Træneren stopper i HB Køge – lander direktørjob

Til sommer skal 1. divisionsklubben have ny træner.



Auri Skarbalius har været cheftræner i 1. divisionsklubben HB Køge siden januar sidste år, men til sommer stopper han i det job.

I stedet bliver han teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC. Det meddeler HB Køge på sin hjemmeside tirsdag aften. 

– Da jeg for halvandet år siden vendte tilbage til HB Køge, lagde vi allerede der en plan for fremtiden. 18 måneder efter er planen så klar til at blive rullet ud, og jeg glæder mig meget til at kaste mig over opgaven, siger Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside om jobskiftet. 

Ifølge HB Køge-direktør Per Rud skal den afgående cheftræner være med til at forbinde de forskellige klubber, som Capelli Sport er involverede i. 

– Der er to ”spor” i Capelli Sport-systemet. Det handler om både den nationale udvikling og den internationale vinkel. Hvis vi skal skabe sammenhæng over landegrænser og finde synergierne, kræver det en tydelighed og en plan.

– Auri Skarbalius får ansvaret for at drive den proces efter denne sæson. På et år har han sat et meget tydeligt præg på kulturen og strukturen og fået os i top seks i 1. Division. Jeg er sikker på, at han også i den nye rolle kommer til at skabe synlige forandringer og resultater, siger Per Rud.

47-årige Skarbalius har tidligere været cheftræner i HB Køge fra 2009 til 2011, mens han også har været træner i Viborg FF, Brøndby IF og flere klubber i hjemlandet Litauen. 

Her kan du få et overblik over, hvor mange trænere de forskellige danske klubber har haft i Superligaen siden 2000/01-sæsonen. 





LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Stolt over dansk transfer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

AGF køber ham

Holland – Japan

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’