Ragnarok i EfB: Der kommer ikke massefyringer

Traditionsklubben Esbjerg fB er langt fra fordums styrke, efter man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.



Der har været møgsager nok for Esbjerg fB, siden Pacific Media Group (PMG) for halvandet år siden købte klubben, men intet har været så skuffende for de mange EfB-supportere, som da man i midtugen rykkede ud af den næstbedste række.

I et større interview med JydskeVestkysten stiller bestyrelsesformand Michael Kalt nu op og fortæller om planerne for klubben.

Her fortæller han i øvrigt mange af de samme ting, som PMG tidligere har ytret – at det er et langsigtet projekt, at man er sikker på, at man kommer i Superligaen, at man har begået fejl.

Han forklarer også, at nedrykningen til 2. division ikke får ejerskabet til at fyre løs, selv om det er dyrt at rykke fra den næstbedste til den tredjebedste række i Danmark.

Man skal huske på, at det ikke kun er fodboldspillerne, det går ud over – der er mange ansatte i en professionel fodboldklub, hvor ledelsen, administrationen og det sportslige setup alle arbejder hen mod samme mål: At få klubben tilbage mod toppen af dansk fodbold.

Michael Kalt forklarer:

– Vi vil gennemgå budgetterne og skære til, hvis vi ser det nødvendigt, men der bliver ikke tale om massefyringer. På ingen måde. Vi skal stadig have en velfungerende administration i næste sæson, siger han til JydskeVestkysten.

EfB skal i første omgang kigge efter en ny cheftræner. For et år siden ansatte man Peter Hyballa, der siden trak den ene overskrift efter den anden, da han ifølge spillertruppen både udøvede psykisk og fysisk vold – anklager, han selv afviste.

Siden fulgte Roland Vrabec, der blev fyret, og så blev Michael Kryger sat ind som midlertidig træner i dette forår med det formål at redde klubben. Han sygemeldte sig – ifølge Ekstra Bladet fordi han blev kørt i sænk af ejerskabet i EfB – og så var det Steffen Ernemann, der fik den utaknemmelige opgave med at forsøge at redde en klub, der har været så meget igennem i denne sæson.

Symptomatisk for sæsonen skete nedrykningen, da EfB foran 2-0 endte med at tabe 2-3 til Fremad Amager.

Denne sommer vil flere spillere forlade klubben – spillere, der har kontraktudløb som Jeppe Højbjerg. Og så bliver det interessant at se, hvad Pacific Media Group kan hente ind af afløsere, og om man trækker på sit netværk.

PMG’s øvrige klubber går det i øvrigt heller ikke så godt for – både Barnsley og Nancy er rykket ud af de næstbedste rækker i England og Frankrig, mens Kaiserslautern fra den 3. bedste tyske række skal spille om oprykning til den næstbedste.

Oostende er sikret en ny sæson i den bedste belgiske række, mens FC Thun ender midt i rækken i den næstbedste schweiziske liga. FC Den Bosch endte som nummer 11 i den næstbedste hollandske række.





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– En gigantisk nedtur!

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Vild spådom om FC Midtjylland

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

United overvejer disse fem managers

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

OB – FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

AGF smider sejren i de døende sekunder

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Barcelona i kæmpesejr

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham