Konflikten mellem Esbjerg fB’s spillere og klubledelsen får hele tiden nye kapitler. Nu anklager spillernes fagforening, Spillerforeningen, EfB for at forhale processen med Arbejdstilsynet og for at prøve at presse spillere ud af deres kontrakter.
Det er administrerende direktør Michael Sahl Hansen, der over for Ugeavisen Esbjerg retter beskyldningerne mod Esbjerg-ledelsen. Årsagen er, at klubben har givet Arbejdstilsynet og spillerne modsatrettede oplysninger.
Efter tilsynet var forbi Esbjerg, gav den klubben tre uger til at gennemføre en undersøgelse af problemerne med cheftræner Peter Hyballa, som spillerne har beskrevet. Derefter skulle EfB redegørelse for Arbejdstilsynet, hvad undersøgelsen kom frem til, og hvordan klubben havde i sinde at komme videre.
Esbjerg fik blandt andet den tid, fordi undersøgelsen, som et advokatfirma står bag, skulle minde om Arbejdstilsynets, hvad angår anonymitet. Men i et dokument, som advokatfirmaet har sendt til spillerne i forbindelse med undersøgelsen, står der, at “oplysningerne, som du giver til os, kan blive offentliggjort – også i ikke anonymiseret form.”
Det afslørede Ekstra Bladet forleden.
I Spillerforeningens øjne tyder det altså på, at EfB-ledelsen prøver at købe sig selv tid.
– At klubben går så langt nu, at de fortæller en usandhed til Arbejdstilsynet er nærmest uden sidestykke. De har i hvert fald givet en opfattelse af, at den undersøgelse, de foretog, foregik med fuld anonymitet. Så den forklaring køber jeg simpelthen ikke. Det er ikke noget, du kan misforstå.
– Min vurdering er, at klubben prøver at købe sig tid, og så ved vi, hvad der er foregået i mellemtiden. De prøver at presse spillere ud af deres kontrakter, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.
21 af klubbens spillere skrev i seneste uge under på et åbent brev, som udtrykte dyb mistillid til Peter Hyballa. De anklager ham for trusler om fyring, mobning, hån og fysiske krænkelser.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
OPTAKT
Australien – Egypten
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
OPTAKT
