Planen er et skifte: Bred interesse fra Danmark

I løbet af de seneste sæsoner har Arbnor Mucolli broderet sig gennem modstandernes defensiv i Superligaen og 1. division. Nu trækker det imidlertid op til et salg, siger han til Tipsbladet.



Vejle Boldklubs skal i næste sæson spille i 1. division, da Superliga-overlevelsen mislykkedes i fjord.

Kampen om at vende tilbage til den bedste danske række kan meget vel blive uden en af holdets profiler, da Arbnor Mucolli til Tipsbladet fortæller, at planen er, at han skal skydes afsted denne sommer.

– Klubben vil helt sikkert gerne tjene nogle penge på mig, så det virker også til, at det skal være nu. Det er i hvert fald planen. Jeg tænker heller ikke, at klubben ønsker at jeg skal gå gratis. Det vil være en dårlig case.

Arbnor Mucolli har et år tilbage af sin aftale med Vejle Boldklub, så det er denne sommer, at de kan tjene de helt store summer på ham. Ekstra Bladet har tidligere nævnt et prisskilt på 10 millioner kroner og stor interesse fra blandt andet Superligaen.

– Jeg ved, at der er en masse interesse fra ind- og udland, så det kunne være interessant at prøve noget nyt. Men det handler ikke kun om mig, da der er flere parter, som skal blive enige.

– Jeg er ikke typen, der udelukker noget. Jeg vil heller ikke sige, at jeg ikke kan se mig selv spille i en anden dansk klub. Helt generelt vil jeg gerne se, hvor langt jeg kan føre det, siger han til Tipsbladet.

Arbnor Mucolli, 23 år, har siden 2017 været en del af førsteholdet i Vejle Boldklub. De seneste år har han udviklet sig til en stor profil for klubben. Det har også sikret ham sin landsholdsdebut tidligere på foråret.

I denne sæson er det blevet til 31 kampe, fem mål og fem assists for Vejle Boldklub.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold