Sønderjyske er tilbage i landets bedste fodboldrække efter to sæsoners fravær.
Oprykningen fra 1. division til Superligaen blev sikret torsdag aften i femtesidste spillerunde, da sønderjyderne vandt 2-1 hjemme over FC Fredericia, rækkens nummer tre. Uafgjort havde også været nok til at sikre oprykning.
Thomas Nørgaards mandskab tog føringen i det 27. minut, da Kristall Ingason hamrede bolden i mål. Sofus Berger udlignede for FC Fredericia kort efter, men til sidst afgjorde indskiftede Søren Andreasen kampen til Sønderjyskes fordel efter sløjt målmandsspil.
Som følge af Sønderjyskes sejr er AaB også snublende nær en retur til landets bedste række. Nordjyderne skal nu blot have et enkelt point ud af de sidste fem spillerunder. AaB får søndag besøg af Hobro.
I sidste uge udsatte FC Fredericia AaB's oprykningsfest ved at slå nordjyderne med 2-1, men gæsterne var ikke tæt på at ødelægge endnu en fest. Der stod Sønderjyske på langt de fleste offensive indslag i kampen.
Mads Agger fik i begyndelsen af kampen to gode muligheder for at score til 1-0, men han blev den lille i duellen med færingen Mattias Lamhauge i Fredericia-målet to gange på et minut.
Også José Gallegos nåede at brænde en stor chance, før Kristall Ingason tordnede bolden i nettaget til 1-0, da islændingen var først over en returbold.
Så var der superligastemning og glæde at finde hos størstedelen af de 6555 tilskuere, men fem minutter efter føringsmålet satte Sofus Berger en lille dæmper på Sydbank Park. Lejespilleren fra Viborg kanonerede bolden op i krydset.
Sønderjyderne fik mulighed for at generobre føringen kort efter på noget så sjældent som et indirekte frispark i feltet, men Maxime Soulas høvlede bolden langt over mål.
Det forløsende føringsmål lod vente på sig, og Tobias Klysner formåede med et kvarter tilbage af opgøret at brænde på et tomt mål.
En kæmpe brøler af keeper Mattias Lamhauge førte dog til, at Sønderjyske sikrede oprykningen på sjoveste vis. Færingen kunne ikke holde en trillende bold, og Søren Andreasen var vaks og udnyttede fejlen til at score til 2-1.
Sønderjyske spillede i Superligaen i perioden 2008-2022, men klubben fra Haderslev ramte en nedtur efter at være kommet på udenlandske hænder og rykkede ned.
Siden nedrykningen for to år siden er Sønderjyske kommet tilbage på lokale hænder, og fra juli konkurrerer klubben igen med de bedste hold i landet.
/ritzau/
LIVE
Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’