Det er ikke kun i Superligaen, at der er meget, som kan blive sat på plads i den kommende spillerunde. Sådan er det også i den næstbedste række, hvor Silkeborg torsdag skal mødes med EfB.
Her er Silkeborg i øjeblikket syv point foran vestjyderne, og hvis man spørger SIF-spilleren Mark Brink, så er sagen klar. Det vil være sat på plads med en Silkeborg-sejr, fortæller han i et interview med JydskeVestkysten.
– Nej, så er det afgjort, og det er selvfølgelig det, vi går efter, lyder det fra Brink, som tidligere har spillet for netop EfB.
Derudover peger han på, at mindre også godt kan være acceptabelt for dem i kampen om oprykning, hvor der forinden torsdagens opgør resterer fem kampe af sæsonen. Et uafgjort resultat vil være til at leve med, mener han.
Det skal gerne blive en fordel for dem, forklarer han. I så fald vil de kunne spille mere frit, som Brink mener, at silkeborgenserne har haft svært ved på det seneste. Mark Brink fastslår dog også, at Silkeborg har været gode til at vinde de ‘grimme kampe’, som har været medvirkende til, at man har hentet 31 point i de seneste 11 kampe.
Dertil forstærkede Silkeborg sig med Nicklas Helenius i vinterpausen, som har haft stor betydning. Samtidig blev det også til tilgange af Tobias Salquist til midterforsvaret og Patrik Gunnarsson til pladsen mellem stængerne.
I EfB har der desuden været godt med drama på det seneste, hvor vrede fans jagtede sportschefen. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Frankfurt tøvede i NK-handel
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
LIVE
VM-LIVE: Surt show
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
