Pål Kirkevold er fortid i dansk fodbold. Det står klart, efter Hobro mandag meldte ud, at den norske angriber er røget til Stabæk et halvt år før kontraktudløb. Hobro får dog ingen transfersum for den tidligere Superliga-topscorer. Det var ikke planen, da Hobro tilbage i december 2017 gav ham en gylden kontrakt til 2021 efter deres standarder. Nu afslører klubbens tidligere sportschef Jens Hammer Sørensen til Nordjyskes fodboldpodcast Ripodsten, hvad klubben havde været villige til at sælge ham for i hans storhedstid.
– De bud, der kommer ind, er jo med til at definere prisen, men jeg var klar til at sælge ham for én million euro, siger Jens Hammer i podcasten og henviser til, at interessen for nordmanden efter 2017/2018-sæsonen, hvor Pål Kirkevold endte som Superliga-topscorer med 22 træffere, var begrænset. Også selv om angriberen i den sæson satte Superliga-rekord ved at score i 11 ligakampe i træk.
Jens Hammer fortæller, at klubben ikke på noget tidspunkt afviste et konkret tilbud på angriberen, hvilket ikke pressede prisen op. Reelt var der ifølge den tidligere sportschef kun en lille interesse fra nogle tyrkere, men at det aldrig blev til noget alvorligt, og at de derfor aldrig kom i stand til at teste Kirkevolds prisskilt.
Han henviser desuden til, at det store salg blandt andet udeblev på grund af skader. Særligt døjede han med store ankelproblemer i efteråret i 2018, hvilket kølnede interessen for den ellers brandvarme spiller.
Det ærgrer naturligvis Jens Hammer, at det store salg udeblev, men han fortæller, at Hobro tilbage i 2017 gav ham den løntunge, lange kontrakt, da han på det tidspunkt kun havde et halvt år tilbage af sin aftale, og klubben dermed kunne risikere at miste Superligaens på det tidspunkt varmeste angriber kvit og frit. Dermed var håbet at skaffe et stort salg, også selv om det kostede ekstra lønkroner.
Pål Kirkevold scorede syv mål i den efterfølgende sæson og nåede derefter aldrig de store højder, han havde sat i 2017/2018-sæsonen.
I alt nåede han at spille 134 kampe for Hobro med 43 mål til følge.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE
