Rønnow glæder sig over comeback

Efter mere end et års fravær vendte Frederik Rønnow tilbage for AC Horsens i dagens testkamp mod SønderjyskE.



I forrige sæson imponerede Frederik Rønnow stort for Horsens, men kunne alligevel ikke undgå en nedrykning til landets næstbedste række. Målmandstalentet fulgte dog ikke sin barndomsklub ned, men skiftede i stedet på en lejeaftale til Esbjerg.

Her spillede han den første halvsæson, men løb derefter ind i en knæskade, og blev sendt hjem til Horsens. Siden har han knoklet for at komme tilbage i kamp, og i dag kunne Rønnow atter trække i kamptrøjen efter en lang og opslidende pause. 

– Først og fremmest var det selvfølgelig en dejlig følelse for mig at være tilbage på banen i en rigtig kamp igen. En kamp på en stor bane er noget helt andet end træning. Jeg kunne også godt mærke, at jeg naturligvis mangler noget i timing i de forskellige situationer, men det skal nok komme tilbage. Og det er kun kampe, der hjælper på det, så det var et stort skridt i den rigtige retning at spille en halvleg i dag, siger Rønnow til klubbens hjemmeside, og fortsætter:

– Knæene reagerede helt perfekt i dag, og det er vigtigere for mig end alt andet her i træningskampene. Jeg mærkede ingen smerter under kampen, og det har jeg heller ikke gjort her lige efter kampen. I de kommende dage bliver det spændende at se, hvordan knæene reagerer på at have været i kamp i 45 minutter, men lægestaben og jeg er optimistiske og tror på, at det endelig går stærkt fremad. Hvis alt går vel i den kommende uge, så er det nu mit næste mål, at jeg også skal stå mindst 45 minutter mod Brabrand på fredag.

SønderjyskE vandt testkampen med 2-1. 





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Siger op: Superliga-ekspert stopper



LIVE

Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FC København bekræfter transfer

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Han er den nye Superliga-juvel!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah