Tidl. Superliga-profiler er færdige i Sønderjyske

Den tidligere Superliga-klub Sønderjyske siger efter sæsonen farvel til seks spillere.



De kæmper stadig for at komme tilbage i Superligaen og er aktuelt tre point efter Hvidovre med to runder igen NordicBet Ligaen, og uden for banen skal der træffes beslutning, efterhånden som sæsonen går på hæld.

Og de beslutning har Sønderjyske-sportsdirektør Esben Hansen så småt truffet.

Klubben har tidligere i dag meldt ud, at man forlænger med de to tidligere Superliga-spillere Marc Dal Hende og Jonas Thorsen. Begge rutinerede og gode spillere. Men der også spillere, som må forlade Haderslev-klubben denne sommer.

På sin hjemmeside fortæller Sønderjyske, at det ligger fast, at man tager afsked med seks spillere, der har kontraktudløb denne sommer.

Tre af dem er er lejespillere i form af Brøndbys Rasmus Wikström, FCK's Orri Oskarsson samt Abdoul Salam Toure.

Derudover er et farvel til unge Magnus Nissen, mens også to tidligere Superliga-profiler er færdige i Sønderjyske, da deres aftaler løber ud.

Der er tale om de to tidligere FC Midtjylland-spillere Mads Albæk og Patrick Banggaard Jensen, der begge efter gode præstationer i Superligaen og FC Midtjylland blev solgt til udlandet, inden de kom retur til Danmark og Sønderjyske.

Albæk er blevet 33 år. Patrick Banggaard, 29 år, har været skadet i to år og ikke har spillet siden sæsonen 2020/2021. 

. Mads Albæk har spillet en stor rolle i Sønderjyske Fodbold i sine fire år i klubben, og han har spillet sig ind i klubbens historiebøger med både pokaltriumf og en plads i Klub-100. Samtidig har han som viceanfører og sit åbne sind været en stor personlighed, som vi kommer til savne, og vi ønsker ham og familien alt det bedste fremover, siger sportsdirektør Esben Hansen og forklarer om Banggaard.

– Patrick Banggaard skal huskes for de ting, han udrettede i sine to første sæsoner i klubben, inden en træls skade satte en stopper for hans rolle inde på banen. Han var mere eller mindre fast mand på holdkortet og spillede også en afgørende rolle, da klubben vandt pokalguldet i 2020, så han har efterladt sig et solidt aftryk i klubben. Vi ønsker ham og familien alt det bedste.

Sønderjyske rykker op i Superligaen, hvis man i de sidste to runder af NordicBet Ligaen henter mindst fire point mere end Hvidovre. Ellers tager Per Frandsens tropper pladsen i Superligaen, hvor Vejle allerede er nyt hold fra den kommende sæson.





FC København interesseret i Jonas Kersken




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi