Rønnow glæder sig over comeback

Efter mere end et års fravær vendte Frederik Rønnow tilbage for AC Horsens i dagens testkamp mod SønderjyskE.



I forrige sæson imponerede Frederik Rønnow stort for Horsens, men kunne alligevel ikke undgå en nedrykning til landets næstbedste række. Målmandstalentet fulgte dog ikke sin barndomsklub ned, men skiftede i stedet på en lejeaftale til Esbjerg.

Her spillede han den første halvsæson, men løb derefter ind i en knæskade, og blev sendt hjem til Horsens. Siden har han knoklet for at komme tilbage i kamp, og i dag kunne Rønnow atter trække i kamptrøjen efter en lang og opslidende pause. 

– Først og fremmest var det selvfølgelig en dejlig følelse for mig at være tilbage på banen i en rigtig kamp igen. En kamp på en stor bane er noget helt andet end træning. Jeg kunne også godt mærke, at jeg naturligvis mangler noget i timing i de forskellige situationer, men det skal nok komme tilbage. Og det er kun kampe, der hjælper på det, så det var et stort skridt i den rigtige retning at spille en halvleg i dag, siger Rønnow til klubbens hjemmeside, og fortsætter:

– Knæene reagerede helt perfekt i dag, og det er vigtigere for mig end alt andet her i træningskampene. Jeg mærkede ingen smerter under kampen, og det har jeg heller ikke gjort her lige efter kampen. I de kommende dage bliver det spændende at se, hvordan knæene reagerer på at have været i kamp i 45 minutter, men lægestaben og jeg er optimistiske og tror på, at det endelig går stærkt fremad. Hvis alt går vel i den kommende uge, så er det nu mit næste mål, at jeg også skal stå mindst 45 minutter mod Brabrand på fredag.

SønderjyskE vandt testkampen med 2-1. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

I dialog med Steve Cooper

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tæt på at købe FC København-spiller

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Sender opfordring til Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden