På imponerende vis endte Hvidovre IF i sidste sæson med at spille i Superligaen.
Selvom oprykningen var flot, endte klubben med at rykke ned i 1. division igen, hvor de har konsolideret sig som et sub-top hold, hvilket imponerer klubbens direktør Peter Lassen, der frygtede en hårdere skæbne efter nedrykningen.
– Målsætningen er, at vi vil være et top 18-hold i Danmark. Jeg ved godt, at det er en kedelig udmelding, men det har været målet fra starten af. Jeg synes, at vi har haft et okay år, sportsligt har det set rigtig fint ud. Jeg var nervøs for, hvor vi skulle ende.
– Man kan se i England, hvor Luton rykkede ud af Premier League, at de ligger til nedrykning nu i Championship, hvilket jeg var nervøs for, om vi kunne ende med det samme efter at have tabt rigtig mange kampe. Men jeg synes, at vi har vist os fra en side, hvor vi sagtens kan være med, og jeg er stolt. Lige nu er vores målsætning opfyldt med at være et top 18-hold, fortæller han begejstret i et interview til Tipsbladet.
Netop det at rykke ned skal man ikke undervurdere, og der har været fokus i Hvidovre på, at der igen skulle genopbygges en vindermentalitet.
– Det er svært at overbevise spillerne om, at vi skal til at vinde fodboldkampe igen. Jeg synes, at vi spillede godt i Superligaen, men vi tabte rigtig mange kampe, og så får man altså det her taber-gen ind under neglene, hvilket jeg synes, vi har håndteret flot.
– Selvfølgelig har der været nogle bump på vejen. Mod B.93, HB Køge og Roskilde, det har da irriteret os, at vi har smidt point i de kampe, men så har vi været dygtige mod de bedste hold.
Søndag skal de et smut til vestkysten, hvor de møder oprykkerne fra Esbjerg, som også spiller med om de fede pladser i 1. division.
– Nu kigger vi på kampen i Esbjerg, hvor vi håber, at vi kan vinde, så vi sikrer os endegyldigt top seks, og hvis det sker, så begynder vi selvfølgelig at kigge opad, siger Peter Lassen.
Hvidovre er aktuelt på femtepladsen i 1. division.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE