Forsvundet medarbejder er nu færdig i AC Horsens

Ifølge Tipsbladets oplysninger er den tidligere Manchester United-scout Scott Donnelly færdig med sine funktioner i AC Horsens.



Da Carlisle Capital overtog AC Horsens sidste år, blev den tidligere Manchester United-scout Scott Donnelly en del af bestyrelsen og amerikanernes forlængede arm i klubben.

Scott Donnelly havde også meget at sige i starten af sin tid i AC Horsens, ligesom klubbens øvrige medarbejdere referede til ham.

Men de seneste måneder har han været forsvundet som dug fra solen, hvilket Tipsbladet kunne fortælle onsdag – læs historien her.

Nu kan Tipsbladet så afsløre, at Scott Donnelly er færdig i AC Horsens.

Administrerende direktør Kristian Nielsen fortalte torsdag personale og spillertruppen, at den 44-årige amerikaner ikke længere har en funktion i klubben og fratræder sin bestyrelsespost.

Scott Donnelly har i de seneste måneder ikke været til at få fat på via mails, WhatsApp eller andre kommunikationsformer, hvor han ellers var tilgængelig tidligere på året. Ved amerikanernes seneste to besøg i klubben, var han heller ikke med.

Det seneste stykke tid har han heller ikke deltaget på møder, som han gjorde tidligere. Hans ansvarsområder er også blevet fordelt på andre medarbejere, og for nyligt ansatte man også Esben Hansen som sportsdirektør.

En rolle Scott Donnelly i nogen grad indtog, da han blandt andet var med inde over flere af januarvinduets handler. 

AC Horsens er en del af nedrykningsspillet i NordicBet Ligaen, men er dog ikke for alvor i fare for at rykke ud af ligaen. I den kommende spillerunde kan man, hvis resultaterne flasker sig, matematisk sikre sig overlevelse.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre