Det er ikke kun i Superligaen, at der er meget, som kan blive sat på plads i den kommende spillerunde. Sådan er det også i den næstbedste række, hvor Silkeborg torsdag skal mødes med EfB.
Her er Silkeborg i øjeblikket syv point foran vestjyderne, og hvis man spørger SIF-spilleren Mark Brink, så er sagen klar. Det vil være sat på plads med en Silkeborg-sejr, fortæller han i et interview med JydskeVestkysten.
– Nej, så er det afgjort, og det er selvfølgelig det, vi går efter, lyder det fra Brink, som tidligere har spillet for netop EfB.
Derudover peger han på, at mindre også godt kan være acceptabelt for dem i kampen om oprykning, hvor der forinden torsdagens opgør resterer fem kampe af sæsonen. Et uafgjort resultat vil være til at leve med, mener han.
Det skal gerne blive en fordel for dem, forklarer han. I så fald vil de kunne spille mere frit, som Brink mener, at silkeborgenserne har haft svært ved på det seneste. Mark Brink fastslår dog også, at Silkeborg har været gode til at vinde de ‘grimme kampe’, som har været medvirkende til, at man har hentet 31 point i de seneste 11 kampe.
Dertil forstærkede Silkeborg sig med Nicklas Helenius i vinterpausen, som har haft stor betydning. Samtidig blev det også til tilgange af Tobias Salquist til midterforsvaret og Patrik Gunnarsson til pladsen mellem stængerne.
I EfB har der desuden været godt med drama på det seneste, hvor vrede fans jagtede sportschefen. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Iran – New Zealand
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
OPTAKT
Tyskland – Curacao
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
MEDIE
