Den tidligere Superliga-træner Christian Lønstrup har stor succes i Hillerød Fodbold.
Han førte blandt andet mandskabet til en imponerende syvendeplads i NordicBet Ligaen i den seneste sæson.
Succesen giver også genlyd i Superliga-klubber.
Næsten hver gang, at der er et ledigt cheftrænerjob i Superligaen, popper Lønstrups navn op som en mulig kanditat.
Hillerød-manageren siger til Tipsbladet, at han godt kan forstå, at klubber i den bedste række kigger hans vej.
– Jeg synes ikke, at jeg har afsluttet tingene i Hillerød endnu. Jeg tror, at de næste år kan blive rigtig, rigtig spændende, og det kan man også se på den udvikling, som er. Det er selvfølgelig altid positivt, at jeg bliver sat i forbindelse med forskellige klubber, men sådan vil det altid være.
– Med de resultater, som vi har vist igennem flere sæsoner, vil det også være underligt andet. Jeg er ikke på udkig efter ny arbejdsgiver, men man ved ikke, hvad der sker i fodbold. Tingene kan ændre sig fra dag til dag, men jeg er meget glad for at være der, siger Christian Lønstrup til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Føler mig værdsat
Den tidligere Superliga-træner trives godt i NordicBet Ligaen, hvor han får lov til at føre sine idéer ud i livet.
– Jeg har været i Hillerød i tre et halvt år, og jeg har det fint. Jeg har meget at se til, da jeg skal trimme vores trup hver eneste halvsæson. Vi prøver at flytte på hele vores system. Nu går vi på deltidstræning, og faciliteterne bliver bedre. Det eneste minus er, at vi ikke har en rigtige hjemmebane, da vi spiller i Farum, men jeg har det godt.
– Jeg synes, at klubben responderer godt på de ting, som jeg byder ind med og de krav, som jeg stiller til klubben. Så længe jeg føler det, så føler jeg mig værdsat. Jeg er meget tilfreds, siger Hillerød-manageren til Tipsbladet.
Lyngby har lige haft en ledig cheftrænerpost, men Christian Lønstrup vil ikke kommentere, om han har været i kontakt med Superliga-klubben. Lyngby har i stedet for ansat Morten Karlsen.
Udover Hillerød har 53-årige Lønstrup en fortid som cheftræner i FC Helsingør og FC Roskilde.
Hillerød indleder sæsonen mod Hobro 21. juli.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Premier League-dansker skal have ny manager
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
NYHEDER