Tirsdag fortalte Divisionsforeningen til Ekstra Bladet, at man har henvendt sig til Silkeborg IF og FC Nordsjælland for at høre nærmere om muligheden for at benytte de to kunstgræsbaner, hvis der er klubber i Superligaen, der ikke kan spille på egne baner.
Og nu fortæller Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen så, at Silkeborg ikke er afvisende over for at lade andre benytte stadion. Det gør han i et interview med Midtjyllands Avis.
Kampprogrammet er så presset i denne sæson, at det er tæt på umuligt at vride flere kampdage ud af kalenderen, og derfor skal man for alt i verden søge at afvikle kampene.
Til at indlede foråret er det dog foregået på tvivlsomme baner rundt omkring. Banen i Vejle har set skidt ud, banen i Odense så forfædelig ud senest, og også i både Haderslev og Horsens har der været store udfordringer med et græstæppe, der mest af alt ikke egnede sig til fodbold.
Og det er altså årsagen til, at Divisionsforeningen har arbejdet med nødplaner.
Silkeborg IF-direktør Kent Madsen fortæller, at der allerede har været klubber, som man har lavet aftaler med.
– Jeg tror ikke, at jeg afslører store statshemmeligheder ved at sige, at vi har haft en form for nød-aftale med et par af de klubber, der har været udfordret med deres bane. Hvis det blev nødvendigt, kunne de rykke deres kampe til Silkeborg, men det blev det så ikke, siger Kent Madsen til Midtjyllands Avis.
De klubber kunne meget vel være hold som Vejle, Horsens og SønderjyskE. Tre klubber, der har været udfordret.
Claus Thomsen kunne tirsdag fortælle, at man ikke har indgået aftaler mde FCN og SIF, men at man har dialogen. Du kan læse meget mere om Superligaens nødplan ved at klikke her.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
