Det er muligt, at det ikke er de gladeste dage i AaB's historie, men alligevel er der store udsigter for dem. Det forlyder nu, at en investorgruppe har planer i kulissen om at give Aalborg et nyt fodboldstadion.
Det skriver Nordjyske.
Hvis det bliver til noget, så er det meningen, at der skal etableres et nyt fodboldstadion, der hvor travbanen Racing Arena Aalborg er i dag. Det er dog ikke noget, som nogen kilder – heriblandt borgmester Lasse Frimand Jensen (S) – vil bekræfte overfor avisen, som ellers peger på, at det er noget, som de erfarer fra flere sider.
På det nuværende fodboldstadion skal der i stedet for fødderne spilles med hænderne i fremtiden, da et nyt håndboldstadion skal bygges, hvorfor der kan udflyttes fra Gigantium, hvor de har hjemmebane i dag.
Stadig bliver der dog spillet ishockey i Gigantium, som også indeholder en topmoderne ishockey-arena.
Den økonomiske del af projektet hænger ifølge førnævnte avis sammen med, at investorgruppen skal have en accept fra Aalborg Kommune til at udvikle områderne, som handler om at boligerne skal bidrage til realiseringen af stadionplanerne.
AaBs hjemmebane med navnet Aalborg Portland Park har plads til 13.600 tilskuere. Stadionet blev indviet helt tilbage i 1920, og senest i 2002 blev det ombygget.
Efter nedrykningen til 1. division i sidste sæson har AaB haft kurs tilbage mod Superligaen. Dog fik de senest et skuffende resultat mod et bundhold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER