Storroser tidligere Brøndby-talent

Transferen skulle være oppe for Marinus Larsen, der meldes at være på vej til IK Brage. Nu modtager han stor ros fra blandt andet cheftræneren i sin, måske, kommende klub.



Han var en stor profil på diverse ungdomslandshold.

Marinus Larsen har intet mindre end 19 kampe for de danske ungdomslandshold, men det tidligere Børndby-talent fik aldrig sit gennembrud på Vestegnen.

Derfor drog han i 2023 til AC Horsens for at prøve lykken.

I sidste sæson fik han også en glimrende start i 1. divisionsklubben, men under Martin Retivs ledelse er han i denne sæson røget ud i kulden i den storsatsende klub.

Onsdag kom det frem, at han er på vej til et skifte til IK Brage, der spiller i den næstbedste række i Sverige.

Intet er endnu officielt, men klubbens sportsdirektør, Ola Lundin, udtaler sig i rosende vendinger om danskeren til mediet Borlänge Tidning.

– Han er en dansk midtbanespiller, der er meget talentfuld. Vi har en god forståelse for, hvem han er, men ellers vil jeg ikke kommentere på sagen overhovedet.

Men modsat sportsdirektøren, der fatter sig i korthed, vil holdets cheftræner gerne sætte flere ord på det tidligere Brøndby-talent.

– Jeg har kigget lidt på ham. Vi har en liste med forskellige spillere, vi har kigget på, og han er en god midtbanespiller. Jeg har ikke set ham spille kant, men han slår gode indlæg og sparker gode frispark. Han er dygtig, som danskere normalt er, fortæller Janne Mian til Borlänge Tidning.

Marinus Larsen har spillet 32 kampe for AC Horsens, og det er blevet til syv scoringer og tre oplæg. I denne sæson er det imidlertid kun blevet til tre kampe for ‘Den Gule Fare’.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brighton – Manchester United

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk toptræner lander stort job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage