TV3-programmet Onside kunne søndag fortælle, at Morten Kristoffer Larsen køber sig ind i SønderjyskE. Oplysningerne blev først bekræftet over for Der Nordschleswiger, og nu har SønderjyskE også selv offentliggjort ejerskiftet på sin hjemmeside.
Morten Kristoffer Larsen, der står bag Euro Steel Danmark, er god for 1,7 milliarder kroner og køber sig ind i NordicBet Liga-klubben sammen med sin søn, Markus Kristoffer Hansen. De bliver klubbens nye ejere sammen med familien Davidsen, som har Davidsen Tømmerhandel.
Amerikanske Robert Platek købes således ud af klubben, og Povl Davidsen fortæller til Der Nordschleswiger, at man nu skal tilbage til de traditionelle SønderjyskE-værdier: solidaritet, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarsfølelse. Det samme siger Markus Kristoffer Hansen til klubbens hjemmeside.
– SønderjyskE Fodbold er skabt ved at lægge lag på lag, og det vil vi fortsætte med, og de klassiske SønderjyskE-værdier vil blive prioriteret højt. Det er netop SønderjyskE’s stærke værdier om sammenhold, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarlighed, som gør, at vi går ind i klubben. De værdier har rødder langt ud i den sønderjyske muld og skal kunne føles i alt lige fra, hvad spillerne leverer på banen over den måde, som vi vil investere på, til hvordan vores fans og sponsorer oplever klubben.
Søren Davidsen, der er søn til Povl Davidsen, fortæller samtidig til Der Nordschleswiger, at ambitionerne ikke bliver mindre af den grund.
– Infrastrukturmæssigt fortsætter alt efter planen, de planlagte baner kommer. Opførelsen af et klubhus er endda fremskyndet. Når det kommer til ungdomsakademiet, vil nogle ting blive implementeret langsommere.
– Budgettet bliver måske ikke så stort som oprindeligt planlagt, men vi vil bruge pengene mere fornuftigt end tidligere. Vi vil fortsat have høje ambitioner – bare på mellemlang og lang sigt. Vi taler ikke om Europa i øjeblikket, selvom Viborg har vist, at vejen dertil kan være kort. Vi agter ikke at ændre vores spillerbudget eller set-up. Det vil endda være en smule større end det, Platek sidst gav os.
Det er endnu uklart, om fodbolddirektør Jonas Lygaard er færdig i SønderjyskE.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER