I den kommende weekend starter landets næstbedste række, og her finder man Randers FC, der måtte tage turen ned efter sommerens gyserafslutning på sæsonen.
Randers FC har brugt sommerpausen til at styrke holdet yderligere med blandt andet den tidligere Brøndby-spiller Remco van der Schaaf, der både kan gøre en forskel i forsvaret, på midtbanen og bruges som joker i angrebet.
Den altid arbejdsomme hollænder er begyndt at lære sine holdkammerater at kende, og han er ikke meget i tvivl om, hvad målet for den kommende sæson er
– Jeg har et eneste mål for sæsonen: Randers FC skal vinde rækken. Ikke mere, ikke mindre, siger Remco van der Schaaf til Amtsavisen.
– Der løber nogle meget sultne unge spillere rundt herude, der vil gøre alt for at bevise, at både de og klubben hører til i Superligaen. Og så har vi nogle ældre rutinerede spillere til at samle det hele, og selvfølgelig nogle markante spillere midt i 20’erne som blandt andre Kasper Lorentzen. Der er et godt mix, og jeg er sikker på, at missionen nok skal lykkes, siger han.
Hollænderen havde mulighed for at blive i Brøndby, der var klar med en kontrakt, men økonomien var ikke tilfredsstillende i hollænderens øjne, så han valgte i stedet Randers FC, der også tilbød en kontrakt på to år i stedet for det ene som brøndby var klar med.
Randers FC indleder sæsonen i 1. division mod en af de forventede største konkurrenter til en plads i toppen af ligaen – nemlig det nye østjyske flagskib Vejle Boldklub Kolding
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
Tuchel forsvarer sin taktik
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
Messi sætter ord på vildt drama
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
Voldsom kritik
TRANSFER