Sønderjyske slipper med bøde for stor brøler

Sønderjyske slipper med en bøde efter sin 4-1-sejr over Næstved, hvor en indskifter manglede på holdkortet.



Sønderjyske slipper med en bøde for at have brugt en spiller, der ikke var på holdkortet i 4-1-sejren over Næstved søndag.

Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans på dbu.dk.

Næstved havde nedlagt protest over Sønderjyskes brug af Mikkel Ladefoged, der blev skiftet ind efter 70 minutters spil ved stillingen 3-0 til udeholdet, og ifølge kendelsen argumenteret for, at Sønderjyske skulle taberdømmes 0-3.

Næstved fremførte blandt andet, at Mikkel Ladefoged ikke skulle være spilleberettiget.

Sønderjyske forklarede sig dog med, at man hele tiden havde planlagt at bruge Ladefoged, og at han også var en del af den offentliggjorte trup.

Men han kom bare ikke med på holdkortet, hvor der fremgik otte reserver i stedet for de planlagte ni. Han var dog fuldt ud spilleberettiget og i gang med sin anden sæson for førsteholdet.

Fodboldens Disciplinærinstans er enig med Sønderjyske og begrunder sin kendelse med, at der var tale om en beklagelig administrativ fejl, som ikke gav Sønderjyske nogen uretmæssig sportslig fordel.

Sønderjyske skal dog betale 10.000 kroner i bøde for fejlen.

Ifølge Næstveds administrerende direktør, Peter Nielsen, var det aldrig hensigten med protesten at få en 3-0-sejr, som det ellers fremgår af kendelsen på dbu.dk.

Næstved var klar over, at Ladefoged var spilleberettiget.

– Når tingene sker på det her niveau, så skal det straffes meget hårdere, end det er blevet straffet, og der snakker jeg ikke om point eller omkamp.

– Jeg tænker økonomisk. Det er simpelthen for billigt at slippe med 10.000 kroner efter sådan en stor brøler, siger Nielsen til bold.dk.

Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen undrer sig over den hårde kritik fra Næstved.

– Jeg er ikke enig i kritikken fra Næstved Boldklub. Hverken i forhold til graden af registreringsfejlen, indholdet af deres protest eller billedet af vores organisation, som Næstved Boldklubs administrerende direktør forsøger at tegne.

– Jeg synes, kritikken er uden for nummer, og jeg synes ikke, kritikken burde være fremført på et tidspunkt, hvor der verserer en sag, siger Esben Hansen til Sønderjyskes hjemmeside.

Efter tre spillerunder i 1. division har Sønderjyske fire point på sjettepladsen, mens Næstved endnu er pointløs.

/ritzau/





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Klar transfermelding

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho