For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
Derfor vinder Brøndby ikke guld
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
Kæmper mod uret
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
