Storroser tidligere Brøndby-talent

Transferen skulle være oppe for Marinus Larsen, der meldes at være på vej til IK Brage. Nu modtager han stor ros fra blandt andet cheftræneren i sin, måske, kommende klub.



Han var en stor profil på diverse ungdomslandshold.

Marinus Larsen har intet mindre end 19 kampe for de danske ungdomslandshold, men det tidligere Børndby-talent fik aldrig sit gennembrud på Vestegnen.

Derfor drog han i 2023 til AC Horsens for at prøve lykken.

I sidste sæson fik han også en glimrende start i 1. divisionsklubben, men under Martin Retivs ledelse er han i denne sæson røget ud i kulden i den storsatsende klub.

Onsdag kom det frem, at han er på vej til et skifte til IK Brage, der spiller i den næstbedste række i Sverige.

Intet er endnu officielt, men klubbens sportsdirektør, Ola Lundin, udtaler sig i rosende vendinger om danskeren til mediet Borlänge Tidning.

– Han er en dansk midtbanespiller, der er meget talentfuld. Vi har en god forståelse for, hvem han er, men ellers vil jeg ikke kommentere på sagen overhovedet.

Men modsat sportsdirektøren, der fatter sig i korthed, vil holdets cheftræner gerne sætte flere ord på det tidligere Brøndby-talent.

– Jeg har kigget lidt på ham. Vi har en liste med forskellige spillere, vi har kigget på, og han er en god midtbanespiller. Jeg har ikke set ham spille kant, men han slår gode indlæg og sparker gode frispark. Han er dygtig, som danskere normalt er, fortæller Janne Mian til Borlänge Tidning.

Marinus Larsen har spillet 32 kampe for AC Horsens, og det er blevet til syv scoringer og tre oplæg. I denne sæson er det imidlertid kun blevet til tre kampe for ‘Den Gule Fare’.







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Sætter klar målsætning



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diant Ramaj skal videre

Vil ikke juble i Parken

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen