Sportschef fyret i FC Helsingør efter 26 dage

Det blev bare til 26 dage i spidsen som sportschef for FC Helsingør for Ole Nielsen.



*Tipsbladet skrev først 27 dage, men Ole Nielsen har siden udtalt, at han blev fyret mandag, altså på sin 26. dag.

Han har været scout for Everton og OB, og det var i den fynske klub, han de senere år ha været fuldtidsansat scout.

Så det var en stor beslutning, da han denne sommer takkede ja til et job som sportschef for FC Helsingør. Og meget tyder på, at det var en forkert beslutning, for på sin 26. dag som sportschef i klubben er han blevet fyret.

Det oplyser FC Helsingør på sin hjemmeside.

Det var den 22. juli, at det blev offentliggjort, at "Ole Spion" ville få jobbet som sportschef for FC Helsingør fra 1. september, og i slutningen af august blev klubben så solgt til den lokale rigmand Lasse Lindblad, der har genindsat Janus Kyhl som direktør i klubben.

Og nu siger man altså farvel til Ole Nielsen, da man vælger at nedlægge sportschefsstillingen.

– Det er aldrig sjovt at måtte sige farvel til en medarbejder, og jeg kan roligt sige, at Ole Nielsen nåede at gøre et godt indtryk i klubben. Ole er en dygtig scout med en høj faglighed, som de fleste i fodbold-Danmark kender, og jeg er overbevist om, at Ole kan udvikle sig til at blive en dygtig sportschef. Men det bliver desværre ikke hos os i denne omgang. Jeg vil gerne takke Ole for hans tid i FC Helsingør, han har efterladt et godt indtryk i klubben, siger Janus Kyhl i en pressemeddelelse, hvor Ole Nielsen også er citatet:

– Jeg er rigtig ked af at skulle forlade FC Helsingør efter så kort tid, men jeg accepterer til fulde bestyrelsens beslutning, da det er deres klub og på nuværende tidspunkt er der ikke økonomisk grundlag for min stilling, siger han og uddyber:

– Jeg sagde i sin tid ja til FC Helsingør og især spillertruppen, trænerteamet og staben. Det er ærgerligt, at jeg ikke fik mere tid sammen med dem og staben i FCH Talent. Det har været fire fantastiske uger – og en god tid kommer ikke dårligt tilbage. Det var en drøm at få udlevet rollen som sportschef og virkeligheden levede op til forventningerne.

Ole Nielsen fik oprindeligt en toårig aftale med FC Helsingør.






Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss

Højlund slutter sæsonen med bravour



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby