Tidligere Esbjerg-boss: Klubben er begravet i lort

Esbjerg fB’s tidligere sportsdirektør Ted van Leeuwen kalder det bedrøveligt, hvad der sker i hans tidligere klub.



For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division. 

Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.

Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.

Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.

– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.

– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.

Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta. 

Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.

– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.

Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute. 

– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.

Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.

– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.

Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30. 





Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Legender med dyster melding

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Den værste i 18 år – de overvejer det

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: OB køber ny profil for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Verdensstjernes søn landet i København

‘Det kommer aldrig til at ske’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Michael Carrick storhylder

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kongerne af transfervinduet

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Nærmer sig aftale