Tidl. AGF’er skifter klub: Det er meget spøjst

Den tidligere AGF-keeper Kasper Kristensen er lige skiftet til Esbjerg, og her bliver han genforenet med sin tidligere holdkammerat Daniel Gadegaard fra AGF-tiden. Han siger til Tipsbladet, at det er sjovt, at to tidligere AGF-målmænd er samlet i Esbjerg.



Esbjerg har oprustet på keeperpositionen, da den nye NordicBet Liga-klub har skrevet kontrakt med den tidligere AGF-keeper Kasper Kristensen til sommeren 2026.

Kristensen har senest været en del af FC Helsingør, og han kan skrive Superliga-kampe for AGF på cv'et.

Tipsbladet har talt med den nye Esbjerg-keeper, og han jubler over skiftet.

– Vi har snakket om det i et stykke tid over sommeren. De stod og manglede en målmand, og så snakkede jeg med trænerteamet. Det er jo en klub, der har været noget rod i, men det virker til, at det er på vej i den rigtige retning. Det var tiltalende og lød spændende, siger Kasper Kristensen til Tipsbladet.

Kristensen glæder sig til at komme i aktion for sin nye klub, men den tidligere Superliga-klub regner ikke med at komme tilbage i den bedste række med det samme.

– De ved nok, at det ikke hedder Superliga-oprykning i den kommende sæson. Det handler om at stabilisere sig i 1. division og komme tilbage på ret køl. Det er målsætningen for klubbens vedkommende.

24-årige Kristensen fortæller, at han var i dialog med flere danske klubber, men Esbjerg var det rigtige valg for ham. Den tidligere Superliga-keeper er også blevet taget godt imod.

– Det har været en rigtig god stemning og en fin klub. Der er sultne spillere, men måske kan der måske være en lille smule mangel på erfaring, hvis man kigger på alder. Der er dog en masse gode fyre i truppen, så jeg er sikker på, at det nok skal blive rigtig fint.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Sjovt gensyn
Esbjerg er glad for tidligere AGF-keepere. Den tidligere AGF-keeper Daniel Gadegaard er nemlig allerede en del af klubben, og det er sjovt, at Kristensen bliver genforenet med Gadegaard.

– Vi har trænet utallige gange sammen på ungdomsholdene i AGF, så vi kender hinanden rigtig godt. Det er godt, at jeg kender én.

– Det er meget spøjst, at to AGF-keepere er i Esbjerg. Det gør også, at vi skal arbejde lidt tættere sammen. Det er fedt.

Hvis alt går op i en højere enhed, kunne det være fedt at spille i Superligaen med Esbjerg en dag, siger keeperen.

– Nu tager vi en sæson ad gangen, men på sigt kunne det være rigtig sjovt, hvis Esbjerg kunne komme tilbage i Superligaen. Det tror jeg, at alle drømmer om. Det kunne selvfølgelig fedt at håbe på, at det var med mig mellem stængerne, siger Kasper Kristensen til Tipsbladet.

Esbjerg indleder NordicBet Ligaen med et stort opgør mod OB.

Kristensen nåede at spille seks Superliga-kampe for AGF, og han har også en fortid i Trelleborg.



Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Vild med ny Eriksen-løsning

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

De vil hente Andreas Maxsø

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Neestrup overrasker med sin startopstilling

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

FCM-stjerne færdig for i år

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Her kan du se Villarreal mod FC København

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP