Stolt efter nedrykning: Vi fik et taber-gen

Peter Lassen er meget imponeret over, hvad Hvidovre IF har opnået i denne sæson indtil videre.



På imponerende vis endte Hvidovre IF i sidste sæson med at spille i Superligaen.

Selvom oprykningen var flot, endte klubben med at rykke ned i 1. division igen, hvor de har konsolideret sig som et sub-top hold, hvilket imponerer klubbens direktør Peter Lassen, der frygtede en hårdere skæbne efter nedrykningen.

– Målsætningen er, at vi vil være et top 18-hold i Danmark. Jeg ved godt, at det er en kedelig udmelding, men det har været målet fra starten af. Jeg synes, at vi har haft et okay år, sportsligt har det set rigtig fint ud. Jeg var nervøs for, hvor vi skulle ende.

– Man kan se i England, hvor Luton rykkede ud af Premier League, at de ligger til nedrykning nu i Championship, hvilket jeg var nervøs for, om vi kunne ende med det samme efter at have tabt rigtig mange kampe. Men jeg synes, at vi har vist os fra en side, hvor vi sagtens kan være med, og jeg er stolt. Lige nu er vores målsætning opfyldt med at være et top 18-hold, fortæller han begejstret i et interview til Tipsbladet.

Netop det at rykke ned skal man ikke undervurdere, og der har været fokus i Hvidovre på, at der igen skulle genopbygges en vindermentalitet.

– Det er svært at overbevise spillerne om, at vi skal til at vinde fodboldkampe igen. Jeg synes, at vi spillede godt i Superligaen, men vi tabte rigtig mange kampe, og så får man altså det her taber-gen ind under neglene, hvilket jeg synes, vi har håndteret flot.

– Selvfølgelig har der været nogle bump på vejen. Mod B.93, HB Køge og Roskilde, det har da irriteret os, at vi har smidt point i de kampe, men så har vi været dygtige mod de bedste hold.

Søndag skal de et smut til vestkysten, hvor de møder oprykkerne fra Esbjerg, som også spiller med om de fede pladser i 1. division.

– Nu kigger vi på kampen i Esbjerg, hvor vi håber, at vi kan vinde, så vi sikrer os endegyldigt top seks, og hvis det sker, så begynder vi selvfølgelig at kigge opad, siger Peter Lassen.

Hvidovre er aktuelt på femtepladsen i 1. division.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bayern München på plads til Superliga-brag

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet