Skifte til Superligaen? Kunne jeg ikke leve med!

Hvidovre-sportschef Peter Lassen jubler over, at Filip Djukic har valgt at blive i klubben på trods af stor Superliga-interesse. Lassen siger til Tipsbladet, at han var være bange for, at keeperen ville være endt på bænken i en Superliga-klub.



Det har været en længere dans mellem Hvidovre IF og Filip Djukic.

Mandag kom det dog frem, at parterne var nået til enighed om en ny aftale gældende til sommeren 2025.

Sportschef Peter Lassen siger til Tipsbladet, at det er stort for klubben, at Djukic har valgt at blive i NordicBet Liga-klubben.

– Det er en kæmpe stor lettelse. Jeg er sgu lidt stolt over, at vi har fået ham til at blive. Jeg tror, at det er godt for ham selv, at han bliver et års tid mere.

– Jeg ville ikke kunne holde ud at se, at han var røget til en anden klub og måske røget på bænken som andenmålmand. Det ville jeg være bange for. Det ville jeg ikke kunne leve med, hvis det skete, siger Lassen til Tipsbladet.

Hvidovre-chefen mener, at det kan vise sig at være en fordel for keeperen, at han har takket nej til tilbud fra Superligaen.

– Der har sgu været mange klubber inde i billedet fra Superligaen, som jeg godt kan bekræfte. 'Hvor langt har jeg gået'. Vi kan jo ikke gå så langt som andre. Det er lige så meget, at han har en status i klubben.

– Han spiller fast hver gang, og nu får han to unge målmænd under sine vinger, så han kan lære fra sig. Jeg har da strukket mig en lille smule, men det har ikke været vanvittigt. Vi kan stadig leve med det.

Søvnløse nætter
Det har dog været en hård forhandling, erkender Lassen.

– Jeg har haft søvnløse nætter. Ham og 'Greko' (Christian Jakobsen, red.) har været vigtigt for mig, at de to fortsatte. Jeg har hele tiden sagt, at jeg hellere vil beholde truppen end at få en masse nye ind. Vi har bevist, at vi kan spille fodbold, siger Peter Lassen til Tipsbladet.

Djukic og resten af Hvidovre-mandskabet skal i aktion mod HB Køge 19. juli i NordicBet Ligaen.

Tidligere tirsdag afslørede Peter Lassen over for Tipsbladet, at klubben er blevet enig med Christian ‘Greko’ Jakobsen om en ny aftale. Underskriften mangler blot.





Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Riemer lover: De får debut

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Bekræfter kæmpebud

Premier League-dansker skal have ny manager



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne