Lyngby Boldklub har fået en god start på denne sæsons Superliga, og klubben har også en stærk trup.
Derfor har man kunnet luge ud i bredden og har i denne sæson sagt farvel til midtstopper Baptiste Rolland.
Rolland var en spiller, som Lyngby tilknyttede i efteråret 2022, efter han senest havde været på kontrakt i den store franske klub Lille.
Den 20-årige midtstopper spiller resten af indeværende sæson i Vendsyssel FF, som har tilknyttet ham på en lejeaftale.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
– Baptiste er en ung og meget talentfuld stopper. Han er rigtig stærk på bolden, har en god fart og er dygtig i sit forsvarsspil. Han er skolet godt i Lille, hvor han spillet som ungdomsspiller og blandt andet har spillet 7 kampe i UEFA Youth League. Baptiste er et stort talent og jeg tror på at med sine store kvaliteter hurtigt kan gå ind og blive en vigtig spiller for os. I første omgang er der tale om en lejeaftale sæsonen ud og så er det min klare forventning, at der er grundlag for en længere aftale, hvilket der selvfølgelig også er tænkt på i den aftale vi har lavet med Lyngby, siger sportschef Søren Pedersen i pressemeddelelsen.
Dermed udlejes Rolland altså ikke kun for at få erfaring, men også med udsigt til en permanent aftale i den nordjyske klub.
– Jeg er meget glad for muligheden for at komme til Vendsyssel, hvor jeg håber og tror på at jeg kan komme til at få en masse spilletid og udvikle mit spil. Jeg synes projektet lyder rigtig spændende og ser mig selv passe godt ind. Jeg er sikker på, at jeg nok skal få en god tid i Vendsyssel og at vi sammen kan hjælpe hinanden med at tage næste skridt. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang, siger den franske midtstopper.
Aftalen i Lyngby løber frem til sommeren 2025.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
Historien taler for norsk triumf
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TIPSBLADET SPECIAL