Selskabet bag fodboldklubben Esbjerg fB er tilbage på lokale hænder.
Det står klart efter et retsmøde i skifteretten i Esbjerg fredag, skriver JydskeVestkysten og Bold, efter at selskabet i en periode har været under rekonstruktion.
Dermed er den amerikanske ejergruppe med Paul Conway som en fremtrædende figur ude af klubben.
Ifølge de to medier mangler Landsretten fortsat at tage stilling til et kæremål mod rekonstruktionen fra de amerikanske ejere. Vælger Landsretten at bakke amerikanerne op, kan det åbne sagen igen.
På fredagens møde skulle sagens to rekonstruktører vælge mellem to forslag til rekonstruktion af den konkurstruede fodboldklub.
Det ene forslag kom fra en lokal styregruppe, som blandt andet består af en række af fodboldklubbens eksisterende kreditorer.
Det andet kom fra Paul Conways Esbjerg Investment Limited og Headway Football, som David Warren, en anden amerikaner, stod bag.
Rekonstruktørerne valgte at pege på det danske rekonstruktionsforslag, og det valgte kreditorerne at stemme for. Det var måske ikke så overraskende, idet flere af kreditorerne stod bag det danske forslag.
Ifølge JydskeVestkysten var der stor opbakning blandt kreditorerne.
På fredagens møde var der en reel risiko for, at Esbjerg kunne gå konkurs.
Hvis kreditorerne havde stemt imod det løsningsforslag, som rekonstruktørerne fremlagde, var det sket med selskabet bag fodboldklubben.
Men sådan gik det ikke.
Esbjerg har været på amerikanske hænder siden 2021. Siden har været en del uro omkring den tidligere topklub, der nu spiller i 2. division.
Lokale kræfter har i mange måneder haft et ønske om at slippe af med Paul Conway og den amerikanske ejergruppe og tog i februar et drastisk skridt.
En lokal styregruppe begærede således klubben i rekonstruktion, fordi selskabet var i økonomiske vanskeligheder.
Det igangsatte et tovtrækkeri mellem amerikanerne og de lokale kræfter, og skifteretten i Esbjerg har altså været omdrejningspunkt for sagen.
LIVE
VM-LIVE: Frygter Dame N’Doye-bombardement
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT