SL-spiller tvunget i tavshed: Det er helt uhørt!

Sidste sommer valgte Jakob Ankersen at bryde med Esbjerg fB, men betingelsen for et skifte var en mundkurv.



Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.

Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.

– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.

Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.

– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.

Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.

– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.

Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.

Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.



Indkalder Salah til afgørende samtale

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Neestrup erkender FCM-misundelse

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FCM-helt fremhæver Duncan

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Storhylder Christian Nørgaard

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Et utroligt smukt mareridt!

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Klar besked til FCK-fans