*Tipsbladet skrev først 27 dage, men Ole Nielsen har siden udtalt, at han blev fyret mandag, altså på sin 26. dag.
Han har været scout for Everton og OB, og det var i den fynske klub, han de senere år ha været fuldtidsansat scout.
Så det var en stor beslutning, da han denne sommer takkede ja til et job som sportschef for FC Helsingør. Og meget tyder på, at det var en forkert beslutning, for på sin 26. dag som sportschef i klubben er han blevet fyret.
Det oplyser FC Helsingør på sin hjemmeside.
Det var den 22. juli, at det blev offentliggjort, at "Ole Spion" ville få jobbet som sportschef for FC Helsingør fra 1. september, og i slutningen af august blev klubben så solgt til den lokale rigmand Lasse Lindblad, der har genindsat Janus Kyhl som direktør i klubben.
Og nu siger man altså farvel til Ole Nielsen, da man vælger at nedlægge sportschefsstillingen.
– Det er aldrig sjovt at måtte sige farvel til en medarbejder, og jeg kan roligt sige, at Ole Nielsen nåede at gøre et godt indtryk i klubben. Ole er en dygtig scout med en høj faglighed, som de fleste i fodbold-Danmark kender, og jeg er overbevist om, at Ole kan udvikle sig til at blive en dygtig sportschef. Men det bliver desværre ikke hos os i denne omgang. Jeg vil gerne takke Ole for hans tid i FC Helsingør, han har efterladt et godt indtryk i klubben, siger Janus Kyhl i en pressemeddelelse, hvor Ole Nielsen også er citatet:
– Jeg er rigtig ked af at skulle forlade FC Helsingør efter så kort tid, men jeg accepterer til fulde bestyrelsens beslutning, da det er deres klub og på nuværende tidspunkt er der ikke økonomisk grundlag for min stilling, siger han og uddyber:
– Jeg sagde i sin tid ja til FC Helsingør og især spillertruppen, trænerteamet og staben. Det er ærgerligt, at jeg ikke fik mere tid sammen med dem og staben i FCH Talent. Det har været fire fantastiske uger – og en god tid kommer ikke dårligt tilbage. Det var en drøm at få udlevet rollen som sportschef og virkeligheden levede op til forventningerne.
Ole Nielsen fik oprindeligt en toårig aftale med FC Helsingør.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER