AC Horsens hentede i sommerens transfervindue den blot 16-årige rumæner Tudor Cocu, der regnes som et af de helt store talenter i hjemlandet, og han er en spiller, man har store forhåbninger til i AC Horsens, hvor han foreløbig er en del af ungdomsholdet.
Hvis han bliver en stor succes i AC Horsens, bliver han solgt til en større klub på et tidspunkt. Det er den aftale, der gives hånd på, når et stort talent kommer til Danmark fra udlandet.
Hvis det sker, bliver det en stor dag i Tudor Cocus barndomsklub FC Player.
– Jeg kan fortælle, at vi har en videresalgsklausul på 20 procent, siger Octavian Marin, der er direktør i FC Player, til GSP.
Ifølge det rumænske medie Prosport betalte AC Horsens i sommer to millioner kroner for Tudor Cocu, men det beløb vil FC Player-direktøren hverken be- eller afkræfte.
– Jeg ville ønske, jeg kunne sige det, men jeg har tavshedspligt. Men jeg tror, at Tudors transfer er rekord i Rumænien for en 16-årig spiller, fortæller Octavian Marin.
Og hvem er så Tudor Cocu? Foreløbig er han selvsagt et relativt ubeskrevet blad i dansk fodbold, men Marin kender ham naturligvis indgående.
– Han er en meget stærk midtstopper for sin alder, og så er han intelligent som sjældent set. Han er 16 år og spiller på U19-holdet. Han er 185 centimeter, og af en eller anden årsag bliver han i mange lande betragtet som for lav til at spille midtstopper. Jeg tror også, han har evnerne til at spille på den centrale midtbane og spille som Rodri. Han minder lidt om ham, lyder det fra Octavian Marin.
Tudor Cocu blev før skiftet til AC Horsens sat i forbindelse med store klubber som Atletico Madrid, Sampdoria og Genoa.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER