I Hvidovre IF var der hektik før transfervinduets afslutning den 3. februar.
Klubbens førstemålmand Filip Djukic havde nemlig gjort det klart, at han ønskede en ny udfordring. Den lå i AC Horsens, der købte ham i løbet af sidstedagen på januars transfervindue.
Dermed fik sportschef i Hvidovre IF, Peter Lassen, travlt på sit hotelværelse i Tyrkiet, hvor klubben var på træningslejr.
– Det var faktisk FCK, der ringede til mig. Jeg var i gang med en anden målmand, men lige pludselig røg han et andet sted hen, og så stod jeg i Tyrkiet og lignede et stort spørgsmålstegn: “Hvad fanden gør jeg?”
– Så fik jeg en opringning fra himlen, som gjorde mig så glad. Det var en no brainer, og vi måtte bare have ham med det samme, siger Peter Lassen, der med et grin siger, at han ikke kan huske, hvem den anden målmand var.
Theo Sander, 20 år, fik i løbet af afslutningen på efteråret chancen i FC København, men overbeviste ikke nok til, at han også skulle være der i foråret.
– Selvfølgelig vil jeg gerne bevise noget overfor FCK. Jeg har bevist mig selv i mange situationer, men jeg skal bevise endnu mere her, og det har jeg mulighed for, siger Theo Sander i Viaplays optakt til opgøret mellem Hvidovre IF og FC Fredericia torsdag aften.
Peter Lassen har også stor tro på, at lejeaftalen med Theo Sander, der løber indtil sommer, bliver en stor gevinst.
– Han er et kæmpetalent, der har prøvet en del. Han passer perfekt ind i Hvidodvre og har vist sine evner på træningsbanen. Der var nogle startvanskeligheder i den første kamp (nederlag på 0-4 til B.93, red.), men relationerne med forsvaret skal også lige justeres.
Theo Sander kom til FC København fra AaB i sommeren 2023 og er på kontrakt til sommeren i 2028. Hvidovre IF er på femtepladsen i NordicBet Ligaen inden opgøret med FC Fredericia.
Du kan høre hele interviewet med Peter Lassen i afspilleren ovenfor.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM