*Tipsbladet skrev først 27 dage, men Ole Nielsen har siden udtalt, at han blev fyret mandag, altså på sin 26. dag.
Han har været scout for Everton og OB, og det var i den fynske klub, han de senere år ha været fuldtidsansat scout.
Så det var en stor beslutning, da han denne sommer takkede ja til et job som sportschef for FC Helsingør. Og meget tyder på, at det var en forkert beslutning, for på sin 26. dag som sportschef i klubben er han blevet fyret.
Det oplyser FC Helsingør på sin hjemmeside.
Det var den 22. juli, at det blev offentliggjort, at "Ole Spion" ville få jobbet som sportschef for FC Helsingør fra 1. september, og i slutningen af august blev klubben så solgt til den lokale rigmand Lasse Lindblad, der har genindsat Janus Kyhl som direktør i klubben.
Og nu siger man altså farvel til Ole Nielsen, da man vælger at nedlægge sportschefsstillingen.
– Det er aldrig sjovt at måtte sige farvel til en medarbejder, og jeg kan roligt sige, at Ole Nielsen nåede at gøre et godt indtryk i klubben. Ole er en dygtig scout med en høj faglighed, som de fleste i fodbold-Danmark kender, og jeg er overbevist om, at Ole kan udvikle sig til at blive en dygtig sportschef. Men det bliver desværre ikke hos os i denne omgang. Jeg vil gerne takke Ole for hans tid i FC Helsingør, han har efterladt et godt indtryk i klubben, siger Janus Kyhl i en pressemeddelelse, hvor Ole Nielsen også er citatet:
– Jeg er rigtig ked af at skulle forlade FC Helsingør efter så kort tid, men jeg accepterer til fulde bestyrelsens beslutning, da det er deres klub og på nuværende tidspunkt er der ikke økonomisk grundlag for min stilling, siger han og uddyber:
– Jeg sagde i sin tid ja til FC Helsingør og især spillertruppen, trænerteamet og staben. Det er ærgerligt, at jeg ikke fik mere tid sammen med dem og staben i FCH Talent. Det har været fire fantastiske uger – og en god tid kommer ikke dårligt tilbage. Det var en drøm at få udlevet rollen som sportschef og virkeligheden levede op til forventningerne.
Ole Nielsen fik oprindeligt en toårig aftale med FC Helsingør.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Ghana – Panama
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
EKSKLUSIVT