Revser EfB: De presser spillere ud af kontrakterne

Spillerforeningen mener, at Esbjerg fB har vildledt Arbejdstilsynet for at købe sig selv tid, og at klubben prøver at presse spillere ud af deres kontrakter.



Konflikten mellem Esbjerg fB’s spillere og klubledelsen får hele tiden nye kapitler. Nu anklager spillernes fagforening, Spillerforeningen, EfB for at forhale processen med Arbejdstilsynet og for at prøve at presse spillere ud af deres kontrakter. 

Det er administrerende direktør Michael Sahl Hansen, der over for Ugeavisen Esbjerg retter beskyldningerne mod Esbjerg-ledelsen. Årsagen er, at klubben har givet Arbejdstilsynet og spillerne modsatrettede oplysninger.

Efter tilsynet var forbi Esbjerg, gav den klubben tre uger til at gennemføre en undersøgelse af problemerne med cheftræner Peter Hyballa, som spillerne har beskrevet. Derefter skulle EfB redegørelse for Arbejdstilsynet, hvad undersøgelsen kom frem til, og hvordan klubben havde i sinde at komme videre.

Esbjerg fik blandt andet den tid, fordi undersøgelsen, som et advokatfirma står bag, skulle minde om Arbejdstilsynets, hvad angår anonymitet. Men i et dokument, som advokatfirmaet har sendt til spillerne i forbindelse med undersøgelsen, står der, at “oplysningerne, som du giver til os, kan blive offentliggjort – også i ikke anonymiseret form.”

Det afslørede Ekstra Bladet forleden.

I Spillerforeningens øjne tyder det altså på, at EfB-ledelsen prøver at købe sig selv tid.

– At klubben går så langt nu, at de fortæller en usandhed til Arbejdstilsynet er nærmest uden sidestykke. De har i hvert fald givet en opfattelse af, at den undersøgelse, de foretog, foregik med fuld anonymitet. Så den forklaring køber jeg simpelthen ikke. Det er ikke noget, du kan misforstå.

– Min vurdering er, at klubben prøver at købe sig tid, og så ved vi, hvad der er foregået i mellemtiden. De prøver at presse spillere ud af deres kontrakter, siger Michael Sahl Hansen til Ugeavisen Esbjerg.

21 af klubbens spillere skrev i seneste uge under på et åbent brev, som udtrykte dyb mistillid til Peter Hyballa. De anklager ham for trusler om fyring, mobning, hån og fysiske krænkelser.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

En voldsom ulighed

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen