Remco: Hører til i Superligaen

Hollandske Remco van der Schaaf lægger ikke skjul på, at Randers FC må og skal tilbage i Superligaen i første forsøg.



I den kommende weekend starter landets næstbedste række, og her finder man Randers FC, der måtte tage turen ned efter sommerens gyserafslutning på sæsonen.

Randers FC har brugt sommerpausen til at styrke holdet yderligere med blandt andet den tidligere Brøndby-spiller Remco van der Schaaf, der både kan gøre en forskel i forsvaret, på midtbanen og bruges som joker i angrebet.

Den altid arbejdsomme hollænder er begyndt at lære sine holdkammerater at kende, og han er ikke meget i tvivl om, hvad målet for den kommende sæson er

– Jeg har et eneste mål for sæsonen: Randers FC skal vinde rækken. Ikke mere, ikke mindre, siger Remco van der Schaaf til Amtsavisen.

– Der løber nogle meget sultne unge spillere rundt herude, der vil gøre alt for at bevise, at både de og klubben hører til i Superligaen. Og så har vi nogle ældre rutinerede spillere til at samle det hele, og selvfølgelig nogle markante spillere midt i 20’erne som blandt andre Kasper Lorentzen. Der er et godt mix, og jeg er sikker på, at missionen nok skal lykkes, siger han.

Hollænderen havde mulighed for at blive i Brøndby, der var klar med en kontrakt, men økonomien var ikke tilfredsstillende i hollænderens øjne, så han valgte i stedet Randers FC, der også tilbød en kontrakt på to år i stedet for det ene som brøndby var klar med.

Randers FC indleder sæsonen i 1. division mod en af de forventede største konkurrenter til en plads i toppen af ligaen – nemlig det nye østjyske flagskib Vejle Boldklub Kolding







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Liverpool – Brentford

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

FCK-træner roser Felix Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub