Han har spillet i Lyngby siden sommeren 2010, men nu er det slut for Mathias Tauber, der tirsdag blev opsagt i Lyngby Boldklub.
Den 33-årige forsvarsprofil, der i mange år har været anfører for Lyngby, kom ifølge eget udsagn på kant med træner Mark Strudal, og så endte det med et farvel til Lyngby et halvt år før kontraktudløb.
Til bold.dk fortæller den rutinerede forsvarsspiller nu sin side af sagen.
Problemerne stammer blandt andet fra en kamp mod FC Roskilde, hvor Mathias Tauber få minutter før opgøret fandt ud af, at han ikke længere var anfører i klubben. Den efterfølgende mandag gjorde han det så klart, at han ikke ønskede at være en del af anførergruppen, fordi forløbet havde været imod Taubers egne værdier. Han ville dog gerne stadig spille for klubben.
Det medførte ifølge Tauber en bortvisning fra træner Mark Strudal, der for en lille uges tid bekræftede over for BT, at Tauber var på vej ud af klubben.
– Jeg må indrømme, at jeg er rystet over denne behandling.
– Jeg har været anfører i seks og et halvt år, og det har jeg været stolt af, og jeg også kan læse, at klubben har været tilfredse med min måde at håndtere det på.
– Jeg har virkelig sat pris på Lyngby, men man glemmer åbenbart hurtigt i fodbold, og det her var så takken efter mange gode år. Jeg er skuffet over den måde, som Mark og ledelsen har håndteret det her på, siger Mathias Tauber til bold.dk.
Mark Strudal forklarer over for bold.dk, at han ikke har nogen kommentar til kritikken fra Mathias Tauber, da sagen for ham at se er lukket. Da den var åben, havde han i øvrigt heller ingen kommentarer, da BT spurgte til sagen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
TOPNYHED
