Rønnow glæder sig over comeback

Efter mere end et års fravær vendte Frederik Rønnow tilbage for AC Horsens i dagens testkamp mod SønderjyskE.



I forrige sæson imponerede Frederik Rønnow stort for Horsens, men kunne alligevel ikke undgå en nedrykning til landets næstbedste række. Målmandstalentet fulgte dog ikke sin barndomsklub ned, men skiftede i stedet på en lejeaftale til Esbjerg.

Her spillede han den første halvsæson, men løb derefter ind i en knæskade, og blev sendt hjem til Horsens. Siden har han knoklet for at komme tilbage i kamp, og i dag kunne Rønnow atter trække i kamptrøjen efter en lang og opslidende pause. 

– Først og fremmest var det selvfølgelig en dejlig følelse for mig at være tilbage på banen i en rigtig kamp igen. En kamp på en stor bane er noget helt andet end træning. Jeg kunne også godt mærke, at jeg naturligvis mangler noget i timing i de forskellige situationer, men det skal nok komme tilbage. Og det er kun kampe, der hjælper på det, så det var et stort skridt i den rigtige retning at spille en halvleg i dag, siger Rønnow til klubbens hjemmeside, og fortsætter:

– Knæene reagerede helt perfekt i dag, og det er vigtigere for mig end alt andet her i træningskampene. Jeg mærkede ingen smerter under kampen, og det har jeg heller ikke gjort her lige efter kampen. I de kommende dage bliver det spændende at se, hvordan knæene reagerer på at have været i kamp i 45 minutter, men lægestaben og jeg er optimistiske og tror på, at det endelig går stærkt fremad. Hvis alt går vel i den kommende uge, så er det nu mit næste mål, at jeg også skal stå mindst 45 minutter mod Brabrand på fredag.

SønderjyskE vandt testkampen med 2-1. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Dansk stjerne i milliontransfer

Randers FC – Silkeborg IF

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her er VM-turneringens hold

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’