For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
Stor ros til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
