I forrige sæson imponerede Frederik Rønnow stort for Horsens, men kunne alligevel ikke undgå en nedrykning til landets næstbedste række. Målmandstalentet fulgte dog ikke sin barndomsklub ned, men skiftede i stedet på en lejeaftale til Esbjerg.
Her spillede han den første halvsæson, men løb derefter ind i en knæskade, og blev sendt hjem til Horsens. Siden har han knoklet for at komme tilbage i kamp, og i dag kunne Rønnow atter trække i kamptrøjen efter en lang og opslidende pause.
– Først og fremmest var det selvfølgelig en dejlig følelse for mig at være tilbage på banen i en rigtig kamp igen. En kamp på en stor bane er noget helt andet end træning. Jeg kunne også godt mærke, at jeg naturligvis mangler noget i timing i de forskellige situationer, men det skal nok komme tilbage. Og det er kun kampe, der hjælper på det, så det var et stort skridt i den rigtige retning at spille en halvleg i dag, siger Rønnow til klubbens hjemmeside, og fortsætter:
– Knæene reagerede helt perfekt i dag, og det er vigtigere for mig end alt andet her i træningskampene. Jeg mærkede ingen smerter under kampen, og det har jeg heller ikke gjort her lige efter kampen. I de kommende dage bliver det spændende at se, hvordan knæene reagerer på at have været i kamp i 45 minutter, men lægestaben og jeg er optimistiske og tror på, at det endelig går stærkt fremad. Hvis alt går vel i den kommende uge, så er det nu mit næste mål, at jeg også skal stå mindst 45 minutter mod Brabrand på fredag.
SønderjyskE vandt testkampen med 2-1.
LIVE
TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
OPTAKT
Irak – Norge
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
