Tirsdag fortalte Divisionsforeningen til Ekstra Bladet, at man har henvendt sig til Silkeborg IF og FC Nordsjælland for at høre nærmere om muligheden for at benytte de to kunstgræsbaner, hvis der er klubber i Superligaen, der ikke kan spille på egne baner.
Og nu fortæller Silkeborgs administrerende direktør Kent Madsen så, at Silkeborg ikke er afvisende over for at lade andre benytte stadion. Det gør han i et interview med Midtjyllands Avis.
Kampprogrammet er så presset i denne sæson, at det er tæt på umuligt at vride flere kampdage ud af kalenderen, og derfor skal man for alt i verden søge at afvikle kampene.
Til at indlede foråret er det dog foregået på tvivlsomme baner rundt omkring. Banen i Vejle har set skidt ud, banen i Odense så forfædelig ud senest, og også i både Haderslev og Horsens har der været store udfordringer med et græstæppe, der mest af alt ikke egnede sig til fodbold.
Og det er altså årsagen til, at Divisionsforeningen har arbejdet med nødplaner.
Silkeborg IF-direktør Kent Madsen fortæller, at der allerede har været klubber, som man har lavet aftaler med.
– Jeg tror ikke, at jeg afslører store statshemmeligheder ved at sige, at vi har haft en form for nød-aftale med et par af de klubber, der har været udfordret med deres bane. Hvis det blev nødvendigt, kunne de rykke deres kampe til Silkeborg, men det blev det så ikke, siger Kent Madsen til Midtjyllands Avis.
De klubber kunne meget vel være hold som Vejle, Horsens og SønderjyskE. Tre klubber, der har været udfordret.
Claus Thomsen kunne tirsdag fortælle, at man ikke har indgået aftaler mde FCN og SIF, men at man har dialogen. Du kan læse meget mere om Superligaens nødplan ved at klikke her.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
MEDIE
