Sønderjyske slipper med en bøde for at have brugt en spiller, der ikke var på holdkortet i 4-1-sejren over Næstved søndag.
Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans på dbu.dk.
Næstved havde nedlagt protest over Sønderjyskes brug af Mikkel Ladefoged, der blev skiftet ind efter 70 minutters spil ved stillingen 3-0 til udeholdet, og ifølge kendelsen argumenteret for, at Sønderjyske skulle taberdømmes 0-3.
Næstved fremførte blandt andet, at Mikkel Ladefoged ikke skulle være spilleberettiget.
Sønderjyske forklarede sig dog med, at man hele tiden havde planlagt at bruge Ladefoged, og at han også var en del af den offentliggjorte trup.
Men han kom bare ikke med på holdkortet, hvor der fremgik otte reserver i stedet for de planlagte ni. Han var dog fuldt ud spilleberettiget og i gang med sin anden sæson for førsteholdet.
Fodboldens Disciplinærinstans er enig med Sønderjyske og begrunder sin kendelse med, at der var tale om en beklagelig administrativ fejl, som ikke gav Sønderjyske nogen uretmæssig sportslig fordel.
Sønderjyske skal dog betale 10.000 kroner i bøde for fejlen.
Ifølge Næstveds administrerende direktør, Peter Nielsen, var det aldrig hensigten med protesten at få en 3-0-sejr, som det ellers fremgår af kendelsen på dbu.dk.
Næstved var klar over, at Ladefoged var spilleberettiget.
– Når tingene sker på det her niveau, så skal det straffes meget hårdere, end det er blevet straffet, og der snakker jeg ikke om point eller omkamp.
– Jeg tænker økonomisk. Det er simpelthen for billigt at slippe med 10.000 kroner efter sådan en stor brøler, siger Nielsen til bold.dk.
Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen undrer sig over den hårde kritik fra Næstved.
– Jeg er ikke enig i kritikken fra Næstved Boldklub. Hverken i forhold til graden af registreringsfejlen, indholdet af deres protest eller billedet af vores organisation, som Næstved Boldklubs administrerende direktør forsøger at tegne.
– Jeg synes, kritikken er uden for nummer, og jeg synes ikke, kritikken burde være fremført på et tidspunkt, hvor der verserer en sag, siger Esben Hansen til Sønderjyskes hjemmeside.
Efter tre spillerunder i 1. division har Sønderjyske fire point på sjettepladsen, mens Næstved endnu er pointløs.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Snart sker det
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
INTERVIEW