AaB har været på rov i Hvidovre, hvor klubben har sikret sig profilen Marc Nielsen.
Nielsen har kontraktudløb i NordicBet Liga-klubben til januar, og han skifter først til nordjyderne ved årsskiftet, som det ser ud nu.
AaB og Hvidovre har nemlig ikke kunnet blive enige om en transfersum.
I første omgang kom nordjyderne med et bud, der langt fra var acceptabelt, har Peter Lassen tidligere udtalt.
Tipsbladet har talt med Hvidovre-sportschef Peter Lassen om hele forløbet. Lassens store håb er, at backen allerede bliver solgt i sommerens transfervindue.
– Det er jo spillets regler. Jeg prøvede allerede for halvandet år siden at forlænge med ham, men Marc har valgt, at han gerne vil noget andet. Det må man bare respektere i fodbold. Jeg har også selv spillet en gang. Når man har været et sted længe, vil man gerne prøve en anden kultur. Det har Marc valgt, og det har jeg kun respekt for, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
Kom AaB med et modbud, efter at I afslog det første?
– De er jo ikke forpligtede til at komme med et bud, fordi Marc må jo forhandle med alle. Vi vil gerne have et beløb, hvis Marc skal gå, og vi skal hente en ny back. Vi må se, hvad der sker. Ellers må han jo blive hos os. Der er ikke noget ondt i det.
Havde du håbet på, at AaB havde sendt et acceptabelt bud?
– Jeg vil hellere have, at der kommer et bud, så Marc kan komme videre. Det vil være mest rigtigt. Det er klart, når Marc er i anden klub, vi har tre andre venstrebacks, og dem vil vi nok kigge først på. Det er jo en naturlig del af det. Der er ikke noget ondt i noget som helst. Vi må se, hvad der sker. Jeg vil Marc det bedste.
Hvad er et acceptabelt bud – en halv million kroner?
– Det har jeg ikke nogen kommentar til. Når Marc har valgt, som han har valgt, så synes jeg, at det vil være på sin plads, hvis han kommer afsted nu. Vi må se. Vi må prøve til at få enderne til at mødes.
Artiklen fortsætter under billedet.
Forærer ham ikke væk
Sportsfchefen slår dog fast, at Hvidovre ikke vil forære Nielsen væk.
– Det er jo klart, at vi lader ham jo ikke gå for nul kroner. Vi må se, hvis de kommer med noget, så kigger vi på det.
– Jeg ved sgu næsten ikke, hvad jeg skal sige til sagen. Den er lidt mærkelig, siger Peter Lassen til Tipsbladet.
23-årige Marc Nielsen har spillet hele sin karriere i Hvidovre, og ifølge transfermarkt.com står backen noteret for 87 førsteholdskampe.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Patrick Dorgu er med
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER