– Der bliver fyldt til bristepunktet.
De røde lamper blinker nemlig i Kolding.
Onsdag kunne klubben skrive på sin Facebook-side, at der bliver udsolgt på Autocentralen Park, hvor selveste FCK kommer på besøg i pokalen 7. december.
En kæmpe kamp for NordicBet Liga-mandskabet.
Men betyder det også, at der kommer mange penge i kassen?
– Det har selvfølgelig lidt økonomisk betydning, at der kommer lidt entreindtægter i kassen, men det er ikke noget i forhold til, hvad vi reelt kunne have solgt. Der har været en ekstremt stor efterspørgsel, men der skal også være lidt sult tilbage. Vi skal forhåbentlig møde FCK relativt ofte inden for forfærdelig længe. Det er klubbens ambition. Det bliver fedt at prøve.
– Det er for os et stadig relativt begrænset beløb. Det er ikke noget, der flytter meget. Det flytter mere, at det er et attraktivt sted at være. Vores kommercielle partnerskaber og sponsorer er virkelig vigtige for os, fortæller Kolding-fodboldchef Niklas Nürnberg til Tipsbladet.
Fodboldchefen mener, at det ikke kan blive større end at blive FCK i dansk fodbold.
– Der er ingen tvivl om, at det er endnu et skridt i vores rejse. Tidligere har der været store hold som FC Midtjylland og AGF på besøg. Det var dog begrænset på grund af corona, men FCK er selvfølgelig nok den største klub, som vi kan møde rent sportsligt. Det er også første gang nogensinde, at vi skal spille i Parken. Det er en milepæl.
Artiklen fortsætter under billedet.

Fuldstændig vanvittig mulighed
Kolding skal møde FCK over to kampe i pokalen, og det betyder, at Kolding ikke bare skal levere ét sensationelt resultat. Nürnberg mener dog, at Kolding har en chance.
– Vi har en måde at gøre tingene på, og det skal vi have testet af mod FCK. Det er en fuldstændig vanvittig god mulighed for at teste vores koncept og se, hvordan det står sin prøve, når man går et par niveauer op kvalitetsmæssigt.
– Om det er nok til at drille dem over to kampe, må vi se. I store dele af de to kampe, specielt på hjemmebane, skal vi gøre det virkelig ukomfortabelt for dem. Vi kan matche dem i nogle dele af spillet, det er jeg ikke i tvivl om. Jeg tror helt sikkert, at det ikke bliver a walk in the park for dem.
Tiden må vise, om Kolding kan levere den store sensation ved at sende FCK ud.
Først skal mandskabet dog i kamp mod FC Fredericia 24. november.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
NYHEDER