Store influencere skal hjælpe AaB

Ifølge flere tyske medier har AaB's tyske medejere lokket tre store influencere ind i folden.



De tyske AaB-medejere med den tidligere fodboldspiller Thomas Hitzlsperger i spidsen tager nu alternative midler i brug for at udbrede historien om den nordjyske fodboldhøjborg.

Tre store tyske influencere bliver således en del af investorgruppen i selskabet Sport Strategy Excellence 22 (SE22), som er medejer i AaB.

Det skriver flere tyske medier, herunder Kicker og Bild, hvor det fremgår, at de tre skal være med til at skabe moderne indhold.

Der er tale om Maximilian Stemmler, Anton Rinas og Sascha Hellinger, som går under kaldenavnene "Trymacs", "ViscaBarca" og "UnsympathicTV".

Ifølge Kicker har de tilsammen 6,92 millioner følgere og mere end to milliarder views på YouTube, ligesom de er til stede på andre sociale platforme som Instagram og Twitch.

– Ud over sportslig succes er det vigtigt at støtte klubben i at nå ud til nye fans via forskellige kommunikationsplatforme. Fans og sponsorer ønsker så meget information om deres favoritklub og deres idoler som muligt. Det gælder ikke kun de 90 minutter på banen, siger Thomas Hitzlsperger ifølge Kicker.

Alle de tre influencere er i Tyskland kendt for deres indhold om fodbold på sociale platforme.

Anton "ViscaBarca" Rinas er for eksempel kendt for at lave videoindhold fra stadionbesøg, og på hans sociale platforme kan man se ham posere med alverdens fodboldstjerner, herunder Lionel Messi.

I en story på Instagram har han torsdag fortalt, at han er på vej til Danmark.

Maximilian "Trymacs" Stemmler er allerede involveret i en fodboldklub, idet han har stiftet SSV Hardstuck, som er en amatørklub i Hamburg.

Ifølge Kicker udtaler de tre influencere, at de elsker fodbold, og at de fremover jævnligt vil være til stede, når AaB spiller.

Foruden de tre influencere bliver også Manuel Lopez investor i SE22. Han har blandt andet stiftet sportsmediet spox.com.

På LinkedIn har han delt Kickers nyhed, hvortil AaB-bestyrelsesmedlem og medstifter af SE22 Jan Peters udtrykker sin begejstring over at have fået Manuel Lopez med på vognen.

SE22 har været medejer i AaB siden marts sidste år.

AaB har intet meldt ud om sagen.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel lander stort job

Wolfsburg – Bayern

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Det var en af de værste dage

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Liverpool – Chelsea