Den tidligere Superliga-træner Christian Lønstrup har stor succes i Hillerød Fodbold.
Han førte blandt andet mandskabet til en imponerende syvendeplads i NordicBet Ligaen i den seneste sæson.
Succesen giver også genlyd i Superliga-klubber.
Næsten hver gang, at der er et ledigt cheftrænerjob i Superligaen, popper Lønstrups navn op som en mulig kanditat.
Hillerød-manageren siger til Tipsbladet, at han godt kan forstå, at klubber i den bedste række kigger hans vej.
– Jeg synes ikke, at jeg har afsluttet tingene i Hillerød endnu. Jeg tror, at de næste år kan blive rigtig, rigtig spændende, og det kan man også se på den udvikling, som er. Det er selvfølgelig altid positivt, at jeg bliver sat i forbindelse med forskellige klubber, men sådan vil det altid være.
– Med de resultater, som vi har vist igennem flere sæsoner, vil det også være underligt andet. Jeg er ikke på udkig efter ny arbejdsgiver, men man ved ikke, hvad der sker i fodbold. Tingene kan ændre sig fra dag til dag, men jeg er meget glad for at være der, siger Christian Lønstrup til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.
Føler mig værdsat
Den tidligere Superliga-træner trives godt i NordicBet Ligaen, hvor han får lov til at føre sine idéer ud i livet.
– Jeg har været i Hillerød i tre et halvt år, og jeg har det fint. Jeg har meget at se til, da jeg skal trimme vores trup hver eneste halvsæson. Vi prøver at flytte på hele vores system. Nu går vi på deltidstræning, og faciliteterne bliver bedre. Det eneste minus er, at vi ikke har en rigtige hjemmebane, da vi spiller i Farum, men jeg har det godt.
– Jeg synes, at klubben responderer godt på de ting, som jeg byder ind med og de krav, som jeg stiller til klubben. Så længe jeg føler det, så føler jeg mig værdsat. Jeg er meget tilfreds, siger Hillerød-manageren til Tipsbladet.
Lyngby har lige haft en ledig cheftrænerpost, men Christian Lønstrup vil ikke kommentere, om han har været i kontakt med Superliga-klubben. Lyngby har i stedet for ansat Morten Karlsen.
Udover Hillerød har 53-årige Lønstrup en fortid som cheftræner i FC Helsingør og FC Roskilde.
Hillerød indleder sæsonen mod Hobro 21. juli.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
SPONSORERET INDHOLD
Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
OPTAKT
Brasilien – Haiti
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg