Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.
Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.
– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.
Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.
– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.
Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.
– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.
Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.
Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
INTERVIEW
Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
