Skidt forhold til sportsdirektør: Vi har løst det

Sønderjyskes sportsdirektør Esben Hansen fortæller nu, at man har fået løst problemerne mellem hinanden.



Venstrebacken Marc Dal Hende har fredag forlænget sin aftale med Sønderjyske med ét år, så den udløber i 2024. Der var dog ikke meget, der tydede på, at det kunne lade sig gøre tidligere på sæsonen.

Det fortæller klubbens sportsdirektør Esben Hansen i et interview med Der Nordschleswiger.

– Det var ikke forventet i starten af sæsonen, at det ville ske. Kommunikationen mellem mig og Marc har ikke altid været supergod, og det tager jeg ansvaret for, siger han og fortsætter:

– Men den er blevet genoprettet, og det glæder mig, for det andet var ikke godt for os og ikke godt for klubben. Vi har løst det og er nået til et punkt, hvor vi begge synes, at det er en god idé at fortsætte sammen, lyder det fra Esben Hansen.

Han peger endvidere på, at det er ankomsten af cheftræner Thomas Nørgaard, der har haft meget med sagen at gøre, og det har ændret deres syn på Dal Hendes rolle, som bliver set som en klubkaptajn, der ikke nødvendigvis behøver spille 80 procent af alle kampe.

På Sønderjyskes hjemmeside fortæller Dal Hende selv, at han er meget glad for forlængelsen, og at Sønderjyske Fodbold betyder meget for ham.

– Det er et spændende projekt at være en del af. Vi er på rette vej i forhold til den store oprydning, der har været, og nu er der udelukkende folk i klubben, som vil Sønderjyske Fodbold det bedste. Som en af de rutinerede spillere vil jeg også gerne gå forrest og tage ansvar for de ting, der foregår i omklædningsrummet og på banen, siger Dal Hende, der glæder sig til en ny sæson.

I Sønderjyske er der desuden en spiller, som bliver sat i forbindelse med FCM. Læs mere om det her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Tottenham henter forløsende sejr