Revser EfB: De presser spillere ud af kontrakterne

Spillerforeningen mener, at Esbjerg fB har vildledt Arbejdstilsynet for at købe sig selv tid, og at klubben prøver at presse spillere ud af deres kontrakter.



Konflikten mellem Esbjerg fB’s spillere og klubledelsen får hele tiden nye kapitler. Nu anklager spillernes fagforening, Spillerforeningen, EfB for at forhale processen med Arbejdstilsynet og for at prøve at presse spillere ud af deres kontrakter. 

Det er administrerende direktør Michael Sahl Hansen, der over for Ugeavisen Esbjerg retter beskyldningerne mod Esbjerg-ledelsen. Årsagen er, at klubben har givet Arbejdstilsynet og spillerne modsatrettede oplysninger.

Efter tilsynet var forbi Esbjerg, gav den klubben tre uger til at gennemføre en undersøgelse af problemerne med cheftræner Peter Hyballa, som spillerne har beskrevet. Derefter skulle EfB redegørelse for Arbejdstilsynet, hvad undersøgelsen kom frem til, og hvordan klubben havde i sinde at komme videre.

Esbjerg fik blandt andet den tid, fordi undersøgelsen, som et advokatfirma står bag, skulle minde om Arbejdstilsynets, hvad angår anonymitet. Men i et dokument, som advokatfirmaet har sendt til spillerne i forbindelse med undersøgelsen, står der, at “oplysningerne, som du giver til os, kan blive offentliggjort – også i ikke anonymiseret form.”

Det afslørede Ekstra Bladet forleden.

I Spillerforeningens øjne tyder det altså på, at EfB-ledelsen prøver at købe sig selv tid.

– At klubben går så langt nu, at de fortæller en usandhed til Arbejdstilsynet er nærmest uden sidestykke. De har i hvert fald givet en opfattelse af, at den undersøgelse, de foretog, foregik med fuld anonymitet. Så den forklaring køber jeg simpelthen ikke. Det er ikke noget, du kan misforstå.

– Min vurdering er, at klubben prøver at købe sig tid, og så ved vi, hvad der er foregået i mellemtiden. De prøver at presse spillere ud af deres kontrakter, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.

21 af klubbens spillere skrev i seneste uge under på et åbent brev, som udtrykte dyb mistillid til Peter Hyballa. De anklager ham for trusler om fyring, mobning, hån og fysiske krænkelser.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Nu melder Christian Eriksen ud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Klubpræsident udtaler sig om Simsir