På imponerende vis endte Hvidovre IF i sidste sæson med at spille i Superligaen.
Selvom oprykningen var flot, endte klubben med at rykke ned i 1. division igen, hvor de har konsolideret sig som et sub-top hold, hvilket imponerer klubbens direktør Peter Lassen, der frygtede en hårdere skæbne efter nedrykningen.
– Målsætningen er, at vi vil være et top 18-hold i Danmark. Jeg ved godt, at det er en kedelig udmelding, men det har været målet fra starten af. Jeg synes, at vi har haft et okay år, sportsligt har det set rigtig fint ud. Jeg var nervøs for, hvor vi skulle ende.
– Man kan se i England, hvor Luton rykkede ud af Premier League, at de ligger til nedrykning nu i Championship, hvilket jeg var nervøs for, om vi kunne ende med det samme efter at have tabt rigtig mange kampe. Men jeg synes, at vi har vist os fra en side, hvor vi sagtens kan være med, og jeg er stolt. Lige nu er vores målsætning opfyldt med at være et top 18-hold, fortæller han begejstret i et interview til Tipsbladet.
Netop det at rykke ned skal man ikke undervurdere, og der har været fokus i Hvidovre på, at der igen skulle genopbygges en vindermentalitet.
– Det er svært at overbevise spillerne om, at vi skal til at vinde fodboldkampe igen. Jeg synes, at vi spillede godt i Superligaen, men vi tabte rigtig mange kampe, og så får man altså det her taber-gen ind under neglene, hvilket jeg synes, vi har håndteret flot.
– Selvfølgelig har der været nogle bump på vejen. Mod B.93, HB Køge og Roskilde, det har da irriteret os, at vi har smidt point i de kampe, men så har vi været dygtige mod de bedste hold.
Søndag skal de et smut til vestkysten, hvor de møder oprykkerne fra Esbjerg, som også spiller med om de fede pladser i 1. division.
– Nu kigger vi på kampen i Esbjerg, hvor vi håber, at vi kan vinde, så vi sikrer os endegyldigt top seks, og hvis det sker, så begynder vi selvfølgelig at kigge opad, siger Peter Lassen.
Hvidovre er aktuelt på femtepladsen i 1. division.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT