Træffer afgørelse om FCK-spiller om en uge

AaB har to spillere på prøve i denne uge, som man vil træffe en beslutning omkring i starten af næste uge.



AaB har allerede slået fast, at man gerne vil fokusere på ungdommen i jagten på en direkte retur til Superligaen.

For at leve op til den ambition har man i denne uge to unge talenter på besøg, som i hvert fald ikke hiver gennemsnitsalderen op.

Nordjyske var de første til at fortælle, at den 17-årige colombianer Tomas Diaz og FC Københavns Daniel Haarbo er til prøvetræning i AaB i denne uge.

AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller til Tipsbladet, at planen i første omgang er, at parterne ser hinanden an.

– Begge har gode kvaliteter, og lige nu har vi en mulighed for at se dem i træning og i vores miljø, så derfor tog vi dem ind. Vi ville også gerne se, hvordan de agerede på banen og i vores gruppe.

Både Tomas Diaz og Daniel Haarbo, der i sidste sæson var udlejet til FC Wil i Schweiz og FC Helsingør, trænede første gang med mandag, så derfor er det endnu for tidligt at sige, om det bliver til længerevarende aftaler med nogen af de to.

Førstehåndsindtrykket er dog godt, og derfor regner Ole Jan Kappmeier også med, at man i starten af næste uge vil træffe en afgørelse omkring spillernes fremtid.

– Begge har integreret sig rigtig godt, men de har kun trænet med i går [mandag, red.], så vi venter mindst en uge med at træffe en endelig afgørelse, og på det tidspunkt kan vi så sige lidt mere.

– Vi er ikke under pres, så de har hele ugen til at vise sig frem, og så kan vi bagefter reflektere over deres præstationer. Vi kan også tale med dem om deres planer, så om en uges tid må vi se, siger Ole Jan Kappmeier.

Daniel Haarbo har i et interview til FC Københavns hjemmeside fortalt, at han i hvert fald er åben for at prøve noget andet i jagten på fast spilletid. Og planen er derfor, at han skal finde noget nyt.

AaB indleder jagten på at vende retur til Superligaen den 22. juli mod B.93. Forinden venter en håndfuld testkampe mod FC Midtjylland, Hobro IK og tyske VfB Lübeck. Fredag vandt AaB 2-1 over Vendsyssel FF i sommerens første testkamp.

Mandag præsenterede AaB den unge australske målmand Max Vartuli på en toårig lejeaftale. Også han var på prøve forinden en aftale blev indgået.



Pione Sistos millionløn skaber problemer

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Kæmpe forløsning for FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Bombe på vej – sker det i dag? 

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked