Der har været møgsager nok for Esbjerg fB, siden Pacific Media Group (PMG) for halvandet år siden købte klubben, men intet har været så skuffende for de mange EfB-supportere, som da man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.
I et større interview med JydskeVestkysten stiller bestyrelsesformand Michael Kalt nu op og fortæller om planerne for klubben.
Her fortæller han i øvrigt mange af de samme ting, som PMG tidligere har ytret – at det er et langsigtet projekt, at man er sikker på, at man kommer i Superligaen, at man har begået fejl.
Han forklarer også, at nedrykningen til 2. division ikke får ejerskabet til at fyre løs, selv om det er dyrt at rykke fra den næstbedste til den tredjebedste række i Danmark.
Man skal huske på, at det ikke kun er fodboldspillerne, det går ud over – der er mange ansatte i en professionel fodboldklub, hvor ledelsen, administrationen og det sportslige setup alle arbejder hen mod samme mål: At få klubben tilbage mod toppen af dansk fodbold.
Michael Kalt forklarer:
– Vi vil gennemgå budgetterne og skære til, hvis vi ser det nødvendigt, men der bliver ikke tale om massefyringer. På ingen måde. Vi skal stadig have en velfungerende administration i næste sæson, siger han til JydskeVestkysten.
EfB skal i første omgang kigge efter en ny cheftræner. For et år siden ansatte man Peter Hyballa, der siden trak den ene overskrift efter den anden, da han ifølge spillertruppen både udøvede psykisk og fysisk vold – anklager, han selv afviste.
Siden fulgte Roland Vrabec, der blev fyret, og så blev Michael Kryger sat ind som midlertidig træner i dette forår med det formål at redde klubben. Han sygemeldte sig – ifølge Ekstra Bladet fordi han blev kørt i sænk af ejerskabet i EfB – og så var det Steffen Ernemann, der fik den utaknemmelige opgave med at forsøge at redde en klub, der har været så meget igennem i denne sæson.
Symptomatisk for sæsonen skete nedrykningen, da EfB foran 2-0 endte med at tabe 2-3 til Fremad Amager.
Denne sommer vil flere spillere forlade klubben – spillere, der har kontraktudløb som Jeppe Højbjerg. Og så bliver det interessant at se, hvad Pacific Media Group kan hente ind af afløsere, og om man trækker på sit netværk.
PMG’s øvrige klubber går det i øvrigt heller ikke så godt for – både Barnsley og Nancy er rykket ud af de næstbedste rækker i England og Frankrig, mens Kaiserslautern fra den 3. bedste tyske række skal spille om oprykning til den næstbedste.
Oostende er sikret en ny sæson i den bedste belgiske række, mens FC Thun ender midt i rækken i den næstbedste schweiziske liga. FC Den Bosch endte som nummer 11 i den næstbedste hollandske række.
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
EKSKLUSIVT
