SIF-boss: Vi har haft nødaftale med et par klubber

Flere klubber har henvendt sig med et ønske om at låne banen i Silkeborg, hvis det ikke er muligt at spille på egen bane.



Tirsdag fortalte Divisionsforeningen til Ekstra Bladet, at man har henvendt sig til Silkeborg IF og FC Nordsjælland for at høre nærmere om muligheden for at benytte de to kunstgræsbaner, hvis der er klubber i Superligaen, der ikke kan spille på egne baner.

Og nu fortæller Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen så, at Silkeborg ikke er afvisende over for at lade andre benytte stadion. Det gør han i et interview med Midtjyllands Avis.

Kampprogrammet er så presset i denne sæson, at det er tæt på umuligt at vride flere kampdage ud af kalenderen, og derfor skal man for alt i verden søge at afvikle kampene.

Til at indlede foråret er det dog foregået på tvivlsomme baner rundt omkring. Banen i Vejle har set skidt ud, banen i Odense så forfædelig ud senest, og også i både Haderslev og Horsens har der været store udfordringer med et græstæppe, der mest af alt ikke egnede sig til fodbold.

Og det er altså årsagen til, at Divisionsforeningen har arbejdet med nødplaner.

Silkeborg IF-direktør Kent Madsen fortæller, at der allerede har været klubber, som man har lavet aftaler med.

– Jeg tror ikke, at jeg afslører store statshemmeligheder ved at sige, at vi har haft en form for nød-aftale med et par af de klubber, der har været udfordret med deres bane. Hvis det blev nødvendigt, kunne de rykke deres kampe til Silkeborg, men det blev det så ikke, siger Kent Madsen til Midtjyllands Avis.

De klubber kunne meget vel være hold som Vejle, Horsens og SønderjyskE. Tre klubber, der har været udfordret.

Claus Thomsen kunne tirsdag fortælle, at man ikke har indgået aftaler mde FCN og SIF, men at man har dialogen. Du kan læse meget mere om Superligaens nødplan ved at klikke her.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe