OB skal snart i aktion i NordicBet Ligaen efter den store nedtur i Superligaen.
En stor katastrofe for den fynske klub.
Manden, der skal vende skuden, er Troels Bech, og han kender OB indgående fra flere ophold.
Han fortæller til Tipsbladet, at OB har en speciel plads i hjertet på ham, og derfor sagde han ja til sportsdirektør-jobbet.
– Jeg har været glad i stort set alle de klubber, som jeg har været i, men der er få, der kunne lokke mig ud af det, som jeg var i. Der var OB en af de få klubber.
– Det kunne OB, fordi jeg har en lang historie med klubben. Alle mine børn har på skift spillet i OB, og jeg har boet op ad klubben, så det var en af de få klubber, der kunne overtale mig til det. Jeg er glad for at have kolleger og fælles deadlines, og så kan det godt være, at der er nogle, der er lidt tæt på lige nu, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Identitet
Den tidligere Superliga-træner mener, at OB havde et problem på banen i Superligaen, og det vil han forsøge at rette op i fællesskab med hele klubben. Han har tidligere udtalt til Tipsbladet, at der kommer til at ske en del i OB i transfervinduet efter Björn Wesströms fyring.
– Det er min oplevelse, at kulturen har ikke været forankret nok, som skal kendetegne OB. Lidt forkantet sagt har OB præcis samme målsætning som alle andre, og vi vil vinde fodboldkampe. Det adskiller ikke klubber fra hinanden, og så bliver vi nødt til at kigge på, hvordan vi vinder plus noget mere. Det mere er det, som skal forstærkes, det der omgiver vores klub.
– Det er ikke nødvendigvis skrapbøger eller traditioner. Det er mere, hvad de særlige vilkår er omkring OB. Hele idenititeten med at være i OB kan jeg ikke bestemme på klubbens vegne, så det er et arbejde, som vi skal bruge tid på. I det arbejde involverer vi gerne fans og sponsorer.
– Det er et ongoing arbejde, der skal flytte sig hurtigt. Vi skal udtrykke identiteten i OB i den måde, som vi skal spille på, siger Troels Bech til Tipsbladet.
OB indleder sæsonen i NordicBet Ligaen mod Esbjerg 20. juli.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE