SL-spiller tvunget i tavshed: Det er helt uhørt!

Sidste sommer valgte Jakob Ankersen at bryde med Esbjerg fB, men betingelsen for et skifte var en mundkurv.



Efter et år som Esbjerg fB-spiller for Jakob Ankersen blev tyske Peter Hyballa ansat som cheftræner. Det ændrede alting for kantspilleren, der blev smidt ned på U19-holdet sammen med mange af klubbens øvrige spillere.

Han så ingen anden udvej end at skifte klub for at slippe væk fra moradset under Hyballa. I sommer lykkedes det ham at komme til Randers FC, men det kunne kun lade sig gøre gennem tavshedspligt.

– Jeg har skrevet under på en klausul, som gør, at jeg skal være loyal overfor klubben. Det var betingelsen for at komme ud af kontrakten, og jeg så ikke andre udveje, end at gøre det på den måde, siger Jakob Ankersen i tv-programmet Offside på TV3 Sport.

Direktør i EfB, Jens Hammer Sørensen, var ikke ansat i klubben, da skiftet skete, og den særlige klausul blev underskrevet.

– Det er jo en klausul, der gælder begge veje. EfB har også skrevet under på, at de vil opføre sig loyalt overfor Jakob Ankersen, siger han til TV3 Sport, inden lørdagens møde med HB Køge, hvor han også fortæller, at andre spillere skrev under på en lignende klausul.

Gæsterne fra HB Køge vandt med 2-1, hvilket blot sender endnu flere mørke skyer ind over Blue Water Arena. Det gør fodboldekspert hos TV3 Sport Poul Hansen også.

– Hvis du ikke må udtale dig kritisk om klubben, så er det betænkeligt. Fodbold er en lille verden, så det skal nok komme ud på et eller andet tidspunkt. Og så håber jeg, at dem der der skal stå på mål for det, kan stå på mål for det, for det her er helt uhørt, siger fodboldekspert Poul Hansen.

Det er ikke kun opsigtsvækkende tavshedsklausuler, der trækker overskrifter på den jyske Vestkyst. Også holdets cheftræner Michael Kruger er sygemeldt på ubestemt tid, hvilket angiveligt skyldes hårdt pres fra ejerne i klubben.

Presset kan ende med at blive endnu større, hvis Esbjerg fB ikke formår at overleve i NordicBet Ligaen. Med nederlaget til HB Køge kan Fremad Amager og Vendsyssel FF distancere dem yderligere.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Jens Hammer Sørensen.





LIVE

LIVE: Japanere vil købe Superliga-klub

‘Det er en gave for Danmark’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brøndby får stor bøde

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

‘FC København var en mulighed’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Kæmpe nyhed i udlandet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Ny VM-melding fra Iran

Danmark – Nordmakedonien

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

‘Derfra moser vi dem’

Remis i Basel

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel