Rygtet til Superligaen: Vil være underligt andet

Hillerød-manager Christian Lønstrup bliver ofte sat i forbindelse med ledige trænerjobs i Superligaen, og han fortæller til Tipsbladet, at det er forståeligt grundet klubbens resultater.



Den tidligere Superliga-træner Christian Lønstrup har stor succes i Hillerød Fodbold. 

Han førte blandt andet mandskabet til en imponerende syvendeplads i NordicBet Ligaen i den seneste sæson.

Succesen giver også genlyd i Superliga-klubber. 

Næsten hver gang, at der er et ledigt cheftrænerjob i Superligaen, popper Lønstrups navn op som en mulig kanditat. 

Hillerød-manageren siger til Tipsbladet, at han godt kan forstå, at klubber i den bedste række kigger hans vej.

– Jeg synes ikke, at jeg har afsluttet tingene i Hillerød endnu. Jeg tror, at de næste år kan blive rigtig, rigtig spændende, og det kan man også se på den udvikling, som er. Det er selvfølgelig altid positivt, at jeg bliver sat i forbindelse med forskellige klubber, men sådan vil det altid være.

– Med de resultater, som vi har vist igennem flere sæsoner, vil det også være underligt andet. Jeg er ikke på udkig efter ny arbejdsgiver, men man ved ikke, hvad der sker i fodbold. Tingene kan ændre sig fra dag til dag, men jeg er meget glad for at være der, siger Christian Lønstrup til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Christian Lønstrup (til venstre) med Roy Hodgson i forbindelse med en kamp i 2018. Foto: Alamy

Føler mig værdsat
Den tidligere Superliga-træner trives godt i NordicBet Ligaen, hvor han får lov til at føre sine idéer ud i livet.

– Jeg har været i Hillerød i tre et halvt år, og jeg har det fint. Jeg har meget at se til, da jeg skal trimme vores trup hver eneste halvsæson. Vi prøver at flytte på hele vores system. Nu går vi på deltidstræning, og faciliteterne bliver bedre. Det eneste minus er, at vi ikke har en rigtige hjemmebane, da vi spiller i Farum, men jeg har det godt.

– Jeg synes, at klubben responderer godt på de ting, som jeg byder ind med og de krav, som jeg stiller til klubben. Så længe jeg føler det, så føler jeg mig værdsat. Jeg er meget tilfreds, siger Hillerød-manageren til Tipsbladet.

Lyngby har lige haft en ledig cheftrænerpost, men Christian Lønstrup vil ikke kommentere, om han har været i kontakt med Superliga-klubben. Lyngby har i stedet for ansat Morten Karlsen. 

Udover Hillerød har 53-årige Lønstrup en fortid som cheftræner i FC Helsingør og FC Roskilde. 

Hillerød indleder sæsonen mod Hobro 21. juli.



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Randers FC – AGF

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Ny Liverpool-nedtur

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Saver United-stjerne over

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller