Sønderjyske slipper med bøde for stor brøler

Sønderjyske slipper med en bøde efter sin 4-1-sejr over Næstved, hvor en indskifter manglede på holdkortet.



Sønderjyske slipper med en bøde for at have brugt en spiller, der ikke var på holdkortet i 4-1-sejren over Næstved søndag.

Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans på dbu.dk.

Næstved havde nedlagt protest over Sønderjyskes brug af Mikkel Ladefoged, der blev skiftet ind efter 70 minutters spil ved stillingen 3-0 til udeholdet, og ifølge kendelsen argumenteret for, at Sønderjyske skulle taberdømmes 0-3.

Næstved fremførte blandt andet, at Mikkel Ladefoged ikke skulle være spilleberettiget.

Sønderjyske forklarede sig dog med, at man hele tiden havde planlagt at bruge Ladefoged, og at han også var en del af den offentliggjorte trup.

Men han kom bare ikke med på holdkortet, hvor der fremgik otte reserver i stedet for de planlagte ni. Han var dog fuldt ud spilleberettiget og i gang med sin anden sæson for førsteholdet.

Fodboldens Disciplinærinstans er enig med Sønderjyske og begrunder sin kendelse med, at der var tale om en beklagelig administrativ fejl, som ikke gav Sønderjyske nogen uretmæssig sportslig fordel.

Sønderjyske skal dog betale 10.000 kroner i bøde for fejlen.

Ifølge Næstveds administrerende direktør, Peter Nielsen, var det aldrig hensigten med protesten at få en 3-0-sejr, som det ellers fremgår af kendelsen på dbu.dk.

Næstved var klar over, at Ladefoged var spilleberettiget.

– Når tingene sker på det her niveau, så skal det straffes meget hårdere, end det er blevet straffet, og der snakker jeg ikke om point eller omkamp.

– Jeg tænker økonomisk. Det er simpelthen for billigt at slippe med 10.000 kroner efter sådan en stor brøler, siger Nielsen til bold.dk.

Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen undrer sig over den hårde kritik fra Næstved.

– Jeg er ikke enig i kritikken fra Næstved Boldklub. Hverken i forhold til graden af registreringsfejlen, indholdet af deres protest eller billedet af vores organisation, som Næstved Boldklubs administrerende direktør forsøger at tegne.

– Jeg synes, kritikken er uden for nummer, og jeg synes ikke, kritikken burde være fremført på et tidspunkt, hvor der verserer en sag, siger Esben Hansen til Sønderjyskes hjemmeside.

Efter tre spillerunder i 1. division har Sønderjyske fire point på sjettepladsen, mens Næstved endnu er pointløs.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Tunesien – Holland

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny bejler til dansk guldfugl

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Schweiz – Canada

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ecuador – Tyskland

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler