For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
