfældet for 18-årige Marius Elvius, som torsdag er blevet udlejet fra HB Køge til Verona i den bedste italienske fodboldrække.

Serie A-klubben har lejet Elvius for resten af sæsonen og sikret sig en købsoption på kantspilleren fra 1. division. Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.

– Marius har været igennem en rigtig god udvikling de seneste år, og han har i denne sæson lagt yderligere på sit spil.

– Han er kun lige fyldt 18 år, så det er helt naturligt, at der er opstået interesse for ham, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside.

Økonomien i aftalen er ikke afsløret, men der er tilfredshed i den sjællandske klub.

– Hellas Verona er kommet med en rigtig fornuftig “pakke” for både Elvius og HB Køge.

– Lejeaftalen betyder, at Hellas Verona nu kan se ham an i deres omgivelser i det kommende halve år, inden de beslutter sig for, om de vil købe ham, siger Per Rud.

Marius Elvius, som har spillet 36 kampe og står noteret for 6 mål for HB Køge, kalder skiftet for en drengedrøm.

– Det er et skifte, jeg har tænkt meget over, siden muligheden dukkede op. Det er en stor italiensk klub, og det er en drengedrøm at spille på det niveau.

– Aftalen med Hellas Verona giver mig mulighed for at teste mig selv i rammer, jeg ikke er vant til og til at lære, hvad det vil sige at være professionel i udlandet.

Marius Elvius debuterede for HB Køge i foråret 2019 og blev samme år kåret som årets talent i klubben.

– I min dialog med Verona har jeg fået et godt indtryk, og de har lagt en god plan for mig. Samtidig har jeg kunnet se på holdet, at de klarer sig godt, og træneren har et godt øje til unge spillere.

– Det har også betydet noget, da jeg selvfølgelig gerne vil spille fast på førsteholdet i fremtiden, siger Marius Elvius.

/ritzau/






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’