Auri Skarbalius har været cheftræner i 1. divisionsklubben HB Køge siden januar sidste år, men til sommer stopper han i det job.
I stedet bliver han teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC. Det meddeler HB Køge på sin hjemmeside tirsdag aften.
– Da jeg for halvandet år siden vendte tilbage til HB Køge, lagde vi allerede der en plan for fremtiden. 18 måneder efter er planen så klar til at blive rullet ud, og jeg glæder mig meget til at kaste mig over opgaven, siger Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside om jobskiftet.
Ifølge HB Køge-direktør Per Rud skal den afgående cheftræner være med til at forbinde de forskellige klubber, som Capelli Sport er involverede i.
– Der er to ”spor” i Capelli Sport-systemet. Det handler om både den nationale udvikling og den internationale vinkel. Hvis vi skal skabe sammenhæng over landegrænser og finde synergierne, kræver det en tydelighed og en plan.
– Auri Skarbalius får ansvaret for at drive den proces efter denne sæson. På et år har han sat et meget tydeligt præg på kulturen og strukturen og fået os i top seks i 1. Division. Jeg er sikker på, at han også i den nye rolle kommer til at skabe synlige forandringer og resultater, siger Per Rud.
47-årige Skarbalius har tidligere været cheftræner i HB Køge fra 2009 til 2011, mens han også har været træner i Viborg FF, Brøndby IF og flere klubber i hjemlandet Litauen.
Her kan du få et overblik over, hvor mange trænere de forskellige danske klubber har haft i Superligaen siden 2000/01-sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
OPTAKT
OB – Sønderjyske
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
