Der har været møgsager nok for Esbjerg fB, siden Pacific Media Group (PMG) for halvandet år siden købte klubben, men intet har været så skuffende for de mange EfB-supportere, som da man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.
I et større interview med JydskeVestkysten stiller bestyrelsesformand Michael Kalt nu op og fortæller om planerne for klubben.
Her fortæller han i øvrigt mange af de samme ting, som PMG tidligere har ytret – at det er et langsigtet projekt, at man er sikker på, at man kommer i Superligaen, at man har begået fejl.
Han forklarer også, at nedrykningen til 2. division ikke får ejerskabet til at fyre løs, selv om det er dyrt at rykke fra den næstbedste til den tredjebedste række i Danmark.
Man skal huske på, at det ikke kun er fodboldspillerne, det går ud over – der er mange ansatte i en professionel fodboldklub, hvor ledelsen, administrationen og det sportslige setup alle arbejder hen mod samme mål: At få klubben tilbage mod toppen af dansk fodbold.
Michael Kalt forklarer:
– Vi vil gennemgå budgetterne og skære til, hvis vi ser det nødvendigt, men der bliver ikke tale om massefyringer. På ingen måde. Vi skal stadig have en velfungerende administration i næste sæson, siger han til JydskeVestkysten.
EfB skal i første omgang kigge efter en ny cheftræner. For et år siden ansatte man Peter Hyballa, der siden trak den ene overskrift efter den anden, da han ifølge spillertruppen både udøvede psykisk og fysisk vold – anklager, han selv afviste.
Siden fulgte Roland Vrabec, der blev fyret, og så blev Michael Kryger sat ind som midlertidig træner i dette forår med det formål at redde klubben. Han sygemeldte sig – ifølge Ekstra Bladet fordi han blev kørt i sænk af ejerskabet i EfB – og så var det Steffen Ernemann, der fik den utaknemmelige opgave med at forsøge at redde en klub, der har været så meget igennem i denne sæson.
Symptomatisk for sæsonen skete nedrykningen, da EfB foran 2-0 endte med at tabe 2-3 til Fremad Amager.
Denne sommer vil flere spillere forlade klubben – spillere, der har kontraktudløb som Jeppe Højbjerg. Og så bliver det interessant at se, hvad Pacific Media Group kan hente ind af afløsere, og om man trækker på sit netværk.
PMG’s øvrige klubber går det i øvrigt heller ikke så godt for – både Barnsley og Nancy er rykket ud af de næstbedste rækker i England og Frankrig, mens Kaiserslautern fra den 3. bedste tyske række skal spille om oprykning til den næstbedste.
Oostende er sikret en ny sæson i den bedste belgiske række, mens FC Thun ender midt i rækken i den næstbedste schweiziske liga. FC Den Bosch endte som nummer 11 i den næstbedste hollandske række.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Legender med dyster melding
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
TIPSBLADET SPECIAL
