Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.
Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.
– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.
Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.
– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.
Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.
– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.
Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.
Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.
LIVE
TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
