Sønderjyske har efter 11 år med Thomas Vilstrup som akademichef skulle finde en ny til posten, da han efter denne sæson stopper. Her er valget faldet på Hans Paarup, der kommer til fra en rolle som U19-cheftræner i Randers FC.
Det oplyser både Sønderjyske og Randers på deres hjemmesider.
Sønderjyskes sportsdirektør Esben Hansen har i den forbindelse udtalt nogle ord, og der er ingen tvivl om, at han er godt tilfreds med, at de nu får Hans Paarup ind i de sønderjyske rammer fra næste sæson.
– Vi har, efter Thomas Vilstrup sagde sin stilling op som akademichef, været igennem en grundig og omfattende rekrutteringsproces, som vi har for vane at gøre i Sønderjyske Fodbold. Her har vi haft flere gode samtaler med Hans Paarup og har naturligvis hentet de referencer, som vi har behov for i sådan en proces, siger han og fortsætter:
– Det har bekræftet os i, at han er den helt rigtige kandidat. Han er en moderne og fremadsynet leder, som har den rette sult og energi til at komme ind og gå til den store opgave, det er at føre vores akademi videre, lyder det fra Esben Hansen.
Hans Paarup nåede at være i den kronjyske klub i 3,5 år, og han slår selv fast, at det har været en god tid for ham der.
– Jeg vil gerne sige tak for nogle gode år i Randers FC, hvor jeg har haft nogle fantastiske kollegaer og har nydt samarbejdet med alle i og omkring klubben. Det har været spændende at være en del af, men nu glæder jeg mig til de nye udfordringer, fortæller Paarup.
I Randers går jagten nu ind på en ny U19-cheftræner, ligesom de er ude efter en ny assistenttræner til Superliga-holdet. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
OPTAKT
Colombia – Ghana
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
TRANSFER