Storroser tidligere Brøndby-talent

Transferen skulle være oppe for Marinus Larsen, der meldes at være på vej til IK Brage. Nu modtager han stor ros fra blandt andet cheftræneren i sin, måske, kommende klub.



Han var en stor profil på diverse ungdomslandshold.

Marinus Larsen har intet mindre end 19 kampe for de danske ungdomslandshold, men det tidligere Børndby-talent fik aldrig sit gennembrud på Vestegnen.

Derfor drog han i 2023 til AC Horsens for at prøve lykken.

I sidste sæson fik han også en glimrende start i 1. divisionsklubben, men under Martin Retivs ledelse er han i denne sæson røget ud i kulden i den storsatsende klub.

Onsdag kom det frem, at han er på vej til et skifte til IK Brage, der spiller i den næstbedste række i Sverige.

Intet er endnu officielt, men klubbens sportsdirektør, Ola Lundin, udtaler sig i rosende vendinger om danskeren til mediet Borlänge Tidning.

– Han er en dansk midtbanespiller, der er meget talentfuld. Vi har en god forståelse for, hvem han er, men ellers vil jeg ikke kommentere på sagen overhovedet.

Men modsat sportsdirektøren, der fatter sig i korthed, vil holdets cheftræner gerne sætte flere ord på det tidligere Brøndby-talent.

– Jeg har kigget lidt på ham. Vi har en liste med forskellige spillere, vi har kigget på, og han er en god midtbanespiller. Jeg har ikke set ham spille kant, men han slår gode indlæg og sparker gode frispark. Han er dygtig, som danskere normalt er, fortæller Janne Mian til Borlänge Tidning.

Marinus Larsen har spillet 32 kampe for AC Horsens, og det er blevet til syv scoringer og tre oplæg. I denne sæson er det imidlertid kun blevet til tre kampe for ‘Den Gule Fare’.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FC Midtjylland – AC Horsens

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob