HB Køge har fundet afløseren for Daniel Agger, og det bliver en anden tidligere dansk landsholdsspiller, der skal stå i spidsen for NordicBet Liga-klubben.
Valget er således faldet på 35-årige Nicklas Pedersen, der som aktiv nåede 13 A-landskampe for Danmark. Han tørnede ud for klubber som Herfølge Boldklub, FC Nordsjælland, FC Groningen og Gent.
Nicklas Pedersen forfremmes fra et job som U17-træner til HB Køge.
– Nicklas har allerede bevist sit værd i klubben med imponerende resultater for vores U17-hold. Samtidig har han stor erfaring fra sin spillerkarriere. Han er dygtig til at videreformidle sin viden og bruge den aktivt i sit trænerarbejde. Han passer perfekt ind i vores nye strategi med fokus på lokale og regionale talenter syd for København. Vi føler os overbeviste om, at han er den rette mand for klubben og den retning, vi nu skal i, siger HB Køge-direktør Per Rud.
Den tidligere angriber ser frem til sin nye tjans i HB Køge.
– Det er en stor chance for mig at få, og det er også et kæmpe ansvar at blive cheftræner for HB Køge. Men jeg ved også, at jeg har så mange dygtige og gode mennesker omkring mig til at støtte. Det gør mig tryg, siger Nicklas Pedersen og fortsætter:
– Tidligere var jeg fodboldspiller. Dengang passede man bare sin egen butik. Som træner skal du tænke på alle andre end dig selv. Jeg er helt afklaret med, at jeg bliver frontfigur, men det bliver et fælles projekt at forløse det spændende potentiale, der er lige nu i flere af vores årgange. Det bliver ikke et one-man-show. Vi lykkes kun, hvis vi gør det sammen: Trænere, ledere, medarbejdere – plus de mange frivillige og de lokale virksomheder.
Nicklas Pedersen får Gregg Ryder som assistenttræner.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
EKSKLUSIVT