Remco: Hører til i Superligaen

Hollandske Remco van der Schaaf lægger ikke skjul på, at Randers FC må og skal tilbage i Superligaen i første forsøg.



I den kommende weekend starter landets næstbedste række, og her finder man Randers FC, der måtte tage turen ned efter sommerens gyserafslutning på sæsonen.

Randers FC har brugt sommerpausen til at styrke holdet yderligere med blandt andet den tidligere Brøndby-spiller Remco van der Schaaf, der både kan gøre en forskel i forsvaret, på midtbanen og bruges som joker i angrebet.

Den altid arbejdsomme hollænder er begyndt at lære sine holdkammerater at kende, og han er ikke meget i tvivl om, hvad målet for den kommende sæson er

– Jeg har et eneste mål for sæsonen: Randers FC skal vinde rækken. Ikke mere, ikke mindre, siger Remco van der Schaaf til Amtsavisen.

– Der løber nogle meget sultne unge spillere rundt herude, der vil gøre alt for at bevise, at både de og klubben hører til i Superligaen. Og så har vi nogle ældre rutinerede spillere til at samle det hele, og selvfølgelig nogle markante spillere midt i 20’erne som blandt andre Kasper Lorentzen. Der er et godt mix, og jeg er sikker på, at missionen nok skal lykkes, siger han.

Hollænderen havde mulighed for at blive i Brøndby, der var klar med en kontrakt, men økonomien var ikke tilfredsstillende i hollænderens øjne, så han valgte i stedet Randers FC, der også tilbød en kontrakt på to år i stedet for det ene som brøndby var klar med.

Randers FC indleder sæsonen i 1. division mod en af de forventede største konkurrenter til en plads i toppen af ligaen – nemlig det nye østjyske flagskib Vejle Boldklub Kolding







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jess Thorup på vej til denne klub

FC København i intense transferforhandlinger

Hylder FC København og Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kæmpe cadeau til AGF’

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen