De kæmper stadig for at komme tilbage i Superligaen og er aktuelt tre point efter Hvidovre med to runder igen NordicBet Ligaen, og uden for banen skal der træffes beslutning, efterhånden som sæsonen går på hæld.
Og de beslutning har Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen så småt truffet.
Klubben har tidligere i dag meldt ud, at man forlænger med de to tidligere Superliga-spillere Marc Dal Hende og Jonas Thorsen. Begge rutinerede og gode spillere. Men der også spillere, som må forlade Haderslev-klubben denne sommer.
På sin hjemmeside fortæller Sønderjyske, at det ligger fast, at man tager afsked med seks spillere, der har kontraktudløb denne sommer.
Tre af dem er er lejespillere i form af Brøndbys Rasmus Wikström, FCK's Orri Oskarsson samt Abdoul Salam Toure.
Derudover er et farvel til unge Magnus Nissen, mens også to tidligere Superliga-profiler er færdige i Sønderjyske, da deres aftaler løber ud.
Der er tale om de to tidligere FC Midtjylland-spillere Mads Albæk og Patrick Banggaard Jensen, der begge efter gode præstationer i Superligaen og FC Midtjylland blev solgt til udlandet, inden de kom retur til Danmark og Sønderjyske.
Albæk er blevet 33 år. Patrick Banggaard, 29 år, har været skadet i to år og ikke har spillet siden sæsonen 2020/2021.
. Mads Albæk har spillet en stor rolle i Sønderjyske Fodbold i sine fire år i klubben, og han har spillet sig ind i klubbens historiebøger med både pokaltriumf og en plads i Klub-100. Samtidig har han som viceanfører og sit åbne sind været en stor personlighed, som vi kommer til savne, og vi ønsker ham og familien alt det bedste fremover, siger sportsdirektør Esben Hansen og forklarer om Banggaard.
– Patrick Banggaard skal huskes for de ting, han udrettede i sine to første sæsoner i klubben, inden en træls skade satte en stopper for hans rolle inde på banen. Han var mere eller mindre fast mand på holdkortet og spillede også en afgørende rolle, da klubben vandt pokalguldet i 2020, så han har efterladt sig et solidt aftryk i klubben. Vi ønsker ham og familien alt det bedste.
Sønderjyske rykker op i Superligaen, hvis man i de sidste to runder af NordicBet Ligaen henter mindst fire point mere end Hvidovre. Ellers tager Per Frandsens tropper pladsen i Superligaen, hvor Vejle allerede er nyt hold fra den kommende sæson.
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
FC Midtjylland jagter kvartfinalen i Europa League
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
MEDIE
Nu dukker første historie op
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
Liverpool vender dobbeltopgøret
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER