Skifter til Superliga-klub: Sagen er mærkelig

AaB har meldt ud, at klubben har sikret sig Hvidovre-profilen Marc Nielsen til januar, hvor han har kontraktudløb. Hvidovre-sportschef Peter Lassen siger dog til Tipsbladet, at det hele er lidt mærkeligt.



AaB har været på rov i Hvidovre, hvor klubben har sikret sig profilen Marc Nielsen. 

Nielsen har kontraktudløb i NordicBet Liga-klubben til januar, og han skifter først til nordjyderne ved årsskiftet, som det ser ud nu. 

AaB og Hvidovre har nemlig ikke kunnet blive enige om en transfersum. 

I første omgang kom nordjyderne med et bud, der langt fra var acceptabelt, har Peter Lassen tidligere udtalt.

Tipsbladet har talt med Hvidovre-sportschef Peter Lassen om hele forløbet. Lassens store håb er, at backen allerede bliver solgt i sommerens transfervindue.

– Det er jo spillets regler. Jeg prøvede allerede for halvandet år siden at forlænge med ham, men Marc har valgt, at han gerne vil noget andet. Det må man bare respektere i fodbold. Jeg har også selv spillet en gang. Når man har været et sted længe, vil man gerne prøve en anden kultur. Det har Marc valgt, og det har jeg kun respekt for, siger Peter Lassen til Tipsbladet. 

Kom AaB med et modbud, efter at I afslog det første?

– De er jo ikke forpligtede til at komme med et bud, fordi Marc må jo forhandle med alle. Vi vil gerne have et beløb, hvis Marc skal gå, og vi skal hente en ny back. Vi må se, hvad der sker. Ellers må han jo blive hos os. Der er ikke noget ondt i det.

Havde du håbet på, at AaB havde sendt et acceptabelt bud?

– Jeg vil hellere have, at der kommer et bud, så Marc kan komme videre. Det vil være mest rigtigt. Det er klart, når Marc er i anden klub, vi har tre andre venstrebacks, og dem vil vi nok kigge først på. Det er jo en naturlig del af det. Der er ikke noget ondt i noget som helst. Vi må se, hvad der sker. Jeg vil Marc det bedste.

Hvad er et acceptabelt bud – en halv million kroner?

– Det har jeg ikke nogen kommentar til. Når Marc har valgt, som han har valgt, så synes jeg, at det vil være på sin plads, hvis han kommer afsted nu. Vi må se. Vi må prøve til at få enderne til at mødes.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Forærer ham ikke væk
Sportsfchefen slår dog fast, at Hvidovre ikke vil forære Nielsen væk.

– Det er jo klart, at vi lader ham jo ikke gå for nul kroner. Vi må se, hvis de kommer med noget, så kigger vi på det.

– Jeg ved sgu næsten ikke, hvad jeg skal sige til sagen. Den er lidt mærkelig, siger Peter Lassen til Tipsbladet. 

23-årige Marc Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og ifølge transfermarkt.com står backen noteret for 87 førsteholdskampe.





LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Superligaen dropper det

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De 10 største stjerner, der misser VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?