,

Skjellerups vilde transfersucces: Så stolt af ham

Der er store roser til Hobros arbejde og klubbens eksspiller Laurs Skjellerup, der er tæt på en stor transfer.



SILKEBORG (Tipsbladet): De blev kendt som sensationsholdet, der indtog Superligaen på deltid og sluttede højt i debutsæsonen med en række dygtige spillere på holdkortet.

Siden har Hobro spillet i Superligaen i fem sæsoner og seks i 1. Division, siden klubben efter den første succes blev fuldtidsprofessionel.

Man ligger midt i rækken i denne vinterpause, men Hobro vækker alligevel opmærksomhed på grund af det gode spil og opsigtsvækkende transfers for flere af klubben nuværende og især tidligere spillere.

En af dem, der fylder lige nu, er Laurs Skjellerup, tidligere Randers-talent og Hobro-spiller, der er skiftet til italienske Sassuolo fra IFK Göteborg.

Sidste sommer rykkede Richmond Gyamfi til AGF (og er nu tilbage på leje i Hobro), mens Mads Freundlich blev solgt til Silkeborg IF, og mens vinter-opstarten i SIF fylder for Freundlich, følger han spændt med i Hobro-kammeraternes succes og klubskifter.

– Jeg har selvfølgelig læst med i historierne om Laurs Skjellerup, der er en af mine bedste venner. Jeg er bare så stolt på hans vegne, og jeg synes, det er pissefedt, siger Mads Freundlich til Tipsbladet.

– Hans vej viser jo, at man som ung, der måske ikke rigtig slog til i en ungdomsafdeling i en stor Superliga-klub, kan tage skridtet ned og få et boost i karrieren. Og så er der kun kørt en vej siden da. Og sådan har det været for mange af os. Vi har været i en ligaklub som unge og ikke helt ramt den, og så flyver vi igen efter at være taget et skridt ned, siger Mads Freundlich.

Tryg, menneskelig ramme
Sidste sommer skiftede Frederik Christensen fra Hobro til Tromsø, mens den 27-årige midtbanespiller Mathias Kristensen i denne måned er solgt til Aalesund for et par millioner kroner.

I en anden norsk klub, Frederikstad, klarer Jonathan Fischer sig rigtig godt og var en af rækkens bedste målmænd, efter han blev solgt fra Hobro for et år siden, samtidig med at Laurs Skjellerup tog til IFK Göteborg, mens Muamar Brajanac blev solgt til Randers og nu er i Vålerenga.

I sommeren 2023 tog Frederik Elkær fra Hobro til Lillestrøm, og retningen í strømmen af spillere nordpå er ikke svær at se.

Med klausuler nærmer Hobro sig salg for 25 millioner kroner de seneste to år, og for Mads Freundlich at se handler det ikke så meget om penge og store rammer som den base, Hobro er blevet for unge spillere, hvor af de fleste har spillet i større klubber som ungdomsspillere, før de tager til Hobro.

– Det er et godt sted at komme for unge mennesker. Det er en ung trup, og man er den, man er. Man skal ikke lave om på sig selv. Der er plads til alle, og det passer godt med ungdommen, som er lidt fremme i skoen nogle gange. Så har der været nogle ældre, som Simon Jacobsen her fra Silkeborg for eksempel. Han har været god til at holde os nede, hvis vi var lidt for kække. Så vi har haft en god blanding af spillere, og det er et sted, hvor man kan udvikle sig og have det godt.

– Og så får man lov til at spille noget fodbold relativt tidligt. Hvis man gør det godt, så får man også chancen. Det tror jeg også er vigtigt for en unge at kunne se, at man kan godt komme til at spille, siger Mads Freundlich.

Cheftræner Martin Thomsen og sportsdirektør Lars Justesen var begge med, dengang Hobro første gang spillede i Superligaen og havde stor succes, og de lykkes lige nu med at samle spillere op og gøre dem så interessante, at større klubber er klar til at betale transfers, der efter Hobros beskedne budget er markante.

– Lars er sin egen. Han gør tingene på sin måde. Han tager det lidt, som det kommer, og har en form for faderrolle. Alle kan komme til Lars, og det tror jeg også hjælper til, at man er tryg. Ikke sådan, at man slapper af, men at man har det godt i klubben, siger Mads Freundlich.

– Jeg kan kun tale mig selv og dem, som har det ligesom mig. Men det er jo et nederlag ikke at slå igennem i drømmeklubben. Men så kommer man til den her klub, som så bliver den nye drømmeklub, fordi man føler sig så meget hjemme. Det er en form for familie, siger Mads Freundlich, der er glad for, at spillere som han selv og Laurs Skjellerup har fået gode karrierer efter ikke at været brudt igennem som ungdomsspillere.

– Det er vigtigt at få sagt. Jeg tænkte også sådan, da jeg var ung. Jeg tænkte: ‘Nå, så kan jeg sgu lige så godt lade være’, ikke? Nu, hvor jeg ikke slog til og ikke kunne være der [i AaB]. Men min far var heldigvis god til at sige, at jeg lige skulle give det en sidste chance. Og det er så fedt, at jeg gav det en chance i Hobro, siger Mads Freundlich.

Mads Freundlich skrev en femårig kontrakt, da han skiftede til Silkeborg IF sidste sommer.

Laurs Skjellerup blev mandag aften præsenteret som ny spiller i Serie A-klubben Sassuolo i en handel, der kan ende i en samlet værdi på 30 millioner kroner for IFK Göteborg, som så skal give nogle penge videre til Hobro.

Hobro har et spillerbudget i middelklassen i 1. Division bag OB og AC Horsens, der er langt større end alle andre i 1. Division, samt Esbjerg fB og Vendsyssel FF.






Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?




TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Det er mesterskabsklasse, AGF!



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

‘Ronaldo vinder kampen’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Viaplay-boss langer ud efter AGF



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Katastrofe for Jack Grealish

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Viaplay hæver priserne

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby