Da Carlisle Capital overtog AC Horsens sidste år, blev den tidligere Manchester United-scout Scott Donnelly en del af bestyrelsen og amerikanernes forlængede arm i klubben.
Scott Donnelly havde også meget at sige i starten af sin tid i AC Horsens, ligesom klubbens øvrige medarbejdere referede til ham.
Men de seneste måneder har han været forsvundet som dug fra solen, hvilket Tipsbladet kunne fortælle onsdag – læs historien her.
Nu kan Tipsbladet så afsløre, at Scott Donnelly er færdig i AC Horsens.
Administrerende direktør Kristian Nielsen fortalte torsdag personale og spillertruppen, at den 44-årige amerikaner ikke længere har en funktion i klubben og fratræder sin bestyrelsespost.
Scott Donnelly har i de seneste måneder ikke været til at få fat på via mails, WhatsApp eller andre kommunikationsformer, hvor han ellers var tilgængelig tidligere på året. Ved amerikanernes seneste to besøg i klubben, var han heller ikke med.
Det seneste stykke tid har han heller ikke deltaget på møder, som han gjorde tidligere. Hans ansvarsområder er også blevet fordelt på andre medarbejere, og for nyligt ansatte man også Esben Hansen som sportsdirektør.
En rolle Scott Donnelly i nogen grad indtog, da han blandt andet var med inde over flere af januarvinduets handler.
AC Horsens er en del af nedrykningsspillet i NordicBet Ligaen, men er dog ikke for alvor i fare for at rykke ud af ligaen. I den kommende spillerunde kan man, hvis resultaterne flasker sig, matematisk sikre sig overlevelse.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
NYHEDER
Nu vender han tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Snart sker det
OPTAKT