AaB har allerede slået fast, at man gerne vil fokusere på ungdommen i jagten på en direkte retur til Superligaen.
For at leve op til den ambition har man i denne uge to unge talenter på besøg, som i hvert fald ikke hiver gennemsnitsalderen op.
Nordjyske var de første til at fortælle, at den 17-årige colombianer Tomas Diaz og FC Københavns Daniel Haarbo er til prøvetræning i AaB i denne uge.
AaB's sportsdirektør Ole Jan Kappmeier fortæller til Tipsbladet, at planen i første omgang er, at parterne ser hinanden an.
– Begge har gode kvaliteter, og lige nu har vi en mulighed for at se dem i træning og i vores miljø, så derfor tog vi dem ind. Vi ville også gerne se, hvordan de agerede på banen og i vores gruppe.
Både Tomas Diaz og Daniel Haarbo, der i sidste sæson var udlejet til FC Wil i Schweiz og FC Helsingør, trænede første gang med mandag, så derfor er det endnu for tidligt at sige, om det bliver til længerevarende aftaler med nogen af de to.
Førstehåndsindtrykket er dog godt, og derfor regner Ole Jan Kappmeier også med, at man i starten af næste uge vil træffe en afgørelse omkring spillernes fremtid.
– Begge har integreret sig rigtig godt, men de har kun trænet med i går [mandag, red.], så vi venter mindst en uge med at træffe en endelig afgørelse, og på det tidspunkt kan vi så sige lidt mere.
– Vi er ikke under pres, så de har hele ugen til at vise sig frem, og så kan vi bagefter reflektere over deres præstationer. Vi kan også tale med dem om deres planer, så om en uges tid må vi se, siger Ole Jan Kappmeier.
Daniel Haarbo har i et interview til FC Københavns hjemmeside fortalt, at han i hvert fald er åben for at prøve noget andet i jagten på fast spilletid. Og planen er derfor, at han skal finde noget nyt.
AaB indleder jagten på at vende retur til Superligaen den 22. juli mod B.93. Forinden venter en håndfuld testkampe mod FC Midtjylland, Hobro IK og tyske VfB Lübeck. Fredag vandt AaB 2-1 over Vendsyssel FF i sommerens første testkamp.
Mandag præsenterede AaB den unge australske målmand Max Vartuli på en toårig lejeaftale. Også han var på prøve forinden en aftale blev indgået.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Kæmpe stjerne besøger København
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Trænerlegende stopper
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb