Seriehold efter pokalhistorie: Det gjorde ondt at læse i medierne

Det var ikke rart at være offer ekstra bevågenhed i løbet af ugen, hvor Jyllandsserieholdet Lystrup IF kom i vælten takket være en historie, der oprindeligt kombinerede den danske pokalturnering med Smukfest i Skanderborg.



Lystrup IF har noget uvant været at finde i den danske sportspresse overskrifter i denne uge, efter en historie, der oprindelig lød, at holdet ikke kunne stille kamp til torsdagens pokalkamp, da for mange af spillerne havde meldt afbud for at tage til festivalen Smukfest i Skanderborg.

Det afviste klubben, men da havde den kuriøse historie allerede været på rundfart på internettet. Og det var ikke rart for de involverede.

– Det gjorde ondt at læse i medierne, at vi ikke kunne stille hold, og at der var spillere, der ikke kunne stille op på grund af Smukfest. På oldboysholdet blev vi spurgt, om vi kunne deltage i kampen, og jeg sagde ja med det samme. Jeg gør det for at bevare klubbens og byens ære og for alle dem, der gerne ville spille kampen, siger Søren Bertelsen, der er oldbouysspiller i klubben, til stiften.dk.

Altså kommer der alligevel til at blive spillet en pokalkamp mellem det nyligt nedrykkede Jyllandsseriehold og det nybagte 1. divisionshold Skive IK ved Lystrup Idrætscenter torsdag aften. Med deltagelse af blandt andre Søren Bertelsen, der ifølge stiften.dk spillede oldboyskamp så sent som onsdag.





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De har spurgt på Gustav Isaksen

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

FC København-transfer bremses af denne årsag

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte