SL-spiller tvunget i tavshed: Det er helt uhørt!

Sidste sommer valgte Jakob Ankersen at bryde med Esbjerg fB, men betingelsen for et skifte var en mundkurv.



Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.

Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.

– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.

Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.

– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.

Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.

– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.

Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.

Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.







LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Zinedine Zidane præsenteret

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket