Stolt efter nedrykning: Vi fik et taber-gen

Peter Lassen er meget imponeret over, hvad Hvidovre IF har opnået i denne sæson indtil videre.



På imponerende vis endte Hvidovre IF i sidste sæson med at spille i Superligaen.

Selvom oprykningen var flot, endte klubben med at rykke ned i 1. division igen, hvor de har konsolideret sig som et sub-top hold, hvilket imponerer klubbens direktør Peter Lassen, der frygtede en hårdere skæbne efter nedrykningen.

– Målsætningen er, at vi vil være et top 18-hold i Danmark. Jeg ved godt, at det er en kedelig udmelding, men det har været målet fra starten af. Jeg synes, at vi har haft et okay år, sportsligt har det set rigtig fint ud. Jeg var nervøs for, hvor vi skulle ende.

– Man kan se i England, hvor Luton rykkede ud af Premier League, at de ligger til nedrykning nu i Championship, hvilket jeg var nervøs for, om vi kunne ende med det samme efter at have tabt rigtig mange kampe. Men jeg synes, at vi har vist os fra en side, hvor vi sagtens kan være med, og jeg er stolt. Lige nu er vores målsætning opfyldt med at være et top 18-hold, fortæller han begejstret i et interview til Tipsbladet.

Netop det at rykke ned skal man ikke undervurdere, og der har været fokus i Hvidovre på, at der igen skulle genopbygges en vindermentalitet.

– Det er svært at overbevise spillerne om, at vi skal til at vinde fodboldkampe igen. Jeg synes, at vi spillede godt i Superligaen, men vi tabte rigtig mange kampe, og så får man altså det her taber-gen ind under neglene, hvilket jeg synes, vi har håndteret flot.

– Selvfølgelig har der været nogle bump på vejen. Mod B.93, HB Køge og Roskilde, det har da irriteret os, at vi har smidt point i de kampe, men så har vi været dygtige mod de bedste hold.

Søndag skal de et smut til vestkysten, hvor de møder oprykkerne fra Esbjerg, som også spiller med om de fede pladser i 1. division.

– Nu kigger vi på kampen i Esbjerg, hvor vi håber, at vi kan vinde, så vi sikrer os endegyldigt top seks, og hvis det sker, så begynder vi selvfølgelig at kigge opad, siger Peter Lassen.

Hvidovre er aktuelt på femtepladsen i 1. division.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

“Brøndby er skræddersyet til ham”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Arsenal – Burnley

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Så er det officielt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Salah sender særlig besked

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Froholdt med vild hæder i Portugal

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

FC København slagter Randers

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Knuser Silkeborg i afskedskamp