Sportschef afslører: Det kostede brandvarm Mål-Pål

Jens Hammer Sørensen afslører nu, hvad Hobro ville have solgt en brandvarm Pål Kirkevold for.



Pål Kirkevold er fortid i dansk fodbold. Det står klart, efter Hobro mandag meldte ud, at den norske angriber er røget til Stabæk et halvt år før kontraktudløb. Hobro får dog ingen transfersum for den tidligere Superliga-topscorer. Det var ikke planen, da Hobro tilbage i december 2017 gav ham en gylden kontrakt til 2021 efter deres standarder. Nu afslører klubbens tidligere sportschef Jens Hammer Sørensen til Nordjyskes fodboldpodcast Ripodsten, hvad klubben havde været villige til at sælge ham for i hans storhedstid. 

– De bud, der kommer ind, er jo med til at definere prisen, men jeg var klar til at sælge ham for én million euro, siger Jens Hammer i podcasten og henviser til, at interessen for nordmanden efter 2017/2018-sæsonen, hvor Pål Kirkevold endte som Superliga-topscorer med 22 træffere, var begrænset. Også selv om angriberen i den sæson satte Superliga-rekord ved at score i 11 ligakampe i træk.

Jens Hammer fortæller, at klubben ikke på noget tidspunkt afviste et konkret tilbud på angriberen, hvilket ikke pressede prisen op. Reelt var der ifølge den tidligere sportschef kun en lille interesse fra nogle tyrkere, men at det aldrig blev til noget alvorligt, og at de derfor aldrig kom i stand til at teste Kirkevolds prisskilt.

Han henviser desuden til, at det store salg blandt andet udeblev på grund af skader. Særligt døjede han med store ankelproblemer i efteråret i 2018, hvilket kølnede interessen for den ellers brandvarme spiller. 

Det ærgrer naturligvis Jens Hammer, at det store salg udeblev, men han fortæller, at Hobro tilbage i 2017 gav ham den løntunge, lange kontrakt, da han på det tidspunkt kun havde et halvt år tilbage af sin aftale, og klubben dermed kunne risikere at miste Superligaens på det tidspunkt varmeste angriber kvit og frit. Dermed var håbet at skaffe et stort salg, også selv om det kostede ekstra lønkroner.

Pål Kirkevold scorede syv mål i den efterfølgende sæson og nåede derefter aldrig de store højder, han havde sat i 2017/2018-sæsonen. 

I alt nåede han at spille 134 kampe for Hobro med 43 mål til følge. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Arne Slot fyret af Liverpool

Patrick Mortensen færdig i AGF

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Isaksen melder afbud – Riemer indkalder ny spiller

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby