Så er det på plads: Sønderjyske rykker op

Sønderjyske vinder 2-1 hjemme over FC Fredericia og rykker op i Superligaen.



Sønderjyske er tilbage i landets bedste fodboldrække efter to sæsoners fravær.

Oprykningen fra 1. division til Superligaen blev sikret torsdag aften i femtesidste spillerunde, da sønderjyderne vandt 2-1 hjemme over FC Fredericia, rækkens nummer tre. Uafgjort havde også været nok til at sikre oprykning.

Thomas Nørgaards mandskab tog føringen i det 27. minut, da Kristall Ingason hamrede bolden i mål. Sofus Berger udlignede for FC Fredericia kort efter, men til sidst afgjorde indskiftede Søren Andreasen kampen til Sønderjyskes fordel efter sløjt målmandsspil.

Som følge af Sønderjyskes sejr er AaB også snublende nær en retur til landets bedste række. Nordjyderne skal nu blot have et enkelt point ud af de sidste fem spillerunder. AaB får søndag besøg af Hobro.

I sidste uge udsatte FC Fredericia AaB's oprykningsfest ved at slå nordjyderne med 2-1, men gæsterne var ikke tæt på at ødelægge endnu en fest. Der stod Sønderjyske på langt de fleste offensive indslag i kampen.

Mads Agger fik i begyndelsen af kampen to gode muligheder for at score til 1-0, men han blev den lille i duellen med færingen Mattias Lamhauge i Fredericia-målet to gange på et minut.

Også José Gallegos nåede at brænde en stor chance, før Kristall Ingason tordnede bolden i nettaget til 1-0, da islændingen var først over en returbold.

Så var der superligastemning og glæde at finde hos størstedelen af de 6555 tilskuere, men fem minutter efter føringsmålet satte Sofus Berger en lille dæmper på Sydbank Park. Lejespilleren fra Viborg kanonerede bolden op i krydset.

Sønderjyderne fik mulighed for at generobre føringen kort efter på noget så sjældent som et indirekte frispark i feltet, men Maxime Soulas høvlede bolden langt over mål.

Det forløsende føringsmål lod vente på sig, og Tobias Klysner formåede med et kvarter tilbage af opgøret at brænde på et tomt mål.

En kæmpe brøler af keeper Mattias Lamhauge førte dog til, at Sønderjyske sikrede oprykningen på sjoveste vis. Færingen kunne ikke holde en trillende bold, og Søren Andreasen var vaks og udnyttede fejlen til at score til 2-1.

Sønderjyske spillede i Superligaen i perioden 2008-2022, men klubben fra Haderslev ramte en nedtur efter at være kommet på udenlandske hænder og rykkede ned.

Siden nedrykningen for to år siden er Sønderjyske kommet tilbage på lokale hænder, og fra juli konkurrerer klubben igen med de bedste hold i landet.

/ritzau/



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Store navne kan forlade Brøndby IF

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Det kommer til at trække ud

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Intet aftryk!

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

– Han er fuldstændig vanvittig

‘Han skal ingen steder’

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel