SL-spiller tvunget i tavshed: Det er helt uhørt!

Sidste sommer valgte Jakob Ankersen at bryde med Esbjerg fB, men betingelsen for et skifte var en mundkurv.



Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.

Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.

– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.

Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.

– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.

Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.

– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.

Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.

Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.





Afsløring: OB køber Topi Keskinen




LIVE

TransferLIVE: Her er ‘VK’s nye klub

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uventet transferdrejning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Superligaen er knækket

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Har droppet stor dansk transfer