HB Køge har fundet afløseren for Daniel Agger, og det bliver en anden tidligere dansk landsholdsspiller, der skal stå i spidsen for NordicBet Liga-klubben.
Valget er således faldet på 35-årige Nicklas Pedersen, der som aktiv nåede 13 A-landskampe for Danmark. Han tørnede ud for klubber som Herfølge Boldklub, FC Nordsjælland, FC Groningen og Gent.
Nicklas Pedersen forfremmes fra et job som U17-træner til HB Køge.
– Nicklas har allerede bevist sit værd i klubben med imponerende resultater for vores U17-hold. Samtidig har han stor erfaring fra sin spillerkarriere. Han er dygtig til at videreformidle sin viden og bruge den aktivt i sit trænerarbejde. Han passer perfekt ind i vores nye strategi med fokus på lokale og regionale talenter syd for København. Vi føler os overbeviste om, at han er den rette mand for klubben og den retning, vi nu skal i, siger HB Køge-direktør Per Rud.
Den tidligere angriber ser frem til sin nye tjans i HB Køge.
– Det er en stor chance for mig at få, og det er også et kæmpe ansvar at blive cheftræner for HB Køge. Men jeg ved også, at jeg har så mange dygtige og gode mennesker omkring mig til at støtte. Det gør mig tryg, siger Nicklas Pedersen og fortsætter:
– Tidligere var jeg fodboldspiller. Dengang passede man bare sin egen butik. Som træner skal du tænke på alle andre end dig selv. Jeg er helt afklaret med, at jeg bliver frontfigur, men det bliver et fælles projekt at forløse det spændende potentiale, der er lige nu i flere af vores årgange. Det bliver ikke et one-man-show. Vi lykkes kun, hvis vi gør det sammen: Trænere, ledere, medarbejdere – plus de mange frivillige og de lokale virksomheder.
Nicklas Pedersen får Gregg Ryder som assistenttræner.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
‘Det er ufatteligt imponerende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
Messi sætter ord på vildt drama
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Tuchel forsvarer sin taktik
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT