Sportschef fyret i FC Helsingør efter 26 dage

Det blev bare til 26 dage i spidsen som sportschef for FC Helsingør for Ole Nielsen.



*Tipsbladet skrev først 27 dage, men Ole Nielsen har siden udtalt, at han blev fyret mandag, altså på sin 26. dag.

Han har været scout for Everton og OB, og det var i den fynske klub, han de senere år ha været fuldtidsansat scout.

Så det var en stor beslutning, da han denne sommer takkede ja til et job som sportschef for FC Helsingør. Og meget tyder på, at det var en forkert beslutning, for på sin 26. dag som sportschef i klubben er han blevet fyret.

Det oplyser FC Helsingør på sin hjemmeside.

Det var den 22. juli, at det blev offentliggjort, at "Ole Spion" ville få jobbet som sportschef for FC Helsingør fra 1. september, og i slutningen af august blev klubben så solgt til den lokale rigmand Lasse Lindblad, der har genindsat Janus Kyhl som direktør i klubben.

Og nu siger man altså farvel til Ole Nielsen, da man vælger at nedlægge sportschefsstillingen.

– Det er aldrig sjovt at måtte sige farvel til en medarbejder, og jeg kan roligt sige, at Ole Nielsen nåede at gøre et godt indtryk i klubben. Ole er en dygtig scout med en høj faglighed, som de fleste i fodbold-Danmark kender, og jeg er overbevist om, at Ole kan udvikle sig til at blive en dygtig sportschef. Men det bliver desværre ikke hos os i denne omgang. Jeg vil gerne takke Ole for hans tid i FC Helsingør, han har efterladt et godt indtryk i klubben, siger Janus Kyhl i en pressemeddelelse, hvor Ole Nielsen også er citatet:

– Jeg er rigtig ked af at skulle forlade FC Helsingør efter så kort tid, men jeg accepterer til fulde bestyrelsens beslutning, da det er deres klub og på nuværende tidspunkt er der ikke økonomisk grundlag for min stilling, siger han og uddyber:

– Jeg sagde i sin tid ja til FC Helsingør og især spillertruppen, trænerteamet og staben. Det er ærgerligt, at jeg ikke fik mere tid sammen med dem og staben i FCH Talent. Det har været fire fantastiske uger – og en god tid kommer ikke dårligt tilbage. Det var en drøm at få udlevet rollen som sportschef og virkeligheden levede op til forventningerne.

Ole Nielsen fik oprindeligt en toårig aftale med FC Helsingør.





I kødet på Rajovic: Det går over i historien




LIVE

Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Skyder Brøndby-transfer ned

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’