OB skal snart i aktion i NordicBet Ligaen efter den store nedtur i Superligaen.
En stor katastrofe for den fynske klub.
Manden, der skal vende skuden, er Troels Bech, og han kender OB indgående fra flere ophold.
Han fortæller til Tipsbladet, at OB har en speciel plads i hjertet på ham, og derfor sagde han ja til sportsdirektør-jobbet.
– Jeg har været glad i stort set alle de klubber, som jeg har været i, men der er få, der kunne lokke mig ud af det, som jeg var i. Der var OB en af de få klubber.
– Det kunne OB, fordi jeg har en lang historie med klubben. Alle mine børn har på skift spillet i OB, og jeg har boet op ad klubben, så det var en af de få klubber, der kunne overtale mig til det. Jeg er glad for at have kolleger og fælles deadlines, og så kan det godt være, at der er nogle, der er lidt tæt på lige nu, siger Troels Bech til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Identitet
Den tidligere Superliga-træner mener, at OB havde et problem på banen i Superligaen, og det vil han forsøge at rette op i fællesskab med hele klubben. Han har tidligere udtalt til Tipsbladet, at der kommer til at ske en del i OB i transfervinduet efter Björn Wesströms fyring.
– Det er min oplevelse, at kulturen har ikke været forankret nok, som skal kendetegne OB. Lidt forkantet sagt har OB præcis samme målsætning som alle andre, og vi vil vinde fodboldkampe. Det adskiller ikke klubber fra hinanden, og så bliver vi nødt til at kigge på, hvordan vi vinder plus noget mere. Det mere er det, som skal forstærkes, det der omgiver vores klub.
– Det er ikke nødvendigvis skrapbøger eller traditioner. Det er mere, hvad de særlige vilkår er omkring OB. Hele idenititeten med at være i OB kan jeg ikke bestemme på klubbens vegne, så det er et arbejde, som vi skal bruge tid på. I det arbejde involverer vi gerne fans og sponsorer.
– Det er et ongoing arbejde, der skal flytte sig hurtigt. Vi skal udtrykke identiteten i OB i den måde, som vi skal spille på, siger Troels Bech til Tipsbladet.
OB indleder sæsonen i NordicBet Ligaen mod Esbjerg 20. juli.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT