Skal rydde op efter katastrofe: Dét skal gøres

Sportsdirektør i OB, Troels Bech, siger til Tipsbladet, at det fynske mandskab skal vise mere af sig selv, end tilfældet var i nedturen i Superligaen.



OB skal snart i aktion i NordicBet Ligaen efter den store nedtur i Superligaen.

En stor katastrofe for den fynske klub. 

Manden, der skal vende skuden, er Troels Bech, og han kender OB indgående fra flere ophold. 

Han fortæller til Tipsbladet, at OB har en speciel plads i hjertet på ham, og derfor sagde han ja til sportsdirektør-jobbet.

– Jeg har været glad i stort set alle de klubber, som jeg har været i, men der er få, der kunne lokke mig ud af det, som jeg var i. Der var OB en af de få klubber.

– Det kunne OB, fordi jeg har en lang historie med klubben. Alle mine børn har på skift spillet i OB, og jeg har boet op ad klubben, så det var en af de få klubber, der kunne overtale mig til det. Jeg er glad for at have kolleger og fælles deadlines, og så kan det godt være, at der er nogle, der er lidt tæt på lige nu, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

444784468_1013604730771023_1898347180053471727_n_1

Foto: OB

Identitet
Den tidligere Superliga-træner mener, at OB havde et problem på banen i Superligaen, og det vil han forsøge at rette op i fællesskab med hele klubben. Han har tidligere udtalt til Tipsbladet, at der kommer til at ske en del i OB i transfervinduet efter Björn Wesströms fyring.

– Det er min oplevelse, at kulturen har ikke været forankret nok, som skal kendetegne OB. Lidt forkantet sagt har OB præcis samme målsætning som alle andre, og vi vil vinde fodboldkampe. Det adskiller ikke klubber fra hinanden, og så bliver vi nødt til at kigge på, hvordan vi vinder plus noget mere. Det mere er det, som skal forstærkes, det der omgiver vores klub.

– Det er ikke nødvendigvis skrapbøger eller traditioner. Det er mere, hvad de særlige vilkår er omkring OB. Hele idenititeten med at være i OB kan jeg ikke bestemme på klubbens vegne, så det er et arbejde, som vi skal bruge tid på. I det arbejde involverer vi gerne fans og sponsorer.

– Det er et ongoing arbejde, der skal flytte sig hurtigt. Vi skal udtrykke identiteten i OB i den måde, som vi skal spille på, siger Troels Bech til Tipsbladet. 

OB indleder sæsonen i NordicBet Ligaen mod Esbjerg 20. juli.







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

‘Det er ufatteligt imponerende’

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni