Overvejer karrierestop: Hobro eller et nyt kapitel

Den tidligere Superliga-spiller Simon Skou Jakobsen har fundet sig godt til rette i Hobro IK og vil gerne blive i klubben. Kan han ikke forlænge, vil han ikke spille videre.



Han forlod i januar 2020 hjerteklubben Silkeborg IF, men Simon Skou Jakobsen nyder fortsat sin fodbold.

Stopperen, der er på kontrakt i Hobro IK, håber på, at han kan få en forlængelse af den aftale, der løber ud til sommer. Det siger han til NordicBet.

Kan han ikke det, er han klar til at vinke farvel til den professionelle fodbold. Det gør han det klart i samme interview.

– For et par måneder siden tænkte jeg, at det nok var min sidste kontrakt, fordi det var for rodet med skader og modgang. Men nu er jeg nået til, at jeg uanset hvad gerne vil have forlænget min kontrakt. Jeg vil gerne spille mindst et år mere. Det skal jeg selvfølgelig kæmpe for. Det kommer ikke af sig selv, hvis ikke jeg enten er god nok eller for meget skadet. I så fald vil Lars Justesen (teknisk chef) jo ikke forlænge min kontrakt, så det skal jeg selvfølgelig kæmpe for, og det bliver spændende.

– Det kan godt være, at jeg kun er 32 år i sommeren 2023, men det vil også være et passende punktum, for jeg kommer ikke til at fortsætte til jeg er 38 år eller gå længere ned i niveau. Det bliver enten Hobro eller et nyt kapitel. Jeg er ret afklaret med, at jeg har haft mine to eventyr i SIF og Hobro. Så har det været en fed karriere. Men jeg håber, at det vil ende med minimum et år mere, siger Simon Skou Jakobsen til NordicBet.

Forsvarsspilleren har spillet seks kampe fra start i denne sæson, men han har i de sidste fem ligakampe taget plads på bænken.

Hobro IK ligger aktuelt næstsidst i NordicBet Ligaen, hvor man har hentet ni point efter 12 kampe.







LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Bayern München er i pokalfinalen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’