Frustration og uvished.
Hillerød Fodbold er en del af NordicBet Ligaen, men klubben er lige nu blevet forvist fra egen by.
Stadionet i byen opfylder nemlig ikke kravene til at spille i NordicBet Ligaen, da der mangler 800, udover de 200 der er i dag, siddepladser på en tribune, lys samt varme i banen.
Derfor spiller Hillerød lige nu deres hjemmekampe på Right to Dream Park i Farum.
At man skal køre bil i 25 minutter for at komme til en hjemmekamp. Det er uhørt.
Jesper Lolk-NielsenHillerød-formand
Det er noget, der frustrerer Hillerød-formand Jesper Lolk-Nielsen, der i et interview med Tipsbladet undrer sig over kommunens ageren.
– Der sker det uventede, at vi rykkede i NordicBet Ligaen to måneder efter, at vi, Hillerød Fodbold Elite A/S, havde overtaget driften af divisionsholdet i 2022. Vi vidste godt, at vi havde nogle stadionudfordringer, da de ikke lever op til kravene i NordicBet Ligaen. Der startede vi dialogen med kommunen og forvaltningen. Vi fik en 12 måneders dispensation fra Divisionsforeningen til at få opgraderet stadion, så de levede op til kravene i NordicBet Ligaen.
– Vi fandt hurtigt ud af, at der var nogle forskellige udfordringer i forhold til lokalplanen og rettighederne til at sætte en tribune og noget lys op. Der er dertil et krav om, at der skal være varme i banen i NordicBet Ligaen.
– Det viser sig ret hurtigt, at det er svært at få en anerkendelse og en accept fra det kommunale system om at få de her ønsker igennem.
– Vi har gentagne gange fået at vide, at vi må vente med at spille i Hillerød, indtil Favrholm Stadion står færdigt. Et byggeprojekt, der er udarbejdet i samarbejde med FCN, som også er tiltænkt som bruger af stadionet, når det måske står klar i 2029.
Favrholm Stadion er i formandens optik stadig en ”fugl på taget”. Der er mange usikkerheder såvel omkring finansiering som tidsplan, og i det hele taget om, hvem der skal spille på Favrholm Stadion, i og med FCN’s licens tilhører Farum Boldklub, og dermed binder Superliga-holdet til Farum.
– Det er ret svært for os, at vi i fem år skal spille alle vores hjemmekampe på udebane i Farum. Vi har i snart tre år haft mange møder med forvaltningen og kommet med forslag i forhold til opgraderinger og finansiering, men hver gang bliver vores forslag afvist og/eller parkeret med argumenter, som vi ikke mener er baseret på reelle fakta.
– Vi synes bare, at det er svært at få hul igennem til en konstruktiv dialog. Vi synes lidt, at det virker som om vi er en ”sten i skoen”, fordi alt fokus er rettet imod Favrholm Stadion-projektet.
Hillerød-formanden fortæller, at der nærmest bliver fundet flere problemer end løsninger, når han er i dialog med kommunen og forvaltningen.
Han savner at spille i Hillerød, da det giver en særlig sammenhængskraft i byen.
– Hillerød skal spille i Hillerød, hvor vores fans og erhvervsliv er.
– Fodbold samler folk og giver fællesskaber. Det skaber succesoplevelser. Det hele bare lidt udsigtsløs i forhold til at komme tilbage til Hillerød indenfor en overskuelig tidshorisont.
Det undrer formanden, at parterne ikke har kunnet finde hinanden.
– Det er historisk. Det er måske endda verdenshistorie, at vi på tredje sæson ikke har en løsning. At man skal køre bil i 25 minutter for at komme til en hjemmekamp. Det er uhørt.
Et stort spørgsmål er: Hvad vil det rent faktisk koste at gøre Hillerød Stadion godkendt til NordicBet Ligaen?
– Vi snakker om en ny kunstgræsbane med varme og vandingssystem samt lysmaster og midlertidig tribune. Det, mener vi ikke, koster over 25 millioner kroner, og da der allerede er afsat 18,8 millioner i budgettet mener vi ikke, der er langt i mål, og investorkredsen i Hillerød Fodbold Elite er klar på at kigge på en medfinansiering af det resterende beløb. Det kræver dog, at forvaltningen bliver en medspiller og ikke en modspiller, og at arbejdet med lokalplanen sættes i gang nu, og ikke endnu engang forhales.
– Desværre mener forvaltningen, at det koster 40 millioner kroner at opgradere Hillerød Stadion, et tal som vi er helt uforståelige overfor. Vi har været i dialog med kompetente stadionrådgivere, som også mener forvaltningens tal er skudt langt over mål. Vi har derfor flere gange, og desværre uden held, bedt forvaltningen om at få en 3. part til at udarbejde et realistisk budget for opgraderingen.
Men har Hillerød Fodbolds oprykning ikke taget alle folk på sengen?
Ja, det tror jeg. Hvis man ser på det i højere perspektiv, skulle stadionet have været opgraderet løbende gennem årene. Det har stået der i 70 år og har slet ikke fulgt med tiden.
Man bliver taget på sengen, og det, anerkender jeg også, er præmissen.
– Omvendt skulle man have været mere visionær på sport- og kulturdelen, som, jeg synes, hænger meget efter i byen, siger Jesper Lolk-Nielsen til Tipsbladet.
Formanden er ærgerlig over, at der lige nu ikke er udsigt til en løsning, og derfor trækker det op til, at Hillerød igen i den næste sæson skal hjemmekampe i Farum.
Artiklen fortsætter under billedet.
Store konsekvenser
Tipsbladet har rakt ud til politikere i Hillerød Kommune for at høre deres syn på dagen.
Byrådsmedlem i Hillerød Kommune Thomas Elong (Moderaterne) håber, at der kan findes en løsning snarest muligt.
– Det har store konsekvenser for opbakningen fra både sponsorer, holdet og de mange loyale fans. En direkte konsekvens er nu, at Hillerød har de lavest antal tilskuere i hele 1. division på trods af holdets flotte resultater. Derfor arbejder jeg benhårdt for at finde en hurtig politisk løsning, hvor Hillerød kan komme hjem til Hillerød – for fans, holdet, byen, sponsorernes og fællesskabets skyld.
Hillerød-borgmester Kirsten Jensen (Socialdemokratiet) fortæller, at man er klar til at opgradere stadionet, men økonomien skal være på plads først.
– Byrådet har skam sat penge af til den nødvendige bane på stadion, og dermed er det klart, at kommunen vil medfinansiere anlægget, men ikke finansiere hele anlægget. Der skal mere end selve banen til. Der står 18, 8 mio. kr. i budgettet til selve banen, som der kan spilles 1. divisions-opvisningskampe på. Anlægget skal i sin helhed svare til Divisionsforeningens krav.
– Byrådet venter, at HFE melder tilbage om sin interesse i og mulighed for at finansiere resten af de anslåede udgifter, så byrådet kan tage næste skridt. Planarbejdet kan begynde, når finansieringen er klar.
Der er derfor en række tvivlsspørgsmål, som der mangler afklaring på.
Hillerød er nummer syv i NordicBet Ligaen.
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
Manchester United skuffer efter trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG