Tidl. Superliga-profiler er færdige i Sønderjyske

Den tidligere Superliga-klub Sønderjyske siger efter sæsonen farvel til seks spillere.



De kæmper stadig for at komme tilbage i Superligaen og er aktuelt tre point efter Hvidovre med to runder igen NordicBet Ligaen, og uden for banen skal der træffes beslutning, efterhånden som sæsonen går på hæld.

Og de beslutning har Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen så småt truffet.

Klubben har tidligere i dag meldt ud, at man forlænger med de to tidligere Superliga-spillere Marc Dal Hende og Jonas Thorsen. Begge rutinerede og gode spillere. Men der også spillere, som må forlade Haderslev-klubben denne sommer.

På sin hjemmeside fortæller Sønderjyske, at det ligger fast, at man tager afsked med seks spillere, der har kontraktudløb denne sommer.

Tre af dem er er lejespillere i form af Brøndbys Rasmus Wikström, FCK's Orri Oskarsson samt Abdoul Salam Toure.

Derudover er et farvel til unge Magnus Nissen, mens også to tidligere Superliga-profiler er færdige i Sønderjyske, da deres aftaler løber ud.

Der er tale om de to tidligere FC Midtjylland-spillere Mads Albæk og Patrick Banggaard Jensen, der begge efter gode præstationer i Superligaen og FC Midtjylland blev solgt til udlandet, inden de kom retur til Danmark og Sønderjyske.

Albæk er blevet 33 år. Patrick Banggaard, 29 år, har været skadet i to år og ikke har spillet siden sæsonen 2020/2021. 

. Mads Albæk har spillet en stor rolle i Sønderjyske Fodbold i sine fire år i klubben, og han har spillet sig ind i klubbens historiebøger med både pokaltriumf og en plads i Klub-100. Samtidig har han som viceanfører og sit åbne sind været en stor personlighed, som vi kommer til savne, og vi ønsker ham og familien alt det bedste fremover, siger sportsdirektør Esben Hansen og forklarer om Banggaard.

– Patrick Banggaard skal huskes for de ting, han udrettede i sine to første sæsoner i klubben, inden en træls skade satte en stopper for hans rolle inde på banen. Han var mere eller mindre fast mand på holdkortet og spillede også en afgørende rolle, da klubben vandt pokalguldet i 2020, så han har efterladt sig et solidt aftryk i klubben. Vi ønsker ham og familien alt det bedste.

Sønderjyske rykker op i Superligaen, hvis man i de sidste to runder af NordicBet Ligaen henter mindst fire point mere end Hvidovre. Ellers tager Per Frandsens tropper pladsen i Superligaen, hvor Vejle allerede er nyt hold fra den kommende sæson.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona klager til UEFA

Nu er han tilbage for Brøndby

Hård kritik af FCM-profil

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

– Går det galt, går det rigtig galt!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Afviser korruptionsanklager efter skandale

– Det er en katastrofe for Brøndby

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘De har grinet deres røv i laser’

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld