Træffer afgørelse om FCK-spiller om en uge

AaB har to spillere på prøve i denne uge, som man vil træffe en beslutning omkring i starten af næste uge.



AaB har allerede slået fast, at man gerne vil fokusere på ungdommen i jagten på en direkte retur til Superligaen.

For at leve op til den ambition har man i denne uge to unge talenter på besøg, som i hvert fald ikke hiver gennemsnitsalderen op.

Nordjyske var de første til at fortælle, at den 17-årige colombianer Tomas Diaz og FC Københavns Daniel Haarbo er til prøvetræning i AaB i denne uge.

AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller til Tipsbladet, at planen i første omgang er, at parterne ser hinanden an.

– Begge har gode kvaliteter, og lige nu har vi en mulighed for at se dem i træning og i vores miljø, så derfor tog vi dem ind. Vi ville også gerne se, hvordan de agerede på banen og i vores gruppe.

Både Tomas Diaz og Daniel Haarbo, der i sidste sæson var udlejet til FC Wil i Schweiz og FC Helsingør, trænede første gang med mandag, så derfor er det endnu for tidligt at sige, om det bliver til længerevarende aftaler med nogen af de to.

Førstehåndsindtrykket er dog godt, og derfor regner Ole Jan Kappmeier også med, at man i starten af næste uge vil træffe en afgørelse omkring spillernes fremtid.

– Begge har integreret sig rigtig godt, men de har kun trænet med i går [mandag, red.], så vi venter mindst en uge med at træffe en endelig afgørelse, og på det tidspunkt kan vi så sige lidt mere.

– Vi er ikke under pres, så de har hele ugen til at vise sig frem, og så kan vi bagefter reflektere over deres præstationer. Vi kan også tale med dem om deres planer, så om en uges tid må vi se, siger Ole Jan Kappmeier.

Daniel Haarbo har i et interview til FC Københavns hjemmeside fortalt, at han i hvert fald er åben for at prøve noget andet i jagten på fast spilletid. Og planen er derfor, at han skal finde noget nyt.

AaB indleder jagten på at vende retur til Superligaen den 22. juli mod B.93. Forinden venter en håndfuld testkampe mod FC Midtjylland, Hobro IK og tyske VfB Lübeck. Fredag vandt AaB 2-1 over Vendsyssel FF i sommerens første testkamp.

Mandag præsenterede AaB den unge australske målmand Max Vartuli på en toårig lejeaftale. Også han var på prøve forinden en aftale blev indgået.



Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

I spil til stort job

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Fortryder Chido Obi-beslutning

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Har ikke spillet kamp i tre uger

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Lerager taler ud om FCK-brud

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort