• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Mads Bye Marboe

SJE får nye ejere: Vil bruge pengene fornuftigt

Foto: Getty Images

SønderjyskE har fået nye ejere.

Af Mads Bye Marboe

TV3-programmet Onside kunne søndag fortælle, at Morten Kristoffer Larsen køber sig ind i SønderjyskE. Oplysningerne blev først bekræftet over for Der Nordschleswiger, og nu har SønderjyskE også selv offentliggjort ejerskiftet på sin hjemmeside.

Morten Kristoffer Larsen, der står bag Euro Steel Danmark, er god for 1,7 milliarder kroner og køber sig ind i NordicBet Liga-klubben sammen med sin søn, Markus Kristoffer Hansen. De bliver klubbens nye ejere sammen med familien Davidsen, som har Davidsen Tømmerhandel. 

Amerikanske Robert Platek købes således ud af klubben, og Povl Davidsen fortæller til Der Nordschleswiger, at man nu skal tilbage til de traditionelle SønderjyskE-værdier: solidaritet, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarsfølelse. Det samme siger Markus Kristoffer Hansen til klubbens hjemmeside.

- SønderjyskE Fodbold er skabt ved at lægge lag på lag, og det vil vi fortsætte med, og de klassiske SønderjyskE-værdier vil blive prioriteret højt. Det er netop SønderjyskE’s stærke værdier om sammenhold, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarlighed, som gør, at vi går ind i klubben. De værdier har rødder langt ud i den sønderjyske muld og skal kunne føles i alt lige fra, hvad spillerne leverer på banen over den måde, som vi vil investere på, til hvordan vores fans og sponsorer oplever klubben.

Søren Davidsen, der er søn til Povl Davidsen, fortæller samtidig til Der Nordschleswiger, at ambitionerne ikke bliver mindre af den grund.

- Infrastrukturmæssigt fortsætter alt efter planen, de planlagte baner kommer. Opførelsen af ​​et klubhus er endda fremskyndet. Når det kommer til ungdomsakademiet, vil nogle ting blive implementeret langsommere.

- Budgettet bliver måske ikke så stort som oprindeligt planlagt, men vi vil bruge pengene mere fornuftigt end tidligere. Vi vil fortsat have høje ambitioner - bare på mellemlang og lang sigt. Vi taler ikke om Europa i øjeblikket, selvom Viborg har vist, at vejen dertil kan være kort. Vi agter ikke at ændre vores spillerbudget eller set-up. Det vil endda være en smule større end det, Platek sidst gav os.

Det er endnu uklart, om fodbolddirektør Jonas Lygaard er færdig i SønderjyskE.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.