I den kommende weekend starter landets næstbedste række, og her finder man Randers FC, der måtte tage turen ned efter sommerens gyserafslutning på sæsonen.
Randers FC har brugt sommerpausen til at styrke holdet yderligere med blandt andet den tidligere Brøndby-spiller Remco van der Schaaf, der både kan gøre en forskel i forsvaret, på midtbanen og bruges som joker i angrebet.
Den altid arbejdsomme hollænder er begyndt at lære sine holdkammerater at kende, og han er ikke meget i tvivl om, hvad målet for den kommende sæson er
– Jeg har et eneste mål for sæsonen: Randers FC skal vinde rækken. Ikke mere, ikke mindre, siger Remco van der Schaaf til Amtsavisen.
– Der løber nogle meget sultne unge spillere rundt herude, der vil gøre alt for at bevise, at både de og klubben hører til i Superligaen. Og så har vi nogle ældre rutinerede spillere til at samle det hele, og selvfølgelig nogle markante spillere midt i 20’erne som blandt andre Kasper Lorentzen. Der er et godt mix, og jeg er sikker på, at missionen nok skal lykkes, siger han.
Hollænderen havde mulighed for at blive i Brøndby, der var klar med en kontrakt, men økonomien var ikke tilfredsstillende i hollænderens øjne, så han valgte i stedet Randers FC, der også tilbød en kontrakt på to år i stedet for det ene som brøndby var klar med.
Randers FC indleder sæsonen i 1. division mod en af de forventede største konkurrenter til en plads i toppen af ligaen – nemlig det nye østjyske flagskib Vejle Boldklub Kolding
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER