Rønnow glæder sig over comeback

Efter mere end et års fravær vendte Frederik Rønnow tilbage for AC Horsens i dagens testkamp mod SønderjyskE.



I forrige sæson imponerede Frederik Rønnow stort for Horsens, men kunne alligevel ikke undgå en nedrykning til landets næstbedste række. Målmandstalentet fulgte dog ikke sin barndomsklub ned, men skiftede i stedet på en lejeaftale til Esbjerg.

Her spillede han den første halvsæson, men løb derefter ind i en knæskade, og blev sendt hjem til Horsens. Siden har han knoklet for at komme tilbage i kamp, og i dag kunne Rønnow atter trække i kamptrøjen efter en lang og opslidende pause. 

– Først og fremmest var det selvfølgelig en dejlig følelse for mig at være tilbage på banen i en rigtig kamp igen. En kamp på en stor bane er noget helt andet end træning. Jeg kunne også godt mærke, at jeg naturligvis mangler noget i timing i de forskellige situationer, men det skal nok komme tilbage. Og det er kun kampe, der hjælper på det, så det var et stort skridt i den rigtige retning at spille en halvleg i dag, siger Rønnow til klubbens hjemmeside, og fortsætter:

– Knæene reagerede helt perfekt i dag, og det er vigtigere for mig end alt andet her i træningskampene. Jeg mærkede ingen smerter under kampen, og det har jeg heller ikke gjort her lige efter kampen. I de kommende dage bliver det spændende at se, hvordan knæene reagerer på at have været i kamp i 45 minutter, men lægestaben og jeg er optimistiske og tror på, at det endelig går stærkt fremad. Hvis alt går vel i den kommende uge, så er det nu mit næste mål, at jeg også skal stå mindst 45 minutter mod Brabrand på fredag.

SønderjyskE vandt testkampen med 2-1. 





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Sort uheld’ i Viborg

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Dansk klub har lagt hele strategien om

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Thomas Frank: De vinder VM