Så er det på plads: Sønderjyske rykker op

Sønderjyske vinder 2-1 hjemme over FC Fredericia og rykker op i Superligaen.



Sønderjyske er tilbage i landets bedste fodboldrække efter to sæsoners fravær.

Oprykningen fra 1. division til Superligaen blev sikret torsdag aften i femtesidste spillerunde, da sønderjyderne vandt 2-1 hjemme over FC Fredericia, rækkens nummer tre. Uafgjort havde også været nok til at sikre oprykning.

Thomas Nørgaards mandskab tog føringen i det 27. minut, da Kristall Ingason hamrede bolden i mål. Sofus Berger udlignede for FC Fredericia kort efter, men til sidst afgjorde indskiftede Søren Andreasen kampen til Sønderjyskes fordel efter sløjt målmandsspil.

Som følge af Sønderjyskes sejr er AaB også snublende nær en retur til landets bedste række. Nordjyderne skal nu blot have et enkelt point ud af de sidste fem spillerunder. AaB får søndag besøg af Hobro.

I sidste uge udsatte FC Fredericia AaB's oprykningsfest ved at slå nordjyderne med 2-1, men gæsterne var ikke tæt på at ødelægge endnu en fest. Der stod Sønderjyske på langt de fleste offensive indslag i kampen.

Mads Agger fik i begyndelsen af kampen to gode muligheder for at score til 1-0, men han blev den lille i duellen med færingen Mattias Lamhauge i Fredericia-målet to gange på et minut.

Også José Gallegos nåede at brænde en stor chance, før Kristall Ingason tordnede bolden i nettaget til 1-0, da islændingen var først over en returbold.

Så var der superligastemning og glæde at finde hos størstedelen af de 6555 tilskuere, men fem minutter efter føringsmålet satte Sofus Berger en lille dæmper på Sydbank Park. Lejespilleren fra Viborg kanonerede bolden op i krydset.

Sønderjyderne fik mulighed for at generobre føringen kort efter på noget så sjældent som et indirekte frispark i feltet, men Maxime Soulas høvlede bolden langt over mål.

Det forløsende føringsmål lod vente på sig, og Tobias Klysner formåede med et kvarter tilbage af opgøret at brænde på et tomt mål.

En kæmpe brøler af keeper Mattias Lamhauge førte dog til, at Sønderjyske sikrede oprykningen på sjoveste vis. Færingen kunne ikke holde en trillende bold, og Søren Andreasen var vaks og udnyttede fejlen til at score til 2-1.

Sønderjyske spillede i Superligaen i perioden 2008-2022, men klubben fra Haderslev ramte en nedtur efter at være kommet på udenlandske hænder og rykkede ned.

Siden nedrykningen for to år siden er Sønderjyske kommet tilbage på lokale hænder, og fra juli konkurrerer klubben igen med de bedste hold i landet.

/ritzau/





Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Gigantisk nedslagtning

Peter Schmeichel taget på sengen

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Mohamed Daramy vender tilbage

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Bach Bak i svime over Uhre

Arsenal ansætter dansk toptræner

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Går langt ned i løn

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Andreas Christensen skriver snart under

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke