Storroser tidligere Brøndby-talent

Transferen skulle være oppe for Marinus Larsen, der meldes at være på vej til IK Brage. Nu modtager han stor ros fra blandt andet cheftræneren i sin, måske, kommende klub.



Han var en stor profil på diverse ungdomslandshold.

Marinus Larsen har intet mindre end 19 kampe for de danske ungdomslandshold, men det tidligere Børndby-talent fik aldrig sit gennembrud på Vestegnen.

Derfor drog han i 2023 til AC Horsens for at prøve lykken.

I sidste sæson fik han også en glimrende start i 1. divisionsklubben, men under Martin Retivs ledelse er han i denne sæson røget ud i kulden i den storsatsende klub.

Onsdag kom det frem, at han er på vej til et skifte til IK Brage, der spiller i den næstbedste række i Sverige.

Intet er endnu officielt, men klubbens sportsdirektør, Ola Lundin, udtaler sig i rosende vendinger om danskeren til mediet Borlänge Tidning.

– Han er en dansk midtbanespiller, der er meget talentfuld. Vi har en god forståelse for, hvem han er, men ellers vil jeg ikke kommentere på sagen overhovedet.

Men modsat sportsdirektøren, der fatter sig i korthed, vil holdets cheftræner gerne sætte flere ord på det tidligere Brøndby-talent.

– Jeg har kigget lidt på ham. Vi har en liste med forskellige spillere, vi har kigget på, og han er en god midtbanespiller. Jeg har ikke set ham spille kant, men han slår gode indlæg og sparker gode frispark. Han er dygtig, som danskere normalt er, fortæller Janne Mian til Borlänge Tidning.

Marinus Larsen har spillet 32 kampe for AC Horsens, og det er blevet til syv scoringer og tre oplæg. I denne sæson er det imidlertid kun blevet til tre kampe for ‘Den Gule Fare’.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland – AGF

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar