TV3-programmet Onside kunne søndag fortælle, at Morten Kristoffer Larsen køber sig ind i SønderjyskE. Oplysningerne blev først bekræftet over for Der Nordschleswiger, og nu har SønderjyskE også selv offentliggjort ejerskiftet på sin hjemmeside.
Morten Kristoffer Larsen, der står bag Euro Steel Danmark, er god for 1,7 milliarder kroner og køber sig ind i NordicBet Liga-klubben sammen med sin søn, Markus Kristoffer Hansen. De bliver klubbens nye ejere sammen med familien Davidsen, som har Davidsen Tømmerhandel.
Amerikanske Robert Platek købes således ud af klubben, og Povl Davidsen fortæller til Der Nordschleswiger, at man nu skal tilbage til de traditionelle SønderjyskE-værdier: solidaritet, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarsfølelse. Det samme siger Markus Kristoffer Hansen til klubbens hjemmeside.
– SønderjyskE Fodbold er skabt ved at lægge lag på lag, og det vil vi fortsætte med, og de klassiske SønderjyskE-værdier vil blive prioriteret højt. Det er netop SønderjyskE’s stærke værdier om sammenhold, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarlighed, som gør, at vi går ind i klubben. De værdier har rødder langt ud i den sønderjyske muld og skal kunne føles i alt lige fra, hvad spillerne leverer på banen over den måde, som vi vil investere på, til hvordan vores fans og sponsorer oplever klubben.
Søren Davidsen, der er søn til Povl Davidsen, fortæller samtidig til Der Nordschleswiger, at ambitionerne ikke bliver mindre af den grund.
– Infrastrukturmæssigt fortsætter alt efter planen, de planlagte baner kommer. Opførelsen af et klubhus er endda fremskyndet. Når det kommer til ungdomsakademiet, vil nogle ting blive implementeret langsommere.
– Budgettet bliver måske ikke så stort som oprindeligt planlagt, men vi vil bruge pengene mere fornuftigt end tidligere. Vi vil fortsat have høje ambitioner – bare på mellemlang og lang sigt. Vi taler ikke om Europa i øjeblikket, selvom Viborg har vist, at vejen dertil kan være kort. Vi agter ikke at ændre vores spillerbudget eller set-up. Det vil endda være en smule større end det, Platek sidst gav os.
Det er endnu uklart, om fodbolddirektør Jonas Lygaard er færdig i SønderjyskE.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Klar for FC København
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT