Konflikten mellem Esbjerg fB’s spillere og klubledelsen får hele tiden nye kapitler. Nu anklager spillernes fagforening, Spillerforeningen, EfB for at forhale processen med Arbejdstilsynet og for at prøve at presse spillere ud af deres kontrakter.
Det er administrerende direktør Michael Sahl Hansen, der over for Ugeavisen Esbjerg retter beskyldningerne mod Esbjerg-ledelsen. Årsagen er, at klubben har givet Arbejdstilsynet og spillerne modsatrettede oplysninger.
Efter tilsynet var forbi Esbjerg, gav den klubben tre uger til at gennemføre en undersøgelse af problemerne med cheftræner Peter Hyballa, som spillerne har beskrevet. Derefter skulle EfB redegørelse for Arbejdstilsynet, hvad undersøgelsen kom frem til, og hvordan klubben havde i sinde at komme videre.
Esbjerg fik blandt andet den tid, fordi undersøgelsen, som et advokatfirma står bag, skulle minde om Arbejdstilsynets, hvad angår anonymitet. Men i et dokument, som advokatfirmaet har sendt til spillerne i forbindelse med undersøgelsen, står der, at “oplysningerne, som du giver til os, kan blive offentliggjort – også i ikke anonymiseret form.”
Det afslørede Ekstra Bladet forleden.
I Spillerforeningens øjne tyder det altså på, at EfB-ledelsen prøver at købe sig selv tid.
– At klubben går så langt nu, at de fortæller en usandhed til Arbejdstilsynet er nærmest uden sidestykke. De har i hvert fald givet en opfattelse af, at den undersøgelse, de foretog, foregik med fuld anonymitet. Så den forklaring køber jeg simpelthen ikke. Det er ikke noget, du kan misforstå.
– Min vurdering er, at klubben prøver at købe sig tid, og så ved vi, hvad der er foregået i mellemtiden. De prøver at presse spillere ud af deres kontrakter, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.
21 af klubbens spillere skrev i seneste uge under på et åbent brev, som udtrykte dyb mistillid til Peter Hyballa. De anklager ham for trusler om fyring, mobning, hån og fysiske krænkelser.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Tyrkiet – USA
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Paraguay – Australien
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Chokskifte på vej?
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
AVIS
