Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.
Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.
– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.
Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.
– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.
Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.
– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.
Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.
Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Stort dansk flop sat til salg
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
FCM-transfer i fare
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
EKSKLUSIVT
