På imponerende vis endte Hvidovre IF i sidste sæson med at spille i Superligaen.
Selvom oprykningen var flot, endte klubben med at rykke ned i 1. division igen, hvor de har konsolideret sig som et sub-top hold, hvilket imponerer klubbens direktør Peter Lassen, der frygtede en hårdere skæbne efter nedrykningen.
– Målsætningen er, at vi vil være et top 18-hold i Danmark. Jeg ved godt, at det er en kedelig udmelding, men det har været målet fra starten af. Jeg synes, at vi har haft et okay år, sportsligt har det set rigtig fint ud. Jeg var nervøs for, hvor vi skulle ende.
– Man kan se i England, hvor Luton rykkede ud af Premier League, at de ligger til nedrykning nu i Championship, hvilket jeg var nervøs for, om vi kunne ende med det samme efter at have tabt rigtig mange kampe. Men jeg synes, at vi har vist os fra en side, hvor vi sagtens kan være med, og jeg er stolt. Lige nu er vores målsætning opfyldt med at være et top 18-hold, fortæller han begejstret i et interview til Tipsbladet.
Netop det at rykke ned skal man ikke undervurdere, og der har været fokus i Hvidovre på, at der igen skulle genopbygges en vindermentalitet.
– Det er svært at overbevise spillerne om, at vi skal til at vinde fodboldkampe igen. Jeg synes, at vi spillede godt i Superligaen, men vi tabte rigtig mange kampe, og så får man altså det her taber-gen ind under neglene, hvilket jeg synes, vi har håndteret flot.
– Selvfølgelig har der været nogle bump på vejen. Mod B.93, HB Køge og Roskilde, det har da irriteret os, at vi har smidt point i de kampe, men så har vi været dygtige mod de bedste hold.
Søndag skal de et smut til vestkysten, hvor de møder oprykkerne fra Esbjerg, som også spiller med om de fede pladser i 1. division.
– Nu kigger vi på kampen i Esbjerg, hvor vi håber, at vi kan vinde, så vi sikrer os endegyldigt top seks, og hvis det sker, så begynder vi selvfølgelig at kigge opad, siger Peter Lassen.
Hvidovre er aktuelt på femtepladsen i 1. division.
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT