Storroser tidligere Brøndby-talent

Transferen skulle være oppe for Marinus Larsen, der meldes at være på vej til IK Brage. Nu modtager han stor ros fra blandt andet cheftræneren i sin, måske, kommende klub.



Han var en stor profil på diverse ungdomslandshold.

Marinus Larsen har intet mindre end 19 kampe for de danske ungdomslandshold, men det tidligere Børndby-talent fik aldrig sit gennembrud på Vestegnen.

Derfor drog han i 2023 til AC Horsens for at prøve lykken.

I sidste sæson fik han også en glimrende start i 1. divisionsklubben, men under Martin Retivs ledelse er han i denne sæson røget ud i kulden i den storsatsende klub.

Onsdag kom det frem, at han er på vej til et skifte til IK Brage, der spiller i den næstbedste række i Sverige.

Intet er endnu officielt, men klubbens sportsdirektør, Ola Lundin, udtaler sig i rosende vendinger om danskeren til mediet Borlänge Tidning.

– Han er en dansk midtbanespiller, der er meget talentfuld. Vi har en god forståelse for, hvem han er, men ellers vil jeg ikke kommentere på sagen overhovedet.

Men modsat sportsdirektøren, der fatter sig i korthed, vil holdets cheftræner gerne sætte flere ord på det tidligere Brøndby-talent.

– Jeg har kigget lidt på ham. Vi har en liste med forskellige spillere, vi har kigget på, og han er en god midtbanespiller. Jeg har ikke set ham spille kant, men han slår gode indlæg og sparker gode frispark. Han er dygtig, som danskere normalt er, fortæller Janne Mian til Borlänge Tidning.

Marinus Larsen har spillet 32 kampe for AC Horsens, og det er blevet til syv scoringer og tre oplæg. I denne sæson er det imidlertid kun blevet til tre kampe for ‘Den Gule Fare’.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..