Træneren stopper i HB Køge – lander direktørjob

Til sommer skal 1. divisionsklubben have ny træner.



Auri Skarbalius har været cheftræner i 1. divisionsklubben HB Køge siden januar sidste år, men til sommer stopper han i det job.

I stedet bliver han teknisk direktør hos Capelli Sport, der ejer klubben og er involveret i tyske MSV Duisburg og ghanesiske Inter Allies FC. Det meddeler HB Køge på sin hjemmeside tirsdag aften. 

– Da jeg for halvandet år siden vendte tilbage til HB Køge, lagde vi allerede der en plan for fremtiden. 18 måneder efter er planen så klar til at blive rullet ud, og jeg glæder mig meget til at kaste mig over opgaven, siger Auri Skarbalius til klubbens hjemmeside om jobskiftet. 

Ifølge HB Køge-direktør Per Rud skal den afgående cheftræner være med til at forbinde de forskellige klubber, som Capelli Sport er involverede i. 

– Der er to ”spor” i Capelli Sport-systemet. Det handler om både den nationale udvikling og den internationale vinkel. Hvis vi skal skabe sammenhæng over landegrænser og finde synergierne, kræver det en tydelighed og en plan.

– Auri Skarbalius får ansvaret for at drive den proces efter denne sæson. På et år har han sat et meget tydeligt præg på kulturen og strukturen og fået os i top seks i 1. Division. Jeg er sikker på, at han også i den nye rolle kommer til at skabe synlige forandringer og resultater, siger Per Rud.

47-årige Skarbalius har tidligere været cheftræner i HB Køge fra 2009 til 2011, mens han også har været træner i Viborg FF, Brøndby IF og flere klubber i hjemlandet Litauen. 

Her kan du få et overblik over, hvor mange trænere de forskellige danske klubber har haft i Superligaen siden 2000/01-sæsonen. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Dansk stjerne i milliontransfer