Sportschef afslører: Det kostede brandvarm Mål-Pål

Jens Hammer Sørensen afslører nu, hvad Hobro ville have solgt en brandvarm Pål Kirkevold for.



Pål Kirkevold er fortid i dansk fodbold. Det står klart, efter Hobro mandag meldte ud, at den norske angriber er røget til Stabæk et halvt år før kontraktudløb. Hobro får dog ingen transfersum for den tidligere Superliga-topscorer. Det var ikke planen, da Hobro tilbage i december 2017 gav ham en gylden kontrakt til 2021 efter deres standarder. Nu afslører klubbens tidligere sportschef Jens Hammer Sørensen til Nordjyskes fodboldpodcast Ripodsten, hvad klubben havde været villige til at sælge ham for i hans storhedstid. 

– De bud, der kommer ind, er jo med til at definere prisen, men jeg var klar til at sælge ham for én million euro, siger Jens Hammer i podcasten og henviser til, at interessen for nordmanden efter 2017/2018-sæsonen, hvor Pål Kirkevold endte som Superliga-topscorer med 22 træffere, var begrænset. Også selv om angriberen i den sæson satte Superliga-rekord ved at score i 11 ligakampe i træk.

Jens Hammer fortæller, at klubben ikke på noget tidspunkt afviste et konkret tilbud på angriberen, hvilket ikke pressede prisen op. Reelt var der ifølge den tidligere sportschef kun en lille interesse fra nogle tyrkere, men at det aldrig blev til noget alvorligt, og at de derfor aldrig kom i stand til at teste Kirkevolds prisskilt.

Han henviser desuden til, at det store salg blandt andet udeblev på grund af skader. Særligt døjede han med store ankelproblemer i efteråret i 2018, hvilket kølnede interessen for den ellers brandvarme spiller. 

Det ærgrer naturligvis Jens Hammer, at det store salg udeblev, men han fortæller, at Hobro tilbage i 2017 gav ham den løntunge, lange kontrakt, da han på det tidspunkt kun havde et halvt år tilbage af sin aftale, og klubben dermed kunne risikere at miste Superligaens på det tidspunkt varmeste angriber kvit og frit. Dermed var håbet at skaffe et stort salg, også selv om det kostede ekstra lønkroner.

Pål Kirkevold scorede syv mål i den efterfølgende sæson og nåede derefter aldrig de store højder, han havde sat i 2017/2018-sæsonen. 

I alt nåede han at spille 134 kampe for Hobro med 43 mål til følge. 





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

FC København – Lyngby BK

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!