Sønderjyske slipper med en bøde for at have brugt en spiller, der ikke var på holdkortet i 4-1-sejren over Næstved søndag.
Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans på dbu.dk.
Næstved havde nedlagt protest over Sønderjyskes brug af Mikkel Ladefoged, der blev skiftet ind efter 70 minutters spil ved stillingen 3-0 til udeholdet, og ifølge kendelsen argumenteret for, at Sønderjyske skulle taberdømmes 0-3.
Næstved fremførte blandt andet, at Mikkel Ladefoged ikke skulle være spilleberettiget.
Sønderjyske forklarede sig dog med, at man hele tiden havde planlagt at bruge Ladefoged, og at han også var en del af den offentliggjorte trup.
Men han kom bare ikke med på holdkortet, hvor der fremgik otte reserver i stedet for de planlagte ni. Han var dog fuldt ud spilleberettiget og i gang med sin anden sæson for førsteholdet.
Fodboldens Disciplinærinstans er enig med Sønderjyske og begrunder sin kendelse med, at der var tale om en beklagelig administrativ fejl, som ikke gav Sønderjyske nogen uretmæssig sportslig fordel.
Sønderjyske skal dog betale 10.000 kroner i bøde for fejlen.
Ifølge Næstveds administrerende direktør, Peter Nielsen, var det aldrig hensigten med protesten at få en 3-0-sejr, som det ellers fremgår af kendelsen på dbu.dk.
Næstved var klar over, at Ladefoged var spilleberettiget.
– Når tingene sker på det her niveau, så skal det straffes meget hårdere, end det er blevet straffet, og der snakker jeg ikke om point eller omkamp.
– Jeg tænker økonomisk. Det er simpelthen for billigt at slippe med 10.000 kroner efter sådan en stor brøler, siger Nielsen til bold.dk.
Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen undrer sig over den hårde kritik fra Næstved.
– Jeg er ikke enig i kritikken fra Næstved Boldklub. Hverken i forhold til graden af registreringsfejlen, indholdet af deres protest eller billedet af vores organisation, som Næstved Boldklubs administrerende direktør forsøger at tegne.
– Jeg synes, kritikken er uden for nummer, og jeg synes ikke, kritikken burde være fremført på et tidspunkt, hvor der verserer en sag, siger Esben Hansen til Sønderjyskes hjemmeside.
Efter tre spillerunder i 1. division har Sønderjyske fire point på sjettepladsen, mens Næstved endnu er pointløs.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’