De tyske AaB-medejere med den tidligere fodboldspiller Thomas Hitzlsperger i spidsen tager nu alternative midler i brug for at udbrede historien om den nordjyske fodboldhøjborg.
Tre store tyske influencere bliver således en del af investorgruppen i selskabet Sport Strategy Excellence 22 (SE22), som er medejer i AaB.
Det skriver flere tyske medier, herunder Kicker og Bild, hvor det fremgår, at de tre skal være med til at skabe moderne indhold.
Der er tale om Maximilian Stemmler, Anton Rinas og Sascha Hellinger, som går under kaldenavnene "Trymacs", "ViscaBarca" og "UnsympathicTV".
Ifølge Kicker har de tilsammen 6,92 millioner følgere og mere end to milliarder views på YouTube, ligesom de er til stede på andre sociale platforme som Instagram og Twitch.
– Ud over sportslig succes er det vigtigt at støtte klubben i at nå ud til nye fans via forskellige kommunikationsplatforme. Fans og sponsorer ønsker så meget information om deres favoritklub og deres idoler som muligt. Det gælder ikke kun de 90 minutter på banen, siger Thomas Hitzlsperger ifølge Kicker.
Alle de tre influencere er i Tyskland kendt for deres indhold om fodbold på sociale platforme.
Anton "ViscaBarca" Rinas er for eksempel kendt for at lave videoindhold fra stadionbesøg, og på hans sociale platforme kan man se ham posere med alverdens fodboldstjerner, herunder Lionel Messi.
I en story på Instagram har han torsdag fortalt, at han er på vej til Danmark.
Maximilian "Trymacs" Stemmler er allerede involveret i en fodboldklub, idet han har stiftet SSV Hardstuck, som er en amatørklub i Hamburg.
Ifølge Kicker udtaler de tre influencere, at de elsker fodbold, og at de fremover jævnligt vil være til stede, når AaB spiller.
Foruden de tre influencere bliver også Manuel Lopez investor i SE22. Han har blandt andet stiftet sportsmediet spox.com.
På LinkedIn har han delt Kickers nyhed, hvortil AaB-bestyrelsesmedlem og medstifter af SE22 Jan Peters udtrykker sin begejstring over at have fået Manuel Lopez med på vognen.
SE22 har været medejer i AaB siden marts sidste år.
AaB har intet meldt ud om sagen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen