Lyngby Boldklub har fået en god start på denne sæsons Superliga, og klubben har også en stærk trup.
Derfor har man kunnet luge ud i bredden og har i denne sæson sagt farvel til midtstopper Baptiste Rolland.
Rolland var en spiller, som Lyngby tilknyttede i efteråret 2022, efter han senest havde været på kontrakt i den store franske klub Lille.
Den 20-årige midtstopper spiller resten af indeværende sæson i Vendsyssel FF, som har tilknyttet ham på en lejeaftale.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
– Baptiste er en ung og meget talentfuld stopper. Han er rigtig stærk på bolden, har en god fart og er dygtig i sit forsvarsspil. Han er skolet godt i Lille, hvor han spillet som ungdomsspiller og blandt andet har spillet 7 kampe i UEFA Youth League. Baptiste er et stort talent og jeg tror på at med sine store kvaliteter hurtigt kan gå ind og blive en vigtig spiller for os. I første omgang er der tale om en lejeaftale sæsonen ud og så er det min klare forventning, at der er grundlag for en længere aftale, hvilket der selvfølgelig også er tænkt på i den aftale vi har lavet med Lyngby, siger sportschef Søren Pedersen i pressemeddelelsen.
Dermed udlejes Rolland altså ikke kun for at få erfaring, men også med udsigt til en permanent aftale i den nordjyske klub.
– Jeg er meget glad for muligheden for at komme til Vendsyssel, hvor jeg håber og tror på at jeg kan komme til at få en masse spilletid og udvikle mit spil. Jeg synes projektet lyder rigtig spændende og ser mig selv passe godt ind. Jeg er sikker på, at jeg nok skal få en god tid i Vendsyssel og at vi sammen kan hjælpe hinanden med at tage næste skridt. Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang, siger den franske midtstopper.
Aftalen i Lyngby løber frem til sommeren 2025.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Succestræner død af kræft
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Canada – Qatar
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’