Store planer i Aalborg: Nyt stadion på vej

Endnu er det dog stadig meget små skridt, der lader til at være blevet taget.



Det er muligt, at det ikke er de gladeste dage i AaB's historie, men alligevel er der store udsigter for dem. Det forlyder nu, at en investorgruppe har planer i kulissen om at give Aalborg et nyt fodboldstadion.

Det skriver Nordjyske.

Hvis det bliver til noget, så er det meningen, at der skal etableres et nyt fodboldstadion, der hvor travbanen Racing Arena Aalborg er i dag. Det er dog ikke noget, som nogen kilder – heriblandt borgmester Lasse Frimand Jensen (S) – vil bekræfte overfor avisen, som ellers peger på, at det er noget, som de erfarer fra flere sider.

På det nuværende fodboldstadion skal der i stedet for fødderne spilles med hænderne i fremtiden, da et nyt håndboldstadion skal bygges, hvorfor der kan udflyttes fra Gigantium, hvor de har hjemmebane i dag.

Stadig bliver der dog spillet ishockey i Gigantium, som også indeholder en topmoderne ishockey-arena.

Den økonomiske del af projektet hænger ifølge førnævnte avis sammen med, at investorgruppen skal have en accept fra Aalborg Kommune til at udvikle områderne, som handler om at boligerne skal bidrage til realiseringen af stadionplanerne.

AaBs hjemmebane med navnet Aalborg Portland Park har plads til 13.600 tilskuere. Stadionet blev indviet helt tilbage i 1920, og senest i 2002 blev det ombygget.

Efter nedrykningen til 1. division i sidste sæson har AaB haft kurs tilbage mod Superligaen. Dog fik de senest et skuffende resultat mod et bundhold. Læs mere om det her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Så du det? Wass i helt vild aktion

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bayern München er i pokalfinalen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland