Konflikten mellem Esbjerg fB’s spillere og klubledelsen får hele tiden nye kapitler. Nu anklager spillernes fagforening, Spillerforeningen, EfB for at forhale processen med Arbejdstilsynet og for at prøve at presse spillere ud af deres kontrakter.
Det er administrerende direktør Michael Sahl Hansen, der over for Ugeavisen Esbjerg retter beskyldningerne mod Esbjerg-ledelsen. Årsagen er, at klubben har givet Arbejdstilsynet og spillerne modsatrettede oplysninger.
Efter tilsynet var forbi Esbjerg, gav den klubben tre uger til at gennemføre en undersøgelse af problemerne med cheftræner Peter Hyballa, som spillerne har beskrevet. Derefter skulle EfB redegørelse for Arbejdstilsynet, hvad undersøgelsen kom frem til, og hvordan klubben havde i sinde at komme videre.
Esbjerg fik blandt andet den tid, fordi undersøgelsen, som et advokatfirma står bag, skulle minde om Arbejdstilsynets, hvad angår anonymitet. Men i et dokument, som advokatfirmaet har sendt til spillerne i forbindelse med undersøgelsen, står der, at “oplysningerne, som du giver til os, kan blive offentliggjort – også i ikke anonymiseret form.”
Det afslørede Ekstra Bladet forleden.
I Spillerforeningens øjne tyder det altså på, at EfB-ledelsen prøver at købe sig selv tid.
– At klubben går så langt nu, at de fortæller en usandhed til Arbejdstilsynet er nærmest uden sidestykke. De har i hvert fald givet en opfattelse af, at den undersøgelse, de foretog, foregik med fuld anonymitet. Så den forklaring køber jeg simpelthen ikke. Det er ikke noget, du kan misforstå.
– Min vurdering er, at klubben prøver at købe sig tid, og så ved vi, hvad der er foregået i mellemtiden. De prøver at presse spillere ud af deres kontrakter, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.
21 af klubbens spillere skrev i seneste uge under på et åbent brev, som udtrykte dyb mistillid til Peter Hyballa. De anklager ham for trusler om fyring, mobning, hån og fysiske krænkelser.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Klar for FC København
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
EKSKLUSIVT
