HB Køge har fundet afløseren for Daniel Agger, og det bliver en anden tidligere dansk landsholdsspiller, der skal stå i spidsen for NordicBet Liga-klubben.
Valget er således faldet på 35-årige Nicklas Pedersen, der som aktiv nåede 13 A-landskampe for Danmark. Han tørnede ud for klubber som Herfølge Boldklub, FC Nordsjælland, FC Groningen og Gent.
Nicklas Pedersen forfremmes fra et job som U17-træner til HB Køge.
– Nicklas har allerede bevist sit værd i klubben med imponerende resultater for vores U17-hold. Samtidig har han stor erfaring fra sin spillerkarriere. Han er dygtig til at videreformidle sin viden og bruge den aktivt i sit trænerarbejde. Han passer perfekt ind i vores nye strategi med fokus på lokale og regionale talenter syd for København. Vi føler os overbeviste om, at han er den rette mand for klubben og den retning, vi nu skal i, siger HB Køge-direktør Per Rud.
Den tidligere angriber ser frem til sin nye tjans i HB Køge.
– Det er en stor chance for mig at få, og det er også et kæmpe ansvar at blive cheftræner for HB Køge. Men jeg ved også, at jeg har så mange dygtige og gode mennesker omkring mig til at støtte. Det gør mig tryg, siger Nicklas Pedersen og fortsætter:
– Tidligere var jeg fodboldspiller. Dengang passede man bare sin egen butik. Som træner skal du tænke på alle andre end dig selv. Jeg er helt afklaret med, at jeg bliver frontfigur, men det bliver et fælles projekt at forløse det spændende potentiale, der er lige nu i flere af vores årgange. Det bliver ikke et one-man-show. Vi lykkes kun, hvis vi gør det sammen: Trænere, ledere, medarbejdere – plus de mange frivillige og de lokale virksomheder.
Nicklas Pedersen får Gregg Ryder som assistenttræner.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT