Han har spillet i Lyngby siden sommeren 2010, men nu er det slut for Mathias Tauber, der tirsdag blev opsagt i Lyngby Boldklub.
Den 33-årige forsvarsprofil, der i mange år har været anfører for Lyngby, kom ifølge eget udsagn på kant med træner Mark Strudal, og så endte det med et farvel til Lyngby et halvt år før kontraktudløb.
Til bold.dk fortæller den rutinerede forsvarsspiller nu sin side af sagen.
Problemerne stammer blandt andet fra en kamp mod FC Roskilde, hvor Mathias Tauber få minutter før opgøret fandt ud af, at han ikke længere var anfører i klubben. Den efterfølgende mandag gjorde han det så klart, at han ikke ønskede at være en del af anførergruppen, fordi forløbet havde været imod Taubers egne værdier. Han ville dog gerne stadig spille for klubben.
Det medførte ifølge Tauber en bortvisning fra træner Mark Strudal, der for en lille uges tid bekræftede over for BT, at Tauber var på vej ud af klubben.
– Jeg må indrømme, at jeg er rystet over denne behandling.
– Jeg har været anfører i seks og et halvt år, og det har jeg været stolt af, og jeg også kan læse, at klubben har været tilfredse med min måde at håndtere det på.
– Jeg har virkelig sat pris på Lyngby, men man glemmer åbenbart hurtigt i fodbold, og det her var så takken efter mange gode år. Jeg er skuffet over den måde, som Mark og ledelsen har håndteret det her på, siger Mathias Tauber til bold.dk.
Mark Strudal forklarer over for bold.dk, at han ikke har nogen kommentar til kritikken fra Mathias Tauber, da sagen for ham at se er lukket. Da den var åben, havde han i øvrigt heller ingen kommentarer, da BT spurgte til sagen.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
AtlĂ©tico lurer pĂĄ angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Landsholdet forsinket
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Uventet skifte?
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Meldes varm pĂĄ ombejlet dansk stjerne
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
INTERVIEW
