Der har været møgsager nok for Esbjerg fB, siden Pacific Media Group (PMG) for halvandet år siden købte klubben, men intet har været så skuffende for de mange EfB-supportere, som da man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.
I et større interview med JydskeVestkysten stiller bestyrelsesformand Michael Kalt nu op og fortæller om planerne for klubben.
Her fortæller han i øvrigt mange af de samme ting, som PMG tidligere har ytret – at det er et langsigtet projekt, at man er sikker på, at man kommer i Superligaen, at man har begået fejl.
Han forklarer også, at nedrykningen til 2. division ikke får ejerskabet til at fyre løs, selv om det er dyrt at rykke fra den næstbedste til den tredjebedste række i Danmark.
Man skal huske på, at det ikke kun er fodboldspillerne, det går ud over – der er mange ansatte i en professionel fodboldklub, hvor ledelsen, administrationen og det sportslige setup alle arbejder hen mod samme mål: At få klubben tilbage mod toppen af dansk fodbold.
Michael Kalt forklarer:
– Vi vil gennemgå budgetterne og skære til, hvis vi ser det nødvendigt, men der bliver ikke tale om massefyringer. På ingen måde. Vi skal stadig have en velfungerende administration i næste sæson, siger han til JydskeVestkysten.
EfB skal i første omgang kigge efter en ny cheftræner. For et år siden ansatte man Peter Hyballa, der siden trak den ene overskrift efter den anden, da han ifølge spillertruppen både udøvede psykisk og fysisk vold – anklager, han selv afviste.
Siden fulgte Roland Vrabec, der blev fyret, og så blev Michael Kryger sat ind som midlertidig træner i dette forår med det formål at redde klubben. Han sygemeldte sig – ifølge Ekstra Bladet fordi han blev kørt i sænk af ejerskabet i EfB – og så var det Steffen Ernemann, der fik den utaknemmelige opgave med at forsøge at redde en klub, der har været så meget igennem i denne sæson.
Symptomatisk for sæsonen skete nedrykningen, da EfB foran 2-0 endte med at tabe 2-3 til Fremad Amager.
Denne sommer vil flere spillere forlade klubben – spillere, der har kontraktudløb som Jeppe Højbjerg. Og så bliver det interessant at se, hvad Pacific Media Group kan hente ind af afløsere, og om man trækker på sit netværk.
PMG’s øvrige klubber går det i øvrigt heller ikke så godt for – både Barnsley og Nancy er rykket ud af de næstbedste rækker i England og Frankrig, mens Kaiserslautern fra den 3. bedste tyske række skal spille om oprykning til den næstbedste.
Oostende er sikret en ny sæson i den bedste belgiske række, mens FC Thun ender midt i rækken i den næstbedste schweiziske liga. FC Den Bosch endte som nummer 11 i den næstbedste hollandske række.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
