Ekstra Bladet kunne onsdag afsløre, at alle nuværende- og tidligere spillere i FC Roskilde er fuldstændig renset for mistanke om matchfixing. Anklagerne kom fra klubbens tidligere cheftræner Christian Lønstrup tilbage i sommeren 2019, og siden har politiet efterforsket sagen.
Nu er der sat et endegyldigt punktum. Politiet kan ikke rejse beviser for, at nogle i FC Roskilde har forbudt sig mod reglerne om matchfixing.
Det vækker naturligvis glæde i Spillerforeningen, der er fodboldspillernes fagforening. Michael Sahl Hansen, der er administrativ chef i Spillerforeningen, ser tilbage på et forløb, der efter hans mening på mange måder har været uskønt.
Michael Sahl Hansen langer især ud efter DIF, Danmarks Idrætsforbund.
– Det har været en stor belastning for spillerne at have haft en så alvorlig anklage hængende over hovedet. Det er jo en anklage, som er potentielt karrieretruende. Det er voldsomt ubehageligt og kan have store konsekvenser, siger Michael Sahl Hansen og fortsætter:
– Det er jo det helt fundamentale for en atlet, at man kæmper for at vinde og ikke snyder med doping eller matchfixing. Først droppede DIF sagen, og nu har politiet gjort det samme, så det betyder altså, at de her spillere er fuldstændig renset, selv om de aldrig nogensinde har været hverken anklaget eller sigtet. Det er vigtigt at slå fast.
– Det er stærkt problematisk, at sager som denne i praksis undersøges og håndteres af DIF ud fra en præmis om omvendt bevisbyrde, og at en samlet spillertrup mistænkeliggøres uden nogen konkrete beviser. Og det er endnu mere problematisk, at DIF i sine undersøgelser via trusler om sanktioner forsøgte at presse samtlige spillere til at give DIF indsigt i både spillernes og deres partneres private forhold, siger Sahl Hansen og fortsætter.
– Når det gælder sager om matchfixing, hvor der er direkte sammenhæng mellem sportens egne sager og mulige straffesager, bliver DIF og specialforbundene simpelthen nødt til at anerkende og håndhæve de helt basale retsprincipper, som vi også kender dem fra strafferetten. Og det er ganske enkelt ikke sket i denne sag.
– Sagens forløb udstiller, at det interne retssystem, som DIF har etableret, simpelthen ikke er egnet til at håndtere en sag som denne. Det krænker spillernes rettigheder og kan ikke håndtere de enorme risici – både personlige og karrieremæssige – der er forbundet med at blive mistænkt i sager som denne.
– Det skaber ganske enkelt mistillid til systemet og retssikkerheden hos spillerne og os i Spillerforeningen, når sagerne efterforskes af DIF’s administration på baggrund af DIF’s egne regler, og når eventuelle sager så tilmed vil blive rejst for interne organer nedsat under DIF. Populært sagt har DIF som organisation alle kasketterne på som både lovgivende, dømmende og udøvende magt – uden i øvrigt i processen at anerkende og involvere Spillerforeningen som spillernes repræsentant, når reglerne skal udfærdiges, eller når de dømmende organer skal nedsættes.
– Vi håber nu, at vi med forløbet og resultatet i denne sag en gang for alle har fået syn for sagen på, at der er et akut behov for, at DIF og de øvrige specialforbund tager initiativ til, at vi alle sammen sætter os ned og får kigget grundigt på, hvordan der kan etableres et domstolssystem på sportens område, som både er og opfattes som uafhængigt, upartisk og retssikkerhedsmæssigt i orden. Den proces vil vi fra spillersiden meget gerne deltage i.
– Et af de store problemer i hele den her sag er, at DIF har været meget åbenmundede i hele forløbet. Vi ønsker, at der er et rum for fortrolighed uden behov for at delagtigere oplysninger med medierne, når sådan en undersøgelse pågår. Under den nuværende arbejdsgang lider de, der bliver undersøgt og frikendt. Det har været tilfældet her, at nogen, der aldrig har gjort noget som helst forkert samt deres partner, har været under en meget alvorlig anklage, slutter Michael Sahl Hansen.
Ingen af de – nu forhenværende – mistænkte FC Roskilde-spillere har foreløbig valgt at stille sig frem i offentligheden.
Læs også:FC Roskilde-ejer om matchfixing-sag: Det er et mareridt
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Optur før FC København-brag
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
