Det er muligt, at det ikke er de gladeste dage i AaB's historie, men alligevel er der store udsigter for dem. Det forlyder nu, at en investorgruppe har planer i kulissen om at give Aalborg et nyt fodboldstadion.
Det skriver Nordjyske.
Hvis det bliver til noget, så er det meningen, at der skal etableres et nyt fodboldstadion, der hvor travbanen Racing Arena Aalborg er i dag. Det er dog ikke noget, som nogen kilder – heriblandt borgmester Lasse Frimand Jensen (S) – vil bekræfte overfor avisen, som ellers peger på, at det er noget, som de erfarer fra flere sider.
På det nuværende fodboldstadion skal der i stedet for fødderne spilles med hænderne i fremtiden, da et nyt håndboldstadion skal bygges, hvorfor der kan udflyttes fra Gigantium, hvor de har hjemmebane i dag.
Stadig bliver der dog spillet ishockey i Gigantium, som også indeholder en topmoderne ishockey-arena.
Den økonomiske del af projektet hænger ifølge førnævnte avis sammen med, at investorgruppen skal have en accept fra Aalborg Kommune til at udvikle områderne, som handler om at boligerne skal bidrage til realiseringen af stadionplanerne.
AaBs hjemmebane med navnet Aalborg Portland Park har plads til 13.600 tilskuere. Stadionet blev indviet helt tilbage i 1920, og senest i 2002 blev det ombygget.
Efter nedrykningen til 1. division i sidste sæson har AaB haft kurs tilbage mod Superligaen. Dog fik de senest et skuffende resultat mod et bundhold. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT