TV3-programmet Onside kunne søndag fortælle, at Morten Kristoffer Larsen køber sig ind i SønderjyskE. Oplysningerne blev først bekræftet over for Der Nordschleswiger, og nu har SønderjyskE også selv offentliggjort ejerskiftet på sin hjemmeside.
Morten Kristoffer Larsen, der står bag Euro Steel Danmark, er god for 1,7 milliarder kroner og køber sig ind i NordicBet Liga-klubben sammen med sin søn, Markus Kristoffer Hansen. De bliver klubbens nye ejere sammen med familien Davidsen, som har Davidsen Tømmerhandel.
Amerikanske Robert Platek købes således ud af klubben, og Povl Davidsen fortæller til Der Nordschleswiger, at man nu skal tilbage til de traditionelle SønderjyskE-værdier: solidaritet, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarsfølelse. Det samme siger Markus Kristoffer Hansen til klubbens hjemmeside.
– SønderjyskE Fodbold er skabt ved at lægge lag på lag, og det vil vi fortsætte med, og de klassiske SønderjyskE-værdier vil blive prioriteret højt. Det er netop SønderjyskE’s stærke værdier om sammenhold, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarlighed, som gør, at vi går ind i klubben. De værdier har rødder langt ud i den sønderjyske muld og skal kunne føles i alt lige fra, hvad spillerne leverer på banen over den måde, som vi vil investere på, til hvordan vores fans og sponsorer oplever klubben.
Søren Davidsen, der er søn til Povl Davidsen, fortæller samtidig til Der Nordschleswiger, at ambitionerne ikke bliver mindre af den grund.
– Infrastrukturmæssigt fortsætter alt efter planen, de planlagte baner kommer. Opførelsen af et klubhus er endda fremskyndet. Når det kommer til ungdomsakademiet, vil nogle ting blive implementeret langsommere.
– Budgettet bliver måske ikke så stort som oprindeligt planlagt, men vi vil bruge pengene mere fornuftigt end tidligere. Vi vil fortsat have høje ambitioner – bare på mellemlang og lang sigt. Vi taler ikke om Europa i øjeblikket, selvom Viborg har vist, at vejen dertil kan være kort. Vi agter ikke at ændre vores spillerbudget eller set-up. Det vil endda være en smule større end det, Platek sidst gav os.
Det er endnu uklart, om fodbolddirektør Jonas Lygaard er færdig i SønderjyskE.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Chok – henter første VM-point nogensinde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
OPTAKT
Haiti – Skotland
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE