Tidligere SL-spiller tager anderledes karrierevalg

Coronanedlukning og skader har åbnet døren til et nyt kapitel for den tidligere Vendsyssel FF-spiller Jakob Hjort.



Den tidligere Superliga-spiller Jakob Hjort har i mange år døjet med hjernerystelser og flere forskellige skader, der også holder ham fra grønsværen lige nu i Hobro IK.

Alt den ekstra tid bruger Jakob Hjort ikke på at ærgre sig, men istedet bruger han den på at opfinde ting. Han er således blevet iværksætter ved siden af fodbolden, da han har opfundet brætspillet ‘Mixing Box’.

– Jeg har nok altid vidst, at jeg ikke var det største fodboldvidunder, men gennem hårdt arbejde, dedikation og motivation har jeg fået noget ud at mit talent. Det er lidt det samme i de her iværksætterhenseender. Hvis jeg skal gå ind i noget, så er det 100 procent, siger han til BT.

Ideen til Mixing Boks kom under coronanedlukningen, og sidste år solgte den over 3.500 eksemplarer. Faktisk havde 27-årige Jakob Hjort planlagt, at sælge 500 eksemplarer flere end tilfældet var.

Derfor fortæller han til BT, at han planlægger at udvikle en Mixing Box Deluxe, som skal hjælpe med at skalere salget yderligere. Mixing Box er det populære spil ‘Margretheskål’, som er pakket ind i et brætspil.

Hobro-stopperen har været ude med en skade siden september, så han har rigelig tid til at fokusere på iværksætteriet. Han har kontrakt med Hobro IK frem til næste sommer, så tiden må vise, om han så vælger at gå all in på Mixing Box.

Han har i hvert fald i sinde at melde sig til DR’s populære program om iværksætteri Løvens Hule.





LIVE

TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

FC Barcelona køber VM-angriber

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Åbner op for sommertransfer

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Portugal – Usbekistan

Bosnien-Hercegovina – Qatar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

England – Ghana

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Køber ind i Barcelona