SJE får nye ejere: Vil bruge pengene fornuftigt

SønderjyskE har fået nye ejere.



TV3-programmet Onside kunne søndag fortælle, at Morten Kristoffer Larsen køber sig ind i SønderjyskE. Oplysningerne blev først bekræftet over for Der Nordschleswiger, og nu har SønderjyskE også selv offentliggjort ejerskiftet på sin hjemmeside.

Morten Kristoffer Larsen, der står bag Euro Steel Danmark, er god for 1,7 milliarder kroner og køber sig ind i NordicBet Liga-klubben sammen med sin søn, Markus Kristoffer Hansen. De bliver klubbens nye ejere sammen med familien Davidsen, som har Davidsen Tømmerhandel. 

Amerikanske Robert Platek købes således ud af klubben, og Povl Davidsen fortæller til Der Nordschleswiger, at man nu skal tilbage til de traditionelle SønderjyskE-værdier: solidaritet, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarsfølelse. Det samme siger Markus Kristoffer Hansen til klubbens hjemmeside.

– SønderjyskE Fodbold er skabt ved at lægge lag på lag, og det vil vi fortsætte med, og de klassiske SønderjyskE-værdier vil blive prioriteret højt. Det er netop SønderjyskE’s stærke værdier om sammenhold, ydmyghed, hårdt arbejde og ansvarlighed, som gør, at vi går ind i klubben. De værdier har rødder langt ud i den sønderjyske muld og skal kunne føles i alt lige fra, hvad spillerne leverer på banen over den måde, som vi vil investere på, til hvordan vores fans og sponsorer oplever klubben.

Søren Davidsen, der er søn til Povl Davidsen, fortæller samtidig til Der Nordschleswiger, at ambitionerne ikke bliver mindre af den grund.

– Infrastrukturmæssigt fortsætter alt efter planen, de planlagte baner kommer. Opførelsen af ​​et klubhus er endda fremskyndet. Når det kommer til ungdomsakademiet, vil nogle ting blive implementeret langsommere.

– Budgettet bliver måske ikke så stort som oprindeligt planlagt, men vi vil bruge pengene mere fornuftigt end tidligere. Vi vil fortsat have høje ambitioner – bare på mellemlang og lang sigt. Vi taler ikke om Europa i øjeblikket, selvom Viborg har vist, at vejen dertil kan være kort. Vi agter ikke at ændre vores spillerbudget eller set-up. Det vil endda være en smule større end det, Platek sidst gav os.

Det er endnu uklart, om fodbolddirektør Jonas Lygaard er færdig i SønderjyskE.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Køber ind i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Frederiksen renser ud

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Lurer på Superliga-stjerne

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Portugal – Usbekistan