Det er sjældent, at en fodboldspiller fra den næstbedste danske fodboldrække skifter til en klub i Serie A.
Men det er tilfældet for 18-årige Marius Elvius, som torsdag er blevet udlejet fra HB Køge til Verona i den bedste italienske fodboldrække.
Serie A-klubben har lejet Elvius for resten af sæsonen og sikret sig en købsoption på kantspilleren fra 1. division. Det skriver HB Køge på sin hjemmeside.
– Marius har været igennem en rigtig god udvikling de seneste år, og han har i denne sæson lagt yderligere på sit spil.
– Han er kun lige fyldt 18 år, så det er helt naturligt, at der er opstået interesse for ham, siger HB Køge-direktør Per Rud til klubbens hjemmeside.
Økonomien i aftalen er ikke afsløret, men der er tilfredshed i den sjællandske klub.
– Hellas Verona er kommet med en rigtig fornuftig “pakke” for både Elvius og HB Køge.
– Lejeaftalen betyder, at Hellas Verona nu kan se ham an i deres omgivelser i det kommende halve år, inden de beslutter sig for, om de vil købe ham, siger Per Rud.
Marius Elvius, som har spillet 36 kampe og står noteret for 6 mål for HB Køge, kalder skiftet for en drengedrøm.
– Det er et skifte, jeg har tænkt meget over, siden muligheden dukkede op. Det er en stor italiensk klub, og det er en drengedrøm at spille på det niveau.
– Aftalen med Hellas Verona giver mig mulighed for at teste mig selv i rammer, jeg ikke er vant til og til at lære, hvad det vil sige at være professionel i udlandet.
Marius Elvius debuterede for HB Køge i foråret 2019 og blev samme år kåret som årets talent i klubben.
– I min dialog med Verona har jeg fået et godt indtryk, og de har lagt en god plan for mig. Samtidig har jeg kunnet se på holdet, at de klarer sig godt, og træneren har et godt øje til unge spillere.
– Det har også betydet noget, da jeg selvfølgelig gerne vil spille fast på førsteholdet i fremtiden, siger Marius Elvius.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
Stor profil ude af Frankrig-brag
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TOPNYHED
