For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
