Skal rydde op efter katastrofe: Dét skal gøres

Sportsdirektør i OB, Troels Bech, siger til Tipsbladet, at det fynske mandskab skal vise mere af sig selv, end tilfældet var i nedturen i Superligaen.



OB skal snart i aktion i NordicBet Ligaen efter den store nedtur i Superligaen.

En stor katastrofe for den fynske klub. 

Manden, der skal vende skuden, er Troels Bech, og han kender OB indgående fra flere ophold. 

Han fortæller til Tipsbladet, at OB har en speciel plads i hjertet på ham, og derfor sagde han ja til sportsdirektør-jobbet.

– Jeg har været glad i stort set alle de klubber, som jeg har været i, men der er få, der kunne lokke mig ud af det, som jeg var i. Der var OB en af de få klubber.

– Det kunne OB, fordi jeg har en lang historie med klubben. Alle mine børn har på skift spillet i OB, og jeg har boet op ad klubben, så det var en af de få klubber, der kunne overtale mig til det. Jeg er glad for at have kolleger og fælles deadlines, og så kan det godt være, at der er nogle, der er lidt tæt på lige nu, siger Troels Bech til Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

444784468_1013604730771023_1898347180053471727_n_1

Foto: OB

Identitet
Den tidligere Superliga-træner mener, at OB havde et problem på banen i Superligaen, og det vil han forsøge at rette op i fællesskab med hele klubben. Han har tidligere udtalt til Tipsbladet, at der kommer til at ske en del i OB i transfervinduet efter Björn Wesströms fyring.

– Det er min oplevelse, at kulturen har ikke været forankret nok, som skal kendetegne OB. Lidt forkantet sagt har OB præcis samme målsætning som alle andre, og vi vil vinde fodboldkampe. Det adskiller ikke klubber fra hinanden, og så bliver vi nødt til at kigge på, hvordan vi vinder plus noget mere. Det mere er det, som skal forstærkes, det der omgiver vores klub.

– Det er ikke nødvendigvis skrapbøger eller traditioner. Det er mere, hvad de særlige vilkår er omkring OB. Hele idenititeten med at være i OB kan jeg ikke bestemme på klubbens vegne, så det er et arbejde, som vi skal bruge tid på. I det arbejde involverer vi gerne fans og sponsorer.

– Det er et ongoing arbejde, der skal flytte sig hurtigt. Vi skal udtrykke identiteten i OB i den måde, som vi skal spille på, siger Troels Bech til Tipsbladet. 

OB indleder sæsonen i NordicBet Ligaen mod Esbjerg 20. juli.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner

Kroatien – Ghana

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AaB dæmper superligaforventninger



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Uruguay – Spanien

Senegal – Irak



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Egypten – Iran

Kap Verde – Saudi-Arabien