Der har været møgsager nok for Esbjerg fB, siden Pacific Media Group (PMG) for halvandet år siden købte klubben, men intet har været så skuffende for de mange EfB-supportere, som da man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.
I et større interview med JydskeVestkysten stiller bestyrelsesformand Michael Kalt nu op og fortæller om planerne for klubben.
Her fortæller han i øvrigt mange af de samme ting, som PMG tidligere har ytret – at det er et langsigtet projekt, at man er sikker på, at man kommer i Superligaen, at man har begået fejl.
Han forklarer også, at nedrykningen til 2. division ikke får ejerskabet til at fyre løs, selv om det er dyrt at rykke fra den næstbedste til den tredjebedste række i Danmark.
Man skal huske på, at det ikke kun er fodboldspillerne, det går ud over – der er mange ansatte i en professionel fodboldklub, hvor ledelsen, administrationen og det sportslige setup alle arbejder hen mod samme mål: At få klubben tilbage mod toppen af dansk fodbold.
Michael Kalt forklarer:
– Vi vil gennemgå budgetterne og skære til, hvis vi ser det nødvendigt, men der bliver ikke tale om massefyringer. På ingen måde. Vi skal stadig have en velfungerende administration i næste sæson, siger han til JydskeVestkysten.
EfB skal i første omgang kigge efter en ny cheftræner. For et år siden ansatte man Peter Hyballa, der siden trak den ene overskrift efter den anden, da han ifølge spillertruppen både udøvede psykisk og fysisk vold – anklager, han selv afviste.
Siden fulgte Roland Vrabec, der blev fyret, og så blev Michael Kryger sat ind som midlertidig træner i dette forår med det formål at redde klubben. Han sygemeldte sig – ifølge Ekstra Bladet fordi han blev kørt i sænk af ejerskabet i EfB – og så var det Steffen Ernemann, der fik den utaknemmelige opgave med at forsøge at redde en klub, der har været så meget igennem i denne sæson.
Symptomatisk for sæsonen skete nedrykningen, da EfB foran 2-0 endte med at tabe 2-3 til Fremad Amager.
Denne sommer vil flere spillere forlade klubben – spillere, der har kontraktudløb som Jeppe Højbjerg. Og så bliver det interessant at se, hvad Pacific Media Group kan hente ind af afløsere, og om man trækker på sit netværk.
PMG’s øvrige klubber går det i øvrigt heller ikke så godt for – både Barnsley og Nancy er rykket ud af de næstbedste rækker i England og Frankrig, mens Kaiserslautern fra den 3. bedste tyske række skal spille om oprykning til den næstbedste.
Oostende er sikret en ny sæson i den bedste belgiske række, mens FC Thun ender midt i rækken i den næstbedste schweiziske liga. FC Den Bosch endte som nummer 11 i den næstbedste hollandske række.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
