I Hvidovre IF var der hektik før transfervinduets afslutning den 3. februar.
Klubbens førstemålmand Filip Djukic havde nemlig gjort det klart, at han ønskede en ny udfordring. Den lå i AC Horsens, der købte ham i løbet af sidstedagen på januars transfervindue.
Dermed fik sportschef i Hvidovre IF, Peter Lassen, travlt på sit hotelværelse i Tyrkiet, hvor klubben var på træningslejr.
– Det var faktisk FCK, der ringede til mig. Jeg var i gang med en anden målmand, men lige pludselig røg han et andet sted hen, og så stod jeg i Tyrkiet og lignede et stort spørgsmålstegn: “Hvad fanden gør jeg?”
– Så fik jeg en opringning fra himlen, som gjorde mig så glad. Det var en no brainer, og vi måtte bare have ham med det samme, siger Peter Lassen, der med et grin siger, at han ikke kan huske, hvem den anden målmand var.
Theo Sander, 20 år, fik i løbet af afslutningen på efteråret chancen i FC København, men overbeviste ikke nok til, at han også skulle være der i foråret.
– Selvfølgelig vil jeg gerne bevise noget overfor FCK. Jeg har bevist mig selv i mange situationer, men jeg skal bevise endnu mere her, og det har jeg mulighed for, siger Theo Sander i Viaplays optakt til opgøret mellem Hvidovre IF og FC Fredericia torsdag aften.
Peter Lassen har også stor tro på, at lejeaftalen med Theo Sander, der løber indtil sommer, bliver en stor gevinst.
– Han er et kæmpetalent, der har prøvet en del. Han passer perfekt ind i Hvidodvre og har vist sine evner på træningsbanen. Der var nogle startvanskeligheder i den første kamp (nederlag på 0-4 til B.93, red.), men relationerne med forsvaret skal også lige justeres.
Theo Sander kom til FC København fra AaB i sommeren 2023 og er på kontrakt til sommeren i 2028. Hvidovre IF er på femtepladsen i NordicBet Ligaen inden opgøret med FC Fredericia.
Du kan høre hele interviewet med Peter Lassen i afspilleren ovenfor.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
Ståle Solbakken overvejede at sige op
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT