Da Carlisle Capital overtog AC Horsens sidste år, blev den tidligere Manchester United-scout Scott Donnelly en del af bestyrelsen og amerikanernes forlængede arm i klubben.
Scott Donnelly havde også meget at sige i starten af sin tid i AC Horsens, ligesom klubbens øvrige medarbejdere referede til ham.
Men de seneste måneder har han været forsvundet som dug fra solen, hvilket Tipsbladet kunne fortælle onsdag – læs historien her.
Nu kan Tipsbladet så afsløre, at Scott Donnelly er færdig i AC Horsens.
Administrerende direktør Kristian Nielsen fortalte torsdag personale og spillertruppen, at den 44-årige amerikaner ikke længere har en funktion i klubben og fratræder sin bestyrelsespost.
Scott Donnelly har i de seneste måneder ikke været til at få fat på via mails, WhatsApp eller andre kommunikationsformer, hvor han ellers var tilgængelig tidligere på året. Ved amerikanernes seneste to besøg i klubben, var han heller ikke med.
Det seneste stykke tid har han heller ikke deltaget på møder, som han gjorde tidligere. Hans ansvarsområder er også blevet fordelt på andre medarbejere, og for nyligt ansatte man også Esben Hansen som sportsdirektør.
En rolle Scott Donnelly i nogen grad indtog, da han blandt andet var med inde over flere af januarvinduets handler.
AC Horsens er en del af nedrykningsspillet i NordicBet Ligaen, men er dog ikke for alvor i fare for at rykke ud af ligaen. I den kommende spillerunde kan man, hvis resultaterne flasker sig, matematisk sikre sig overlevelse.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
HELT VILDT