Træneren stopper i HB Køge – lander direktørjob

Til sommer skal 1. divisionsklubben have ny træner.



Auri Skarbalius har været cheftræner i 1. divisionsklubben HB Køge siden januar sidste år, men til sommer stopper han i det job.

I stedet bliver han teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC. Det meddeler HB Køge på sin hjemmeside tirsdag aften. 

– Da jeg for halvandet år siden vendte tilbage til HB Køge, lagde vi allerede der en plan for fremtiden. 18 måneder efter er planen så klar til at blive rullet ud, og jeg glæder mig meget til at kaste mig over opgaven, siger Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside om jobskiftet. 

Ifølge HB Køge-direktør Per Rud skal den afgående cheftræner være med til at forbinde de forskellige klubber, som Capelli Sport er involverede i. 

– Der er to ”spor” i Capelli Sport-systemet. Det handler om både den nationale udvikling og den internationale vinkel. Hvis vi skal skabe sammenhæng over landegrænser og finde synergierne, kræver det en tydelighed og en plan.

– Auri Skarbalius får ansvaret for at drive den proces efter denne sæson. På et år har han sat et meget tydeligt præg på kulturen og strukturen og fået os i top seks i 1. Division. Jeg er sikker på, at han også i den nye rolle kommer til at skabe synlige forandringer og resultater, siger Per Rud.

47-årige Skarbalius har tidligere været cheftræner i HB Køge fra 2009 til 2011, mens han også har været træner i Viborg FF, Brøndby IF og flere klubber i hjemlandet Litauen. 

Her kan du få et overblik over, hvor mange trænere de forskellige danske klubber har haft i Superligaen siden 2000/01-sæsonen. 





LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Tæt på aftale med Andreas Christensen

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr