Sønderjyske har efter 11 år med Thomas Vilstrup som akademichef skulle finde en ny til posten, da han efter denne sæson stopper. Her er valget faldet på Hans Paarup, der kommer til fra en rolle som U19-cheftræner i Randers FC.
Det oplyser både Sønderjyske og Randers på deres hjemmesider.
Sønderjyskes sportsdirektør Esben Hansen har i den forbindelse udtalt nogle ord, og der er ingen tvivl om, at han er godt tilfreds med, at de nu får Hans Paarup ind i de sønderjyske rammer fra næste sæson.
– Vi har, efter Thomas Vilstrup sagde sin stilling op som akademichef, været igennem en grundig og omfattende rekrutteringsproces, som vi har for vane at gøre i Sønderjyske Fodbold. Her har vi haft flere gode samtaler med Hans Paarup og har naturligvis hentet de referencer, som vi har behov for i sådan en proces, siger han og fortsætter:
– Det har bekræftet os i, at han er den helt rigtige kandidat. Han er en moderne og fremadsynet leder, som har den rette sult og energi til at komme ind og gå til den store opgave, det er at føre vores akademi videre, lyder det fra Esben Hansen.
Hans Paarup nåede at være i den kronjyske klub i 3,5 år, og han slår selv fast, at det har været en god tid for ham der.
– Jeg vil gerne sige tak for nogle gode år i Randers FC, hvor jeg har haft nogle fantastiske kollegaer og har nydt samarbejdet med alle i og omkring klubben. Det har været spændende at være en del af, men nu glæder jeg mig til de nye udfordringer, fortæller Paarup.
I Randers går jagten nu ind på en ny U19-cheftræner, ligesom de er ude efter en ny assistenttræner til Superliga-holdet. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
NYHEDER