SILKEBORG (Tipsbladet): De blev kendt som sensationsholdet, der indtog Superligaen på deltid og sluttede højt i debutsæsonen med en række dygtige spillere på holdkortet.
Siden har Hobro spillet i Superligaen i fem sæsoner og seks i 1. Division, siden klubben efter den første succes blev fuldtidsprofessionel.
Man ligger midt i rækken i denne vinterpause, men Hobro vækker alligevel opmærksomhed på grund af det gode spil og opsigtsvækkende transfers for flere af klubben nuværende og især tidligere spillere.
En af dem, der fylder lige nu, er Laurs Skjellerup, tidligere Randers-talent og Hobro-spiller, der er skiftet til italienske Sassuolo fra IFK Göteborg.
Sidste sommer rykkede Richmond Gyamfi til AGF (og er nu tilbage på leje i Hobro), mens Mads Freundlich blev solgt til Silkeborg IF, og mens vinter-opstarten i SIF fylder for Freundlich, følger han spændt med i Hobro-kammeraternes succes og klubskifter.

– Jeg har selvfølgelig læst med i historierne om Laurs Skjellerup, der er en af mine bedste venner. Jeg er bare så stolt på hans vegne, og jeg synes, det er pissefedt, siger Mads Freundlich til Tipsbladet.
– Hans vej viser jo, at man som ung, der måske ikke rigtig slog til i en ungdomsafdeling i en stor Superliga-klub, kan tage skridtet ned og få et boost i karrieren. Og så er der kun kørt en vej siden da. Og sådan har det været for mange af os. Vi har været i en ligaklub som unge og ikke helt ramt den, og så flyver vi igen efter at være taget et skridt ned, siger Mads Freundlich.
Tryg, menneskelig ramme
Sidste sommer skiftede Frederik Christensen fra Hobro til Tromsø, mens den 27-årige midtbanespiller Mathias Kristensen i denne måned er solgt til Aalesund for et par millioner kroner.
I en anden norsk klub, Frederikstad, klarer Jonathan Fischer sig rigtig godt og var en af rækkens bedste målmænd, efter han blev solgt fra Hobro for et år siden, samtidig med at Laurs Skjellerup tog til IFK Göteborg, mens Muamar Brajanac blev solgt til Randers og nu er i Vålerenga.
I sommeren 2023 tog Frederik Elkær fra Hobro til Lillestrøm, og retningen í strømmen af spillere nordpå er ikke svær at se.
Med klausuler nærmer Hobro sig salg for 25 millioner kroner de seneste to år, og for Mads Freundlich at se handler det ikke så meget om penge og store rammer som den base, Hobro er blevet for unge spillere, hvor af de fleste har spillet i større klubber som ungdomsspillere, før de tager til Hobro.
– Det er et godt sted at komme for unge mennesker. Det er en ung trup, og man er den, man er. Man skal ikke lave om på sig selv. Der er plads til alle, og det passer godt med ungdommen, som er lidt fremme i skoen nogle gange. Så har der været nogle ældre, som Simon Jacobsen her fra Silkeborg for eksempel. Han har været god til at holde os nede, hvis vi var lidt for kække. Så vi har haft en god blanding af spillere, og det er et sted, hvor man kan udvikle sig og have det godt.

– Og så får man lov til at spille noget fodbold relativt tidligt. Hvis man gør det godt, så får man også chancen. Det tror jeg også er vigtigt for en unge at kunne se, at man kan godt komme til at spille, siger Mads Freundlich.
Cheftræner Martin Thomsen og sportsdirektør Lars Justesen var begge med, dengang Hobro første gang spillede i Superligaen og havde stor succes, og de lykkes lige nu med at samle spillere op og gøre dem så interessante, at større klubber er klar til at betale transfers, der efter Hobros beskedne budget er markante.
– Lars er sin egen. Han gør tingene på sin måde. Han tager det lidt, som det kommer, og har en form for faderrolle. Alle kan komme til Lars, og det tror jeg også hjælper til, at man er tryg. Ikke sådan, at man slapper af, men at man har det godt i klubben, siger Mads Freundlich.
– Jeg kan kun tale mig selv og dem, som har det ligesom mig. Men det er jo et nederlag ikke at slå igennem i drømmeklubben. Men så kommer man til den her klub, som så bliver den nye drømmeklub, fordi man føler sig så meget hjemme. Det er en form for familie, siger Mads Freundlich, der er glad for, at spillere som han selv og Laurs Skjellerup har fået gode karrierer efter ikke at været brudt igennem som ungdomsspillere.
– Det er vigtigt at få sagt. Jeg tænkte også sådan, da jeg var ung. Jeg tænkte: ‘Nå, så kan jeg sgu lige så godt lade være’, ikke? Nu, hvor jeg ikke slog til og ikke kunne være der [i AaB]. Men min far var heldigvis god til at sige, at jeg lige skulle give det en sidste chance. Og det er så fedt, at jeg gav det en chance i Hobro, siger Mads Freundlich.
Mads Freundlich skrev en femårig kontrakt, da han skiftede til Silkeborg IF sidste sommer.
Laurs Skjellerup blev mandag aften præsenteret som ny spiller i Serie A-klubben Sassuolo i en handel, der kan ende i en samlet værdi på 30 millioner kroner for IFK Göteborg, som så skal give nogle penge videre til Hobro.
Hobro har et spillerbudget i middelklassen i 1. Division bag OB og AC Horsens, der er langt større end alle andre i 1. Division, samt Esbjerg fB og Vendsyssel FF.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kæmpe nyhed i udlandet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Av, FCK! Her er de værst af alle
LIVE: Det er slut
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde