For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
