Stortalent spiller i DK: Har klausul på 20 procent

16-årig rumæner skiftede til AC Horsens i sommer, og bliver han en succes i Danmark, tilgodeses hans tidligere klub.



AC Horsens hentede i sommerens transfervindue den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der regnes som et af de helt store talenter i hjemlandet, og han er en spiller, man har store forhåbninger til i AC Horsens, hvor han foreløbig er en del af ungdomsholdet.

Hvis han bliver en stor succes i AC Horsens, bliver han solgt til en større klub på et tidspunkt. Det er den aftale, der gives hånd på, når et stort talent kommer til Danmark fra udlandet.

Hvis det sker, bliver det en stor dag i Tudor Cocus barndomsklub FC Player.

– Jeg kan fortælle, at vi har en videresalgsklausul på 20 procent, siger Octavian Marin, der er direktør i FC Player, til GSP.

Ifølge det rumænske medie Prosport betalte AC Horsens i sommer to millioner kroner for Tudor Cocu, men det beløb vil FC Player-direktøren hverken be- eller afkræfte.

– Jeg ville ønske, jeg kunne sige det, men jeg har tavshedspligt. Men jeg tror, at Tudors transfer er rekord i Rumænien for en 16-årig spiller, fortæller Octavian Marin.

Og hvem er så Tudor Cocu? Foreløbig er han selvsagt et relativt ubeskrevet blad i dansk fodbold, men Marin kender ham naturligvis indgående.

– Han er en meget stærk midtstopper for sin alder, og så er han intelligent som sjældent set. Han er 16 år og spiller på U19-holdet. Han er 185 centimeter, og af en eller anden årsag bliver han i mange lande betragtet som for lav til at spille midtstopper. Jeg tror også, han har evnerne til at spille på den centrale midtbane og spille som Rodri. Han minder lidt om ham, lyder det fra Octavian Marin.

Tudor Cocu blev før skiftet til AC Horsens sat i forbindelse med store klubber som Atletico Madrid, Sampdoria og Genoa.





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Gigantisk AGF-koks!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

FC Midtjylland – AGF

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden