Tidligere SL-spiller tager anderledes karrierevalg

Coronanedlukning og skader har åbnet døren til et nyt kapitel for den tidligere Vendsyssel FF-spiller Jakob Hjort.



Den tidligere Superliga-spiller Jakob Hjort har i mange år døjet med hjernerystelser og flere forskellige skader, der også holder ham fra grønsværen lige nu i Hobro IK.

Alt den ekstra tid bruger Jakob Hjort ikke på at ærgre sig, men istedet bruger han den på at opfinde ting. Han er således blevet iværksætter ved siden af fodbolden, da han har opfundet brætspillet ‘Mixing Box’.

– Jeg har nok altid vidst, at jeg ikke var det største fodboldvidunder, men gennem hårdt arbejde, dedikation og motivation har jeg fået noget ud at mit talent. Det er lidt det samme i de her iværksætterhenseender. Hvis jeg skal gå ind i noget, så er det 100 procent, siger han til BT.

Ideen til Mixing Boks kom under coronanedlukningen, og sidste år solgte den over 3.500 eksemplarer. Faktisk havde 27-årige Jakob Hjort planlagt, at sælge 500 eksemplarer flere end tilfældet var.

Derfor fortæller han til BT, at han planlægger at udvikle en Mixing Box Deluxe, som skal hjælpe med at skalere salget yderligere. Mixing Box er det populære spil ‘Margretheskål’, som er pakket ind i et brætspil.

Hobro-stopperen har været ude med en skade siden september, så han har rigelig tid til at fokusere på iværksætteriet. Han har kontrakt med Hobro IK frem til næste sommer, så tiden må vise, om han så vælger at gå all in på Mixing Box.

Han har i hvert fald i sinde at melde sig til DR’s populære program om iværksætteri Løvens Hule.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Tagliafico sakser Saka i hadkamp

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

England – Argentina

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afslører kæmpe VM-chok

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’