Sønderjyske slipper med en bøde for at have brugt en spiller, der ikke var på holdkortet i 4-1-sejren over Næstved søndag.
Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans på dbu.dk.
Næstved havde nedlagt protest over Sønderjyskes brug af Mikkel Ladefoged, der blev skiftet ind efter 70 minutters spil ved stillingen 3-0 til udeholdet, og ifølge kendelsen argumenteret for, at Sønderjyske skulle taberdømmes 0-3.
Næstved fremførte blandt andet, at Mikkel Ladefoged ikke skulle være spilleberettiget.
Sønderjyske forklarede sig dog med, at man hele tiden havde planlagt at bruge Ladefoged, og at han også var en del af den offentliggjorte trup.
Men han kom bare ikke med på holdkortet, hvor der fremgik otte reserver i stedet for de planlagte ni. Han var dog fuldt ud spilleberettiget og i gang med sin anden sæson for førsteholdet.
Fodboldens Disciplinærinstans er enig med Sønderjyske og begrunder sin kendelse med, at der var tale om en beklagelig administrativ fejl, som ikke gav Sønderjyske nogen uretmæssig sportslig fordel.
Sønderjyske skal dog betale 10.000 kroner i bøde for fejlen.
Ifølge Næstveds administrerende direktør, Peter Nielsen, var det aldrig hensigten med protesten at få en 3-0-sejr, som det ellers fremgår af kendelsen på dbu.dk.
Næstved var klar over, at Ladefoged var spilleberettiget.
– Når tingene sker på det her niveau, så skal det straffes meget hårdere, end det er blevet straffet, og der snakker jeg ikke om point eller omkamp.
– Jeg tænker økonomisk. Det er simpelthen for billigt at slippe med 10.000 kroner efter sådan en stor brøler, siger Nielsen til bold.dk.
Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen undrer sig over den hårde kritik fra Næstved.
– Jeg er ikke enig i kritikken fra Næstved Boldklub. Hverken i forhold til graden af registreringsfejlen, indholdet af deres protest eller billedet af vores organisation, som Næstved Boldklubs administrerende direktør forsøger at tegne.
– Jeg synes, kritikken er uden for nummer, og jeg synes ikke, kritikken burde være fremført på et tidspunkt, hvor der verserer en sag, siger Esben Hansen til Sønderjyskes hjemmeside.
Efter tre spillerunder i 1. division har Sønderjyske fire point på sjettepladsen, mens Næstved endnu er pointløs.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED