Det er ikke kun i Superligaen, at der er meget, som kan blive sat på plads i den kommende spillerunde. Sådan er det også i den næstbedste række, hvor Silkeborg torsdag skal mødes med EfB.
Her er Silkeborg i øjeblikket syv point foran vestjyderne, og hvis man spørger SIF-spilleren Mark Brink, så er sagen klar. Det vil være sat på plads med en Silkeborg-sejr, fortæller han i et interview med JydskeVestkysten.
– Nej, så er det afgjort, og det er selvfølgelig det, vi går efter, lyder det fra Brink, som tidligere har spillet for netop EfB.
Derudover peger han på, at mindre også godt kan være acceptabelt for dem i kampen om oprykning, hvor der forinden torsdagens opgør resterer fem kampe af sæsonen. Et uafgjort resultat vil være til at leve med, mener han.
Det skal gerne blive en fordel for dem, forklarer han. I så fald vil de kunne spille mere frit, som Brink mener, at silkeborgenserne har haft svært ved på det seneste. Mark Brink fastslår dog også, at Silkeborg har været gode til at vinde de ‘grimme kampe’, som har været medvirkende til, at man har hentet 31 point i de seneste 11 kampe.
Dertil forstærkede Silkeborg sig med Nicklas Helenius i vinterpausen, som har haft stor betydning. Samtidig blev det også til tilgange af Tobias Salquist til midterforsvaret og Patrik Gunnarsson til pladsen mellem stængerne.
I EfB har der desuden været godt med drama på det seneste, hvor vrede fans jagtede sportschefen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
INTERVIEW
