For tre år siden sikrede Esbjerg fB sig bronze i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Onsdag kan vestjyderne rykke ned i 2. division.
Det er en nedtur af nærmest uhørte dimensioner, der har ramt traditionsklubben, og onsdag kan den sportslige katastrofe være total, hvis Fremad Amager vinder udekampen på Blue Water Arena.
Esbjergs sammenbrud har fået det meste af Danmark til at måbe, og i udlandet er der ligeledes blevet lagt mærke til nedturen.
Ted van Leeuwen, der var sportsdirketør i Esbjerg fB fra 2016 til 2018, følger hver weekend sin tidligere klub fra sit hjem i Holland, og det smerter ham at se, hvad der foregår.
– Esbjerg er begravet i lort. Det er meget, meget trist for mig at se, siger Ted van Leeuwen til Tipsbladet.
– Jeg er stadig i kontakt med mange fra min tid i Esbjerg. Mange spillere, som var i klubben dengang, ringer til mig og spørger; “hvad foregår der i Esbjerg?” Det er en klub, der bor i hjertet på mange, og derfor er der så mange, der bekymrer sig. Jeg er bestemt én af dem.
Hollænderen forlod Esbjerg fB, fordi FC Twente tilbød ham et job i hjemlandet, og den dag i dag har 69-årige Ted van Leeuwen en god tjans som teknisk direktør i NEC Nijmegen. Den tidligere EfB-boss har haft en lang række jobs i løbet af sin karriere – han har blandt andet arbejdet i Cypern og Malta.
Alligevel står de to år i Esbjerg som noget særligt for ham.
– Jeg har gjort mange tossede ting i mit liv, men at jeg forlod Esbjerg er nummer ét på listen. Det skulle jeg aldrig have gjort. Vi havde gang i et rigtig fint projekt, og Kristoffer Jarl Kristensen var en fantastisk formand, siger van Leeuwen.
Esbjerg fB blev for halvandet år siden overtaget af amerikanske Pacific Media Group, og det blev startskuddet til klubbens enorme deroute.
– Jeg føler mig på en måde medansvarlig for den nedtur, der lige nu rammer Esbjerg. Efter jeg forlod klubben, blev den solgt, og resten er historie. Det gør ondt, og jeg er meget ked af det. Jeg vil ikke kommentere de nuværende ejere, men det siger en del, at de klubber, de ejer, alle præsteterer virkelig dårligt, siger Ted van Leeuwen med henvisning til Nancy og Barnsley.
Han har ikke stor tiltro til, at Esbjerg fB kan mønstre en redningsaktion, der sikrer dem livet i NordicBet Ligaen.
– Esbjerg er en fantastisk by, og EfB er en skøn klub. Jeg ved, at Tsimikas, Kakabadze og Agus Garcia stadig følger med i resultaterne hver eneste weekend. Klubben er en stor del af byen, og det var stort, da EfB blev nummer tre i Superligaen og kvalificerede sig til Europa. Nu rykker de formentlig ned i 2. division. Hvor er det bedrøveligt, slutter Ted van Leeuwen.
Der er kickoff mellem Esbjerg fB og Fremad Amager klokken 18.30.
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
‘Det er dramatisk!’
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Så blev det officielt
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
