Tilbage i dansk fodbold: Jeg er taknemmelig

Youssef Toutouh erklærer sig taknemmelig over for tilliden fra Nykøbing FC, og han vil betale dem tilbage.



Efter to år i udlandet og lidt mere end et år som klubløs er Youssef Toutouh tilbage i dansk fodbold.

Onsdag aften er den tidligere FC København-spiller blevet præsenteret som ny mand i Nykøbing FC, hvor han har trænet med siden foråret og altså den vej igennem har spillet sig frem til en aftale frem til årsskiftet.

Og over for Nykøbings hjemmeside erklærer Toutouh sig først og fremmest taknemmelig for at have fået chancen i klubben.  

– Nykøbing FC gav mig chancen for at komme ind og genfinde formen, og jeg er meget taknemmelig for den tillid, der er blevet vist mig. Jeg er blevet rigtig glad for klubben, alle omkring holdet og ikke mindst drengene i truppen, så jeg er utrolig glad for, at jeg nu kan kalde mig NFC-spiller, siger Toutouh til og tilføjer:

– Jeg vil betale tilbage for tilliden og arbejde stenhårdt hver dag til træning, så jeg forhåbentlig snart kan komme ud og give alle fansene nogle gode oplevelser.

Youssef Toutouh, 29 år, har senest spillet for rumænske FC Botosani, hvor han i 2020/21-sæsonen spillede 14 kampe med en enkelt assist til følge. Hans sidste kamp for rumænerne var i marts 2021, og det var også hans seneste kamp.

Onsdag aften kan han spille igen. Han er nemlig med på bænken i Nykøbings pokalkamp mod OB, der sparkes i gang klokken 18.30. 





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Felix Beijmo er færdig i AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

AGF jagter hollandsk talent

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Thomas Delaney teaser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’