HB Køge har fundet afløseren for Daniel Agger, og det bliver en anden tidligere dansk landsholdsspiller, der skal stå i spidsen for NordicBet Liga-klubben.
Valget er således faldet på 35-årige Nicklas Pedersen, der som aktiv nåede 13 A-landskampe for Danmark. Han tørnede ud for klubber som Herfølge Boldklub, FC Nordsjælland, FC Groningen og Gent.
Nicklas Pedersen forfremmes fra et job som U17-træner til HB Køge.
– Nicklas har allerede bevist sit værd i klubben med imponerende resultater for vores U17-hold. Samtidig har han stor erfaring fra sin spillerkarriere. Han er dygtig til at videreformidle sin viden og bruge den aktivt i sit trænerarbejde. Han passer perfekt ind i vores nye strategi med fokus på lokale og regionale talenter syd for København. Vi føler os overbeviste om, at han er den rette mand for klubben og den retning, vi nu skal i, siger HB Køge-direktør Per Rud.
Den tidligere angriber ser frem til sin nye tjans i HB Køge.
– Det er en stor chance for mig at få, og det er også et kæmpe ansvar at blive cheftræner for HB Køge. Men jeg ved også, at jeg har så mange dygtige og gode mennesker omkring mig til at støtte. Det gør mig tryg, siger Nicklas Pedersen og fortsætter:
– Tidligere var jeg fodboldspiller. Dengang passede man bare sin egen butik. Som træner skal du tænke på alle andre end dig selv. Jeg er helt afklaret med, at jeg bliver frontfigur, men det bliver et fælles projekt at forløse det spændende potentiale, der er lige nu i flere af vores årgange. Det bliver ikke et one-man-show. Vi lykkes kun, hvis vi gør det sammen: Trænere, ledere, medarbejdere – plus de mange frivillige og de lokale virksomheder.
Nicklas Pedersen får Gregg Ryder som assistenttræner.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Skylder FC København penge – straffes hårdt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Colombia – DR Congo
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-vækkeuret: Messi skrev historie
INTERVIEW