Tidligere Esbjerg-boss: Klubben er begravet i lort

Esbjerg fB’s tidligere sportsdirektør Ted van Leeuwen kalder det bedrøveligt, hvad der sker i hans tidligere klub.



For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division. 

Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.

Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.

Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.

– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.

– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.

Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta. 

Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.

– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.

Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute. 

– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.

Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.

– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.

Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30. 





LIVE

TransferLIVE: Rezan Corlu træner med i dansk klub

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

‘Han ligner en spiller for FC København’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

LIVE: FC Midtjylland – GNK Dinamo Zagreb

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Lille FCM-trup – melder profil langtidsskadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Her kan du se FC Midtjylland mod GNK Dinamo Zagreb

Stor Barcelona-avis kritiserer FC København-fans

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Godt nyt til Brøndby – nu er han på plads

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Søgte på Brøndby-stjerne: ‘En hård, hård negl’

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby

Ingen kontakt med AGF

Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Målmand på boligjagt i København

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

På vej til FCK? Revses efter mulig afskedskamp

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Transferdrama – byder 10 kroner for stjernespiller

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek

– Et kanon sted for ham

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile

Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn

Medie: FC København nægter

Døde med støvlerne på – stor genistreg, Neestrup!

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Danmark møder håndboldmæssigt spejlbillede

United eller Liverpool? Køb billetter her

Floppede stort i Superligaen – her er den nye klub

FCM-profil tabte 14 kilo – frygtede at miste benet

Hylder historiske Dadason: ‘Han kan erobre verden’

Dadason: ‘Min telefon er blown up’

Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring

Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt

Brugbar pointdeling i Herning

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne